GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-06-2020 16:44   Güncelleme : 15-06-2020 16:44

Anamur'da Turizm İçin Ulaşımında Son Viraj..

Anamur'da Turizm İçin Ulaşımında Son Viraj..

 

Yerli muz ithal muza karşı % 145 vergi ile korunuyor …!

 

Son yıllarda Anamur ve Gazipaşa’nın yanı sıra, Silifke, Manavgat ve hatta Adana Karataş’a kadar muz yetiştiriciliği yaygınlaştı. Bu şekilde artarak devam edilen muz üretimi ile çok yakında Türkiye’nin ihtiyacı olan muzun % yüzünü karşılayacak.

 

Anamur’lu vatandaşın en büyük korkusu olan Anamur muzunun ithal muzla rekabet edememesi.  Şu an yerli muz, ithal muz’a karşı %145 vergi uygulanarak korunmaya çalışılıyor. Eğer bu vergi oranı düşürülürse yerli muz üretimi tehlikeye girecek. Bu sebepten dolayı da Anamur’da Muz’a alternatif  ürünler geliştirilmeye çalışılıyor. (örneğin; Avakodo, kivi, ejder vb. bir çok tropik meyve)

 

Anamur’un kıyı şeridine baktığımız zaman Belediye projesinde kıyı şeridi turizm bölgesi olarak görülüyor. Bu dolayısıyla alternatif bir gelir olan turizmi işaret etmekte.

 

Anamur’un turizmde hak ettiği payı alması için en önemli alt yapı ihtiyacı ulaşım. Büyük ölçüde tamamlanmak üzere olan Mersin – Antalya karayolunda, Gazipaşa-Alanya arası tünel yapımı başladı. 1,5 km ‘lik bölümü tamamlandı ve devam ediyor. Ancak Gazipaşa –Anamur arası 76km. olduğu halde 17,5km.’lik ihale edilmeyen yol nedeni ile 76km. olan bu yolu aşmak yaklaşık 1,5-2 saat sürüyor. Aynı zamanda da çok tehlikeli.

 

Gazipaşa –Anamur Yolu Acilen İhale Edilmeli..!

 

Anamur’lu vatandaşlar, siyasiler ve yöneticiler bu konuda devletten yardım bekliyor. Anamur’u Antalya, Alanya, Gazipaşa’ya bağlayan ve projesi hazır olduğu halde ihale edilmeyen 17,5km.’lik bölümün acilen ihale edilmesini ve Anamur’un yıllardır Turizmden alamadığı payı almasını, Anamur’un türkülere konu olan bu virajlı yollardan kurtulmasını talep ediyor.

 

Ak Parti hükümeti döneminde onca yapılmaz denilen yoların yapıldığını saatler süren güzergahların tünel ve viyadüklerle çok daha kolay aşıldığını belirten vatandaşlar, Gazipaşa –Anamur yolunun 17,5km.’lik bölümünün de ihale edildiğinde 11 km.’li tünelle aşılacak şekilde projelendirildiğini belirterek, bu bölümün de bir an önce ihale edilerek yapılması konusunda devlet yetkililerinden yardım istiyorlar.