GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-04-2020 14:44   Güncelleme : 06-04-2020 14:44

Kaymakam Gültekin Son Verileri Açıkladı..

Kaymakam Gültekin Son Verileri Açıkladı..

Anamur Kaymakamı İsmail GÜLTEKİN Korona Virüs’le mücadele kapsamında basın mensuplarına açıklamada bulundu.

 

Anamur Kaymakamı İsmail GÜLTEKİN ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısına, Garnizon Komutanı Albay Şaban DELİOĞLU,  Anamur Cumhuriyet Başsavcısı Seyfettin ÜNAL, Jandarma Komutanı Binbaşı Savaş Cingöz, Emniyet Müdürü Ertuğrul EKİCİ, Meteoroloji Müdürü Orhan DEMİRBAŞ ve basın mensupları katıldı.

 

 

GÜLTEKİN Anamur’da şu ana kadar korona virüs vakası yok..!  böyle bir vakanın ilçemizde şu ana kadar olmaması sevindirici ancak her an vaka olacakmış gibi teyakkuzdayız dedi.

 

Kaymakam İsmail GÜLTEKİN’in açıklamaları ana başlıklar altında şöyle;

 

Anamur’da Korona Virüs Vakası Yok. 

Öncelikle şunu paylaşmalıyım bugün itibariyle ilçemizde herhangi bir korona virüs vakası bulunmamaktadır. İlçemizde korona virüsle ilgili her hangi bir vaka tespiti yok.

 

Ama her an bir vaka oluşabilir ihtimaline de hazırlıklarımızı yapmış durumdayız. Gerek sağlık ekiplerimiz gerekse tüm kamu kuruluşları  tüm hazırlıklarını yapmış durumda. Bu yüzden de Anamurluların da rahat olmasını arzu ediyorum.

 

Şu anda üretime, çilek üretimine Muz üretimine devam ediyoruz, devam edeceğiz.  Ama hastalıkla ilgili 

tedbirlerimizi alacağız.

 

65 yaş üstü olan,  kronik hastalığı olan ve 20 yaş altı vatandaşlarımızın sokağa çıkmalarıyla ilgili bir kısıt var. Onlar evlerinde kalacaklar.  Onların tüm İhtiyaçlarını biz karşılayacağız.  Bu amaçla “Vefa iletişim Merkezimizi” oluşturduk. Oluşturmuş olduğumuz bu çalışma grubuyla tüm ihtiyaçları karşılıyoruz.

 

Anamur’da bu sokağa çıkma kurallarının ihlali ile ilgili şu ana kadar herhangi bir sıkıntı yok.  Vatandaşlarımızın bu konudaki hassasiyetleri, uyumları gayet iyi.

 

Yazlıkçılarımız Kayıt Altına Alındı kontrol Ediliyor..

 

Bizden istenen özellikle dışardan gelen misafirlerle ilgili. Dışarıdan yazlıklara gelen vatandaşlarımızın durumu. Bu konuda da  gerek emniyet birimlerimiz gerekse jandarma birimlerimiz tüm ilçedeki yazlıkları kontrol ediyorlar. Şu anda ilçemize kaç kişinin geldiğini biliyoruz. Kaç kişinin hangi evde yaşadığını biliyoruz.  Jandarma bölgesinde ve Emniyet bölgesinde farklı farklı rakamlar var.

 

Anamur’da şu an 2300 Yazlıkçı Vatandaşımız Var.

 

Şu anAnamur'da 2300 civarında vatandaşımız yazlıklarında kalıyor. Bunlardan 14 günlük karantina süresini tamamlamayan Emniyet bölgesinde 29 kişi kaldı. Jandarma bölgesinde de yaklaşık bir 15 kişi kaldı. İkisini topladığımız zaman toplam 45 civarında karantina süresini tamamlamamış vatandaşımız kaldığını görüyoruz. Günlük kontrolleri yapılıyor lütfen Anamurlular da rahat etsinler. Yazlıkçılardan ilçemizde 14 günlük karantina ile ilgili hassasiyet isteniyor Onlarda bu süreye uyuyorlar.

 

Yazlıkçıyı Potansiyel Virüs Taşıyıcısı Olarak Görmeyin..!

 

Gördüğümüz her yazlık için gelmiş kişiyi Lütfen potansiyel hastalık taşıyan kişi olarak algılamayalım. Bunlardan söylediğimiz gibi 14 günlük süresini tamamlamayan 45 kişilik bir grup kaldı.

 

Yol Kontrolleri Hassasiyetle Devam Ediyor..

Yol izinleri ile ilgili müracaatları hem otobüs terminalleri ile ilgili, hem de vefa iletişim merkezi’nde görevli olan arkadaşlarımız gerekli müracaatları alıyor. Gerekli izin prosedürlerini yerine getiriyorlar. İlçemizde oluşturduğumuz kontrol noktalarıyla ilimize giren  tüm araçların kaydı, tüm araçların kontrolü, vücut sıcaklıklarından nereye gittiklerin kadar kontroller yapılıyor, yol izin belgeleri kontrol ediliyor. Bu şekilde ilimize kabul ediliyor.

 

Ayrıca ara bölgelerden de ilimize girişlerle ilgili kontroller devam ediyor. İl sınırlarımıza giriş yapılabilecek tüm yollarda kontrol noktaları oluşturuyoruz.

 

65 Yaş Üstü Vatandaşlarımıza Ücretsiz Maske Gönderiyoruz..

 

65 yaş üzerindeki vatandaşlarımıza evlerinde ücretsiz maske gönderimleri bugün itibari ile başlıyoruz. Ayrıca Halk Eğitim Merkezimizde yarın itibari ile Maske üretimine başlıyor, çok uygun fiyatlarla isteyen vatandaşlara ulaşacak.

 

Şu Ana Kadar 3000 Aileye Sosyal Yardımlarını ulaştırdık..

 

Evde 65 yaş üstü ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın devletimiz tarafından sosyal yardımları Emniyet,  Jandarma ve diğer kamu kurumlarının elemanları tarafından ulaştırılıyor. Şu ana kadar ilçemize 3000 aileye ulaştık. Yardımları yapıldı. 2000 aileye daha ulaşacağız, toplam 5000 aileye yardım götürmüş olacağız.

 

Anamur’lulara Evde Kal Çağrısı..

Anamurlu vatandaşlarımıza son söyleyeceğim şey; “lütfen evde kalsınlar, lütfen bu konuda yapılan telkinlere uysunlar..!  Acil bir ihtiyacı olmayan vatandaşlarımıza evden çıkmasınlar. 65 yaş üstü, kronik hastalıkları olan vatandaşlarımız ve 20 yaşın altındaki vatandaşlarımız evden çıkmama kısıtlarına kesinlikle uysunlar.

 

.