GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-04-2020 10:09   Güncelleme : 30-04-2020 10:09

Torunoğlu'ndan Esnafa Nefes Kredisi Müjdesi..

Torunoğlu'ndan Esnafa Nefes Kredisi Müjdesi..

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası, üyesi işletmeler için 'Nefes Kredisi' adı altında yeni bir protokol imzalandığını duyurdu.

 

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu  Başkanı   Ferudun  Torunoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından tekrar başlatılan Nefes Kredisi ile ilgili  açıklama  yaptı.

Oda Başkanı Torunoğlu yaptığı açıklamada; TOBB’un öncülüğünde, Oda ve Borsaların katkılarıyla gerçekleştirilecek yeni Nefes Kredisi için TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ile  karşılıklı imzalar atıldı.

TOBB ve 365 oda borsanın tüm kaynaklarının bir araya getirilmesiyle oluşturulan Nefes Kredisi’nde 2020 yılı tamamen ödemesiz olacak. Ödemeler yıllık %7,5 faiz ile 2021’de aylık eşit 12 taksitle yapılacak. Kredi’de üst limit illere göre 50 bin ila 100 bin TL arasında değişiyor.

TOBB Nefes Kredisi 2020 projesinin 6,25 milyar TL’lik bir kredi hacmine ulaşması bekleniyor. TOBB Nefes Kredisine Denizbank aracılık edecek, Kredi Garanti Fonu (KGF) Hazine desteğiyle kredilere kefil olacak.

Cirosu 25 milyon TL’nin altında olan küçük işletmeler üye oldukları Oda ve Borsalardan alacakları üyelik belgesi ile Denizbank şubesine başvurabilecekler. İlla oda-borsalara gitmelerine de gerek yok. Dijital ekonominin nimetlerinden faydalanarak TOBB veya oda-borsaların sistemlerinden e-belge olarak da belgelerini alabilecekler.

Nefes Kredisi’nin faizi yıllık yüzde 7,50 olacak. 2020 yılında ne anapara ne faiz ödemesi olmayacak. Krediyi alan üyemiz 2020 yılı içinde ödeme yapmayacak. Krediyi 2021 yılında 12 eşit taksitte geri ödeyecek. Kredinin %80’i Hazine destekli KGF kefaleti kapsamında olacak.

 

Nefes Kredisini nasıl alacaksınız?
TOBB’a bağlı oda ve borsalara üye olan cirosu 25 milyon TL’nin altında olan işletmeler, üye oldukları oda ve borsalardan faaliyet belgesi alarak, koşulsuz şartsız, Banka üzerinden krediye başvurabilecek. Başvuru için gereken faaliyet belgesi, TOBB’a bağlı oda ve borsaların tamamından online olarak alınabilecek.” dedi.