GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-07-2020 16:25   Güncelleme : 13-07-2020 16:25

MUZBİR'den Üreticiye Çağrı "Muzunu 5.5₺'den Ucuza Verme...!"

MUZBİR'den Üreticiye Çağrı

 

Anamur MUZBİR Başkanı Feyzi TÜRKAY yazılı bir basın açıklaması yaparak üreticiye çağrıda bulundu.

Başkan TÜRKAY yaptığı çağrıda Üreticiye Muzunu 5.5₺’nın altına satma dedi.

 

Başkan TÜRKAY’ın yazılı açıklaması şöyle;

 

Değerli Muz Üreticilerimiz,

 

İlçemizin temel geçim kaynağı olan Anamur Muzu fiyatları ile ilgili bugünlerde uygulanan düşük fiyat politikası nedeniyle bu açıklamayı yapma zorunluluğu doğmuştur.

Anamur Muz Üreticileri Birliği olarak, muz üretiminin en az seviyelerde olduğu bu günlerde, büyük kentlerde yaptığımız piyasa araştırması ve Anamur Muzu’nun hal çıkış fiyatları 8-10 TL dolaylarında iken, Muzun Başkenti Anamur’da uygulanan 4.4 - 4.80 TL’lik fiyat politikası, başta muz üreticileri olmak üzere hepimizi üzmektedir.

Üzüntünün de yanı sıra, zaten yüksek maliyetlerle ülkemizin en değerli tarım ürünlerinden birisini üretmeye çalışan çiftçilerimizi de büyük sıkıntılara sokmaktadır.

Tüccarlarımız tarafından belirlenmeye çalışılan muz piyasasının fiyat seyri, sezona hazırlık yapan çiftçilerimizi hem endişelendirmekte, hem de tüccarların sezon başında düşük fiyat politikası uygulayarak, Anamur Muzu’nun en yoğun olduğu dönemlerde çok ucuza muz kesmeyi hedeflediklerini düşündürmektedir.

Anamur Muz Üreticileri Birliği olarak, ülkemizin en değerli tarım ürünü olan Anamur Muzu’nun fiyatının yine Anamurlu üreticiler tarafından belirlenmesi gerektiğine inanıyor, elinde muzu bulunan üreticilerimize 5.50 TL’den daha aşağıda bir fiyata muz kestirmemelerini tavsiye ediyoruz.

 

 

Anamur MUZBİR Yönetim Kurulu Adına

Feyzi Türkay

 

MUZBİR Başkanı

AdminAdmin