GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-04-2020 11:53   Güncelleme : 21-04-2020 11:53

Virüs 23 Nisan Kutlamalarını Engelleyemedi..

Virüs 23 Nisan Kutlamalarını Engelleyemedi..

Onlar Evden Çıkamasalar da Bayramı Kutlamayı unutmadılar

 

Türkiye’nin bir çok yerinde olduğu gibi Anamurlu çocuklarda Evlerinde aileleri ile birlikte Atalarının onlara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik be Çocuk Bayramını kutladılar.

 

Gazi Mustafa Kemal, 1924 yılında meclisin açıldığı 23 Nisan tarihi bayram ilan etmiştir. Bundan 5 yıl sonra ise bu bayram çocuklara hediye edilmiş ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. 1979 yılında ise ilk olarak dünyadan 6 ülke çocuklarının katılımıyla milli bayramımız uluslararası bir nitelik kazanmıştır.  Bu yönüyle çocuklarına bayram hediye eden ve bütün dünya çocukları ile de bunu paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye'miz olmuştur. 

 

Bu yıl tüm dünyayı etkisi altına alan (covid-19) Coronavirüs nedeni ile okullar tatil edildi. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlar ve çocukların sokağa çıkması kısıtlandı. “EvdeKal” çağrıları sürekli tekrarlandı. Bayram kutlamaları kalabalık oluşturmamak virüsün yayılması önlenmek adına iptal edildi.

 

Ama Ataları onlara bu bayramı hediye etmişti. Ve onlar kendilerine hediye edilen bayramı kutlamadan geçemezlerdi. Öylede oldu. Sınıf öğretmenleri wahatsaap grupları üzerinden yönlendirdi. Onarda evlerinde bireysel olarak, odalarını, balkonlarını, evlerini al bayrakla süslediler. Okudukları şiirlerle, yaptıkları günün önemine binaen konuşmalarıyla, çizdikleri resimlerle, düzenledikleri etkinliklerle bayramlarını en güzel şekilde kutladılar Atalarına, kendilerine bu bayramı armağan ettiği için bir kez daha teşekkür ettiler.  

 

 

Bu çerçeve de çok ilginç videolar’da ortaya çıktı Mersin’in Gülnar ilçesinde Kuskan yaylasında hayvancılıkla uğraşan bir aile çocuklarıyla birlikte dağda kaldıkları çadırların önünde Türk bayrağını asarak, 23 Nisan Pankartı hazırlayarak, adeta ailecek bir törene imza attılar. Çok takdir gören bu kutlamalar, Gazi Mustafa Kemal’in şu sözünü bir kez daha doğruladı; "Toroslar'da dumanı tüten tek bir Yörük çadırı dahi varsa, şunu iyi biliniz ki hiçbir güç bizi yıkamaz." - Mustafa Kemal ATATÜRK