GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-10-2020 09:04   Güncelleme : 19-10-2020 09:04

Tarım Politikalarına Enerjisa Engeli...

Tarım Politikalarına Enerjisa Engeli...

Anamur –Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, yaptığı basın açıklamasıyla Tarımsal faaliyet girişimlerinin Enerjisa engeline takıldığını açıkladı.

 

Ziraat Odası Başkanı GÜMÜŞ, Basın Açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

 

Çiftçilerimiz devletimizin milli tarım politikasına katkı sunmak istiyor fakat Enerjisa’nın engeline takılıyor bütün çabalarımız ve mücadelelerimiz sonuçsuz kalıyor.

 

Başta sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanlarımız, Hükümetimiz milli tarım politikasının çok önemli olduğunu anlatırken bizlerde Ziraat Odaları olarak çaba sarf ederken sebebi net olan, olumsuzlukların karşısında çiftçilerimiz üretim yapamıyor.

 

TBMM'DE tarım komisyonunda görev alan saygıdeğer milletvekillerimize ayrı ayrı Ziraat Odamız Başkanlığı tarafından e-mail attık birebirde sıkıntılarımızı, net ifadelerle anlattık, umarım tarım komisyonu, ilgili bakanlık veya hükümetimiz konunun üzerinde durur çiftçilerimiz rahat bir nefes alır.

 

Hisseli tarım arazilerinde abone işlemleri yapılırken daha önce kullanıcı hissedarlardan bir kişi abone işlerini yaptırabilmek için Enerjisa ya diğer hissedarlar dan doğacak her türlü sorumluluğu kabul eden bir taahhütname veriyordu ve abone işlemi yapılıyordu.

 

Daha sonra bu uygulamadan vazgeçerek hissedarların % 50 sini enerjisa ya gelip taahhütname  vermelerini istediler bu işlemin zorlukları anlatınca ( varisler den bir kısmının başka il ve ilçelerde hatta yurt dışında oldukları söylenince ) bu seferde taahhütnamenin noterden olması gerektiğini söylediler. Şuanda abone işleminin gerçekleşmesi için muafakatnameyi noterden istiyorlar. yeni uygulama çözüme uzak olduğu kadar çiftçimize birde ekonomik yük getirdi. bu uygulamaya bir çözüm getirilmeli. en azından ilk uygulama olan hissedar üretici her türlü sorumluluğu kabul etmek  şartıyla, abone işlemi yapılmalı.

 

Tarımsal faaliyetimizin  yoğunlaştığı şu günlerde Enerjisa’da acil çözüm bekleyen  çok fazla sayıda abonelik dosyalarımız mevcut. Şayet çözüm olmaz ise çiftçilerimiz üretimlerini gerçekleştiremeyecek .

 

Ahmet Şeref GÜMÜŞ

Anamur- Bozyazı Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı