GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-07-2020 09:16   Güncelleme : 02-07-2020 09:16

Anamur'da Temmuz Kabotaj Bayramı Kutlamaları..

Anamur'da  Temmuz Kabotaj Bayramı Kutlamaları..

 

 

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramının 94. Yıl dönümü Anamur'da törenlerle kutandı.

 

Atatürk Anıtına Çelenk Konudu..

 

İlk olarak sabah saat 9.00’da Anamur Cumhuriyet meydanında düzenlenen törenle Atatürk anıtına çelenk sunuldu.

 

Anamur Kaymakamı İsmail GÜLTEKİN’in,  Garnizon Komutanı Albay Şaban DELİOĞLU,  Anamur Belediye Başkan Vekili Türkan KASAPOĞLU, Anamur İlçe Emniyet Müdürü Ertuğrul EKİCİ, Anamur Liman Başkanı Rıdvan MEMİŞ ve siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşlar katıldığı törende,  Atatürk Anıtına Liman Başkanlığının çelenginin konulmasıyla başlandı. Program akabinde bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Anamur Liman Başkanı Rıdvan MEMİŞ’in  günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla son buldu.

 

Denize Çelenk Bırakıldı..!

 

Saat 18.00’de Anamur protokolü üyeleri 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj bayramı dolayısıyla Akdeniz’in mavi sularına Anamur sahilinden Türk  Bayraklı çelenk bıraktılar.

 

Anamur Kaymakamı İsmail GÜLTEKİN ,Jandarma Komutanı Savaş CİNGÖZ ,Emniyet Müdürü Ertuğrul  EKİCİ, Liman Başkanı Rıdvan MEMİŞ  Anamur Belediye Başkan Vekili Türkan Kasapoğu, Sahil Güvenlik botu ile denize açılarak deniz şehitleri anısına denize Türk Bayraklı Çelenk bıraktılar.

 

Kabotaj Bayramının anlam ve önemi;

Kabotaj, sözlük anlamı olarak ‘Bir ülkenin iskele veya limanları arasında gemi işletme işi' manasına gelmektedir. İlk kez 1 Temmuz 1926 yılında ilan edilen Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, gemi işletmeciliğini desteklemek ve kabotaj hakkının elde edilişini kutlamak için her yıl 1 Temmuz'da çeşitli etkinliklerle kutlanır. İşte Denizcilik ve Kabotaj Bayramı hakkında bilinmesi gerekenler…

Kabotaj, bir devletin kendi limanlarına deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalıktır. Bu ayrıcalıktan yalnızca yurttaşlarının yararlanması, millî ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağından, devletler yabancı bandıralı gemilere kabotaj yasağı koyma yoluna gitmişlerdir. Bazı uluslararası sözleşmelerde de kabotaj yasağı koyma yetkisine ilişkin hükümler yer alır.

 

 

 

 

 

 

 

AdminAdmin