GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-06-2020 09:29   Güncelleme : 18-06-2020 09:29

İthal Muzda Kaçakçılığa Son..!

İthal Muzda Kaçakçılığa Son..!

 

Anamur-Bozyazı Ziraat Odası Başkanı A. Şeref Gümüş, Ticaret Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan yeni ithalat düzenlemelerine ilişkin açıklamada bulundu.

 

Yaptığı açıklama ile yerli muz üreticisine müjdeyi veren Başkan GÜMÜŞ’ün açıklaması şöyle;

 

Yerli muz üreticisinin en büyük sorunlarından olan “Kaçak Muz Girişi” daha doğrusu resmi kanallardan ülkemize muz ithal eden ve sonrasında ödedikleri gümrük vergilerini geri alan ithalatçıların bu illegal yolları; 20/03/2020 tarihli ve 31078 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve 8 mayıs 2020 tarihinde yürürlüğe giren “İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ” ile muz da “Kayıt Belgesi” kapsamına alınarak, referans fiyat uygulaması ortadan kaldırılmıştır.

 

Daha önceleri uygulanan sistem ile ithalatçı firma; referans fiyat kabul edilen koli başına 9,5 dolar üzerinden gümrük vergisini ödüyordu daha sonrasında ise 3,5 dolar alış fiyatı ile düzenledikleri faturayla da ve eski tarihli bir mahkeme kararını referans göstermek kaydı ile aradaki farka tekamül eden vergiyi devletten geri alıyorlardı. Yani muzu çok düşük bir gümrük vergisi ödeyerek ithal etmiş oluyorlar ve yerli üreticiyi de, daha da düşük fiyatlara muz satmak zorunda bırakıyorlardı. Bu illegal yolla hem üretici kayıp ediyordu hem de devlet milyonlarca dolar vergi kaybetmiş oluyordu. Bu süreçten tek kazanan ise muz ithalatçısı firma oluyordu.

 

Yeni yayınlanan tebliğ ile muz da artık “kayıt belgesi” ile ithal edilebilecektir. Yani muz ithal etmek ithalatçılar önce ihracatçı birliğine başvurarak kayıt belgesi almak zorunda, daha sonra gümrük beyannamesi doldurmak zorunda ve en önemlisi ise ihracatçı birliği tarafından belirlenen kıymetten daha düşük fatura edemeyeceklerdir ve bu bedel üzerinden gümrük vergisi ödemek zorunda kalacaklardır.  Artık koli başına alınan 9,5 dolar üzerinden uygulanan vergi yerine ton başına birliğin belirlediği fiyat olan 490 dolar üzerinde %145,8 gümrük vergisi ödenecektir ve bu vergiyi de daha düşük fatura edemeyeceği için bu bedel üzerinden vergi ödemek zorunda kalacaktır. Daha düşük fatura edemeyeceği için de geriye vergi iadesi alamayacaklardır.

 

Bu yeni sistem ile; muzda gümrük kaçakçılığı bitmekle beraber, hem ülke ekonomisine hem de yerli çiftçiye ciddi kazanımlar olacaktır. İthalatçı firmalar da haksız kazanç sağlayamayacaklardır.

 

Ülkemiz şuanda iç piyasanın muz ihtiyacının,  %80’nini üretir konuma gelmiştir ve çok kısa sürede ithal muza ihtiyacımız kalmadığı gibi muz ihraç eder hale gelmemiz için hiçbir olumsuz durum yoktur. Ülkemiz artık muz ithal eden ülke olmaktan çıkıp, muz ihraç eden ülkeler arasına girecektir. Cari açığın azalması için muz üreticileri de elini taşın alına koyacaklardır.

 

Yerli ve milli; tarım, ekonomi ve ticaret politikaları nedeniyle başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, bu süreçte desteğini bizden hiç esirgemeyen Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’a, Ticaret Bakan Yardımcımız Sayın Gonca Yılmaz Batur’a Gümrükler Genel Müdürümüz Sayın Mustafa Gümüş’e, İthalat Genel Müdürümüz Sayın Ahmet Erkan ÇETİNKAYIŞ’a, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar’a;  Anamur Bozyazı Ziraat Odası Başkanlığı ve tüm muz üreticilerimiz adına teşekkür ediyoruz.

 

                     Ahmet Şeref GÜMÜŞ

               Anamur-Bozyazı Ziraat Odası