GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-09-2020 14:03   Güncelleme : 18-09-2020 14:03

Başkan Kılınç, Avokado Bahçesini Basına Tanıttı...

Başkan Kılınç, Avokado Bahçesini Basına Tanıttı...

Başkan Kılınç: ’’Belediye Arazilerinde Tropikal Meyve Üretimi Yapacağız.’’

 

Anamur Belediyesi boşta bulunan Belediye arazilerinde avokado yetiştiriciliği yapılmaya başlandı.

 

Muzun Başkenti olarak adlandırılan ve ülkemizin muz ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılayan Anamur’da, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’ın talimatı ile boş belediye arazilerinde tropikal bir meyve çeşidi olan avokado yetiştiriciliği yapılıyor.

 

İlk etapta Ören Mahallesi’nde bulunan Anamur Belediyesi’ne ait 3000 metrekarelik alanda gerçekleştirilen çalışmalarla 100 adet avokado toprakla buluşturuldu.

 

Anamur Belediyesine ait araziye dikilen avokado bahçesinin geliri ile ihtiyaç sahibi öğrencilere burs olarak verileceğini söyleyen Başkan Kılınç, yaklaşık 3-4 yıl içerisinde meyve vermeye başlayacak olan ve yıllık yaklaşık 250 bin lira gelir getirmesi planlanan Avokado bahçesinin aynı zamanda bir önek olacağını söyledi.

 

Yerel Basın Temsilcileri ile birlikte çalışma yapılan bölgeyi ziyaret eden Başkan Kılınç, burada avokado dikimi gerçekleştirerek basın mensuplarına çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

 

Kendisinin de bir üretici olduğunu belirten Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç: “Göreve geldiğimizde öncelik verdiğimiz konulardan birisi de Anamur’u yeşillendirmekti. Şu ana kadar on binin üzerinde ağacı toprakla buluşturduk. Yeryüzünün en bereketli topraklarına sahip Anamur’da atıl vaziyette bulunan belediye arazilerinde bugünden itibaren tarımsal üretim gerçekleştireceğiz. Piyasa değeri yüksek, ithal edilen tarım ürünleri arasında bulunan avokadoyu bu bölgede yetiştirerek hem ülke ekonomisine katkıda bulunacağız hem de buradan elde edeceğimiz gelir ile Anamurlu üniversite öğrencilerimize maddi destek sağlayacağız.’’ dedi.