GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-04-2020 17:39   Güncelleme : 17-04-2020 17:39

Kargo’da Tehlike…

Kargo’da Tehlike…

 

Çin’in Wuna kendinde başlayıp tüm dünyaya yayılan coronavirüs salgını can almaya devam ediyor.

 

Coronavirüs’e karşı mücadele çerçevesinde yetkililer üst düzey önemler almaya devam ediyor. Ancak kargo şirketleri ve kuryelerin vatandaştan, vatandaşın da kargo çalışanlarından bazı istekleri bulunuyor.

 

Kargo Firmaları ve Kuryeleri; “Bu zor virüs ortamında dahi sizlerin kargolarınızı itina ile taşıyoruz. Sizlere hizmet vermekten memnun ve mutluyuz. Ancak hem sizin sağlığınız, hem bizim sağlığımız, hem de toplum sağlığı için, virüsün yayılmasına ve bir cana mal olmaması için, siz müşterilerimiz kargonuzu hazırlarken hijyen kurallarına uyarsanız, bizde taşıma ve teslimat sürecin de de biz gereken hijyen kurallarına uyalım bu süreci zararsız bir şekilde atatalım.” Diyorlar.

 

Kargoyu kuryeden alırken el teması ve hijyen önlemine Sosyal mesafeye ne kadar dikkat edildiği konusunda vatandaşın tedirginliği günden güne artıyor…!

 

Anamurlu vatandaşlar ise; “Korona virüs salgınının doğuracağı tehlikelere karşı en riskli iş kollarının başında kargo işçilerinin geldiğine vurgu yapan  Anamurlu vatandaşlar günde ortalama yüzlerce dağıtım gerçekleştiren Anamur’daki, kargo şirketinin çalışanlarının bölgeden bölgeye dağıtımları gerçekleşmekte sağ olsunlar işlerini yapıyorlar ancak  bizde kargo siparişi alan bir müşteri olarak günde ortalama 60-70 ev gezen ve birebir diyalog halinde kargo alıp, veren ilçedeki kargo çalışanlarının özellikle bu günlerde işleri zor.”diyor ve devam ediyorlar;

 

“VATANDAŞIN ÇAĞRISI; KARGOLARA ŞU GÜNLERDE HİJJEN HARİCİ SİPARİŞ OLMAMALI..!”

 

Dolayısıyla internet alışverişleri de arttı diyen vatandaşlar sözlerine şöyle devam ediyor. “ İyimser olalım. Bir pakete kargo sürecinde en az 20 kişi temas ediyor. Örneğin İllerden yola çıkmasından başlarsak aktarma merkezlerindeki temaslar, şubeye gelişi ve yetkilinin müşteriye teslimatı derken 3-4 kişinin teması söz konusu. Gelen şubelerde ise zaten kargolar elden ele geziyor. Şoföründen müdürüne, müdür yardımcısından kuryeye kadar minimum 20 kişinin eline temas ediyor. Hiçbir önlemin alınmadığını da göz önünde bulundurursak; bu zincirin halkası olan 20 kişiden 1’i zaten virüs taşıyıcısı olsa otomatik olarak halka enfekte oluyor. İyimser ihtimalle 21. kişi kargoyu teslim alan müşteri oluyor. Vatandaş olarak temas halinde olduğumuz paketlerin, yanı sıra; salgından korumamız gereken ailelerimiz var. Onlarca kişinin değdiği kargolarla temas halindeyiz. Bundan daha büyük stres olabilir mi? En sevdiklerimizi bile tehlikeye atıyoruz. Salgından dolayı kapıya kargoyu getiren çalışana istemeyerek te olsa virüs taşıyıcısı gibi davranıyoruz. Bu çok üzücü bir durum diyerek üzüntüsünü de dile getiriyor.

 


AdminAdmin