GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-09-2020 10:13   Güncelleme : 19-09-2020 10:13

Ehliyette Yeni Dönem...!

Ehliyette Yeni Dönem...!

 

21 Eylül'den itibaren başlayan yeni kimliklere ehliyetlerin işlenmesi protokolü, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından duyuruldu.

 

Ücretsiz başlayacak olan yeni kimliklere ehliyet işlenme süreci, Nüfus Müdürlüklerinden alınacak olan randevu ile gerçekleşecek. Bu süreç kapsamında vatandaşlardan herhangi bir ücret talep edilmeyecek.

 

Yeni çipli kimlikler ve ehliyetler, yeni dönemde tek kart içerisinde hizmet verecek. Konuyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yeni çipli kimlik kartı ile ehliyet belgelerinin birleştirilmesi hakkında şu ifadelerde bulundu;

 

Pazartesiden itibaren, yeni tip sürücü belgeleri Türkiye genelinde Nüfus Müdürlükleri'nden randevu alınmak suretiyle yeni nesil kimlik kartlarına yüklenmeye başlayacaktır.

 

Bu işlem için; sürücü belgesindeki bilgilerin yüklenmesi için herhangi bir ücret alınmayacak.

 

Sürücü belgesinin geçerlilik süresi dolduğunda tıpkı eski kartlarının yenilenmesi gibi, kimlik kartlarından otomatik olarak silinecektir

 

Yani bunu yükledik, ömür boyu kalacak değil.

 

Hepimiz gitmek zorunda mıyız? Hayır..

Yine Pazartesi'den itibaren yeni kimlik almaya giden veya yeni pasaport-ehliyet almaya giden müracaat edip yaptırabilecek zaten. ki, bundan sonra yeni kimlik almaya gidenlere nüfus müdürlüklerindeki memurlarımız şu soruyu soracaklar. "Efendim kimlik kartınıza ehliyetiniz varsa yüklemek ister misiniz" Artık ondan sonra iki işlemi bir arada görecek ve otomatik olarak yüklenmiş olacak. Kart adresine gittiği andan itibaren hem ehliyeti hem kimliği bu kartta bulunmuş olacak.

 

Elinde bir ehliyetle bir kimliği olanlar, gidip yükletebilecekler. Ama yeni kimlik için başvurmak isteyenler varsa onlar başvurduğunda bir çarpıyla beraber yeni kimlik adresine gittiğinde içerisinde ehliyet de olmuş olacak.

 

Sistemin test edilmesi maksadıyla, nüfus müdürlüğümüzdeki 3500 personelimizin kimlik kartlarına ehliyetleri yüklenmiş ve uygulama gerçekleşmiştir.

 

AdminAdmin