GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-07-2020 14:43   Güncelleme : 06-07-2020 14:43

Başkan Kılınç: ‘’Anamur Temiz İçme Suyuna Kavuşacak’’

Başkan Kılınç: ‘’Anamur Temiz İçme Suyuna Kavuşacak’’

Başkan Kılınç: ‘’Anamur Temiz İçme Suyuna Kavuşacak’’

 

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç seçim döneminde söz verdiği içme suyu problemini çözmek üzere Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Aydıncık Belediye Başkanı Ferat Aktan ile birlikte Ankara’ya giderek İller Bankası Genel Müdürlüğü’nde bir dizi görüşmeler gerçekleştirdi.

 

Anamur ve Mersin’in problemlerini çözmek için kurumlarla iş birliği yapabileceğini daha önce birçok kez dile getiren Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç,  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile İller Bankası Genel Müdürü Yusuf Büyük’ü makamında ziyaret ederek Anamur İçme Suyu Projesi ile ilgili destek talebinde bulundu.

 

Burada yapılan görüşmede Anamur İçme Suyu projesinin halk sağlığı açısından büyük önem arz ettiğini belirten Başkan Kılınç:’’ Hali hazırda kullanılan içme suyu şebekesinin yarısı asbestli borulardan oluşuyor. Anamur içme suyu, Dragon Çayı ve Sultan Suyu’nun kenarında bulunan artezyen kuyularından karşılanıyor. Kışın su seviyesi yükselince çamurlu, yazın su seviyesi düşünce deniz suyunun içme suyuna karışması nedeniyle maalesef tuzlu su içmek zorunda kalıyoruz. Hem asbestli borular hem de tuzlu ve çamurlu su vatandaşlarımızın sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturuyor.’’ şeklinde konuşarak 42 kilometre mesafeden 90 milyon TL maliyetle getirilmesi planlanan Sugözü İçme Suyu Projesi’nin Anamurlular açısından hayati bir öneme sahip olduğunu ifade etti.

 

Gerekli çalışmaları yapmak üzere projeyi inceleyeceğini belirten İller Bankası Genel Müdürü Yusuf Büyük, toplum sağlığının en önemli konu olduğunu belirterek ‘’Anamur İçme Suyu ile ilgili hibe-kredi yöntemlerinin tamamını inceleyecek ve inşallah en ucuza en kaliteli hizmeti üretmek için elimizden geleni yapacağız.’’ dedi.

 

Anamur Belediyesi Kendi Elektriğini Üretecek.

 

Önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından birisi olan Güneş Enerjisi Santrali projesini hayata geçirmek isteyen Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, içme suyu projesi için gittiği İller Bankası Genel Müdürlüğü’nde Güneş Enerjisi Santrali projesi içinde onay aldı. İller Bankası Genel Müdürü Yusuf Büyük ile yaptığı görüşmeyi aktaran Başkan Kılınç:’’ Bir hafta içerisinde Ankara’ya ikinci gelişimiz. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Aydıncık Belediye Başkanımızla içme suyu ve katı atık birliği ile ilgili sorunları çözüme kavuşturmak için buraya gelmiştik ancak hazır gelmişken Güneş Enerjisi Elektrik Santrali Projemiz ile ilgili de bir görüşme gerçekleştirerek olumlu sonuçlar aldık. Sağ olsun Genel Müdürümüz Yusuf Bey ne vakit ziyaret etsek eli boş döndürmedi. Akılcı, üretken ve tasarruf eden belediyecilik anlayışımız gereği yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak hem verimi arttırmak hem de tasarrufa gitmek istiyoruz. Bu nedenle hayata geçirmeyi planladığımız güneş enerjisi elektrik santrali projemiz için İller Bankası Genel Müdürlüğü’nden ön onay aldık. İnşallah yılsonuna kadar projelendirme çalışmalarımızı tamamlayacağız ve iller bankasına başvurarak %50 hibe ile bu projeyi de hayata geçirerek Belediyemizi elektrik faturası yükünden kurtaracağız’’ dedi.

 

Anamur-Bozyazı-Aydıncık Katı Atık Birliği İçin Krediye Onay.

 

İçme Suyu Temini Projesi’nin yanı sıra Anamur-Bozyazı-Aydıncık Katı Atık Birliği uygulaması içinde görüşmeler gerçekleştiren heyet, İller Bankası Genel Müdürlüğü tarafından 7 yıl ödemesiz 25 yıl geri ödemeli kredi içinde ön onayı aldı. Proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından 3 kentin çöp sorununu ortadan kaldıracak olan proje hayata geçirilecek.

 

 

AdminAdmin