GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-08-2020 18:10   Güncelleme : 11-08-2020 18:10

Seçimler Gelir Geçer Vaatler Baki Kalır…

Seçimler Gelir Geçer Vaatler Baki Kalır…

 

Temmuz ayı ortalarında yayımlanan son yazımızda, Anamur’a içme suyu getirecek Sugözü Projesinden söz etmiştik. Aradan geçen bir ay içinde ülkemizin ve Anamur’un temel sorunlarında herhangi bir değişiklik yok. Ama yine de meydana gelen gelişmelerden aklımızda kalanları özetleyelim. Politikada, en tepedekilerden en alt kademedeki temsilcilere kadar iktidar yanlısı veya muhalefet politikacılar yine aynı havadan çalıp söylemeye devam ediyorlar. Her zaman olduğu gibi, iktidar kanadı “yapacağız, edeceğiz, tutacağız” hesabından atıp tutmaya, muhalefet olumlu veya olumsuz yapılan her şeyi eleştirme derdindeler.

 

Türkiye coğrafi ve stratejik açıdan kritik bir noktada bulunuyor. Dostu az, düşmanı çoktur. Bunun için yurt içinde ve dışında çatışmalara maruz kalmakta, askerimiz ve polislerimiz hedef olmakta, şehit veya gazi olmaktadır. Millet olarak savaş, operasyon, çatışma haberlerine o kadar alıştık, alıştırıldık ki, olan biteni normal hayatın bir parçasıymış gibi görmeye başladık. Hergün bir veya iki şehit ve bir o kadar yaralı geliyor, eskisi kadar basında, medyada yer alamıyor. Artık halk şehit ve gazi haberi duyunca eskisi kadar heyecanlanmıyor. Vatandaş, iyi veya kötü, tatlı veya acı her şeye alışıp adapte oluyor, yani, acı ama gerçek; “duyarsızlaşıyor..!”  

 

17 Temmuz 2020 Cuma günü,  Anamur Kıbrıs Camiinden (Otogar Camisi) bir şehidimizi daha sonsuzluğa uğurladık. Van’da meydana gelen uçak kazasında hayatını kaybeden 1992 doğumlu polis memuru Burak Derya’nın şahadet haberiyle irkildik.

 

Düğün, nişan, kına gibi mutluluk haberleriyle sevindik, vefat edenlerle üzüldük. Acılar, üzüntüler, sevinç ve mutluluklar paylaşılır. Acılar ve üzüntüler paylaştıkça azalır, sevinç ve mutluluklar paylaşıldıkça çoğalırmış. Bu arada bizde, 26 Temmuz Pazar akşamı Anamur Buket Düğün Salonunda gerçekleşen düğünümüzde, bizleri yalnız bırakmayan dost, tanıdık ve arkadaşlarımızla mutlu olduk. Hepsine buradan teşekkür ediyorum.

 

Yılbaşından beri bütün dünyayı saran korona salgını, ülkemizde ve çevremizde tehlike yaratmaya, risk oluşturmaya devam ederken, 27 Haziran’da Anamur’da ilk korona vakaları ortaya çıktı. Şimdiye kadar ölen yok, tedavileri sürüyor. Bu sene kurban bayramı 31 Temmuz- 3 Ağustos arasında, korona tedbirleri altında içimiz buruk olarak kutladık. Mart ve Nisan aylarında alınan sıkı tedbir ve kısıtlamaların etkisi ile kontrol altına alınan salgın vakaları, hayatın normale dönmesiyle birlikte yükselme eğilimindedir. Ülkemizin çoğu yerinde yeni normal hayatın bir gereği olan maske, sosyal mesafe ve temizlik kuralı çoktan unutulmuş görünüyor.   

 

Anamur Belediye Meclisi aldığı bir kararla, Yeşilyurt Mahallesinde saat kulesi meydanına şehit Burak Derya adını verdi. Bu arada Anamur Belediyesi kentin çeşitli noktalarında yol ve asfalt yapım çalışmalarına hız vermiş bulunuyor, kendilerini kutluyorum.  

 

Selçuklu, Osmanlı dönemini bir tarafa bırakalım Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun üzerinden yüz yıl geçmiş, yol yapmak, asfalt dökmek, su getirmek, çeşme, okul, hastane, cami yapmaktan söz ediliyor ve halk bunları yapanları alkışlıyor, el üstünde tutuyorsa bir şeyler yanlış işliyor demektir. Hâlbuki aradan geçen bunca zaman içinde bu sorunların çoktan aşılmış olmaları gerekirdi. Ama bırakın kırsalı, dağlık bölgeleri çoğu kent merkezinin alt ve üst yapı sorunları hala aşılabilmiş değil. O nedenle hala belediyenin yeni bir araç almasından, bir cadde ve sokakta çalışma yapmasından, asfalt dökmesinden, dereleri kapatmasından hoşnut oluyoruz.

 

Halkın oylarıyla seçilmiş belediye başkanları, yol, su, kanalizasyon gibi alt ve üst yapı sorunlarını çözmek üzere söz verdiler. Çalışıp sözünü yerine getiren başkanlarımızı tenzih ediyorum…! Üç sene sonra 2024’de belediye başkanları seçimine giderken, halk hala tuzlu ve çamurlu su içmeye devam ederse, hala yollar toz toprak ve çamur içindeyse, halk mutfaklarında doğalgazı kullanmaya başlamamışsa başkanların ve çalışma arkadaşlarının kendilerini başarılı bulmaları mümkün değildir. Hatırlatalım, önümüzdeki sayılı günler çabuk gelir, geçer. İyi çalışın, çabalayın, verdiğiniz sözlerin altında kalmayın.