SİYASET
Giriş Tarihi : 08-06-2020 09:16   Güncelleme : 08-06-2020 09:16

CHP Mahalle Ziyaretlerine Hız Verdi..

CHP Mahalle Ziyaretlerine Hız Verdi..

 

Tarlaları Baraj Suları Altında Kalan Köylüler 5 Yıldır Arazi Bekliyor..

 

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, CHP Anamur İlçe Başkanı Durmuş Deniz, İlçe yöneticileri, Kadın Kolları ve Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte Akine Ormancık, Sarıağaç Abanoz mahallelerini ziyaret ederek halkın sorunlarını dinlediler.


CHP’li heyet’in ziyaret ettiği Akine, Ormancık, Sarıağaç’ta vatandşalarla bir araya gelinerek vatandaşla sohbet eden vekil Başarır ve İlçe yönetimi mahalle halkının büyük bir sorunu ile karşılaştılar; KKTC Su Temin Projesi nedeniyle Mersin’in Anamur İlçesi’nde inşa edilen Alaköprü Barajı için kamulaştırma yapılan Akine, Ormancık, Sarıağaç mahallelerinde yaşayan vatandaşların köyleri ve ekim alanları sular altında kaldı. Bölge sakinleri yeni evlerine taşınırken devlet tarafından kendilerine tahsis edileceği söylenen tarım arazileri ise aradan beş yıl geçmesine rağmen verilmediğini öğrendi.


Baraj yapımı nedeniyle ekim arazileri sular altında kalan bölge sakinleri üretim yapamadıkları için mağduriyet yaşıyor. CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ve CHP Anamur İlçe Yönetimi, baraj altında kalan mahalle halkını ziyaret ederek, köylerin muhtarları ile bir araya geldi ve bölge halkının konuya ilişkin şikayetlerini dinledi.


Başarır, konunun takipçisi olacaklarını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:


“Akine, Ormancık, Sarıağaç köylerimiz sular altında. Köylülerimiz mağdur. Halfeti’deki olayın aynısını Anamur’da yaşıyoruz. Türkiye’deki en kaliteli çileğin yetiştiği yer. Köylülere sular altında kalan arazilerinin yerine hala arazi verilmedi. 5 senedir mağdurlar. Bu sorunun çözülmesi için olayın takipçisi olacağız. Böyle bir devlet yönetilmez. 400 tane aile mağdur, topraklarını bekliyor."


Akine Mahallesi Muhtarı Süleyman Duman ise "2015 Mart ayında yeni evlerimize taşındık ama devletin bize verecek olduğu dörder buçukluk dönüm tarları alamadık. Devletimiz taaddütleri yerine getiremedi. Bir an öne üretime geçmek istiyoruz" dedi. 


Ormancık Muhtarı Mevlüt Ün köylülerin zor durumda kaldığını ifade ederek şöyle konuştu:


“5 yıldır tarım arazisi bizlere tahsis edilemediği için vatandaşlarımız zor durumda. Devlet büyüklerimizin sesimizi duymasını istiyoruz. Vatandaşlarımızın sosyal durumu çok kötü durumda, kazançları yok. Üreterek kazanmak istiyoruz”


Aynı zamanda baraj altında kalan Akine mahallesinden olan, CHP Anamur İlçe Başkanı Ziraat Mühendisi Durmuş Deniz de “5 yıl önce üretim alanları sular altında kaldı. Köyümüzde ihracat kalitesinde çilek yetişiyordu. Ama artık üretim yapamaz durumdayız. Köylüler “Biz artık seçimden seçime bin TL yardım almak istemiyoruz, bize üretecek toprak verin’ diyor" dedi. 


CHP İlçe Başkanı Durmuş Deniz, “İlçe Örgütümüz,Kadın Kollarımız, Gençlik Kollarımız, Belediye Meclis Üyelerimizle birlikte Köy, Köy, Yayla Yayla, mahalle mahalle ziyaretlerimize devam edeceğiz, halkımızla bir araya gelerek sorunlarını, taleplerini dinleyeceğiz çözümü noktasında gerekli girişimlerde bulunacağız.” İfadelerini kullandı.