GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-11-2020 15:29   Güncelleme : 13-11-2020 15:29

Muz Çeşidi Geliştirme Protokolü İmzalandı..

Muz Çeşidi Geliştirme Protokolü İmzalandı..

 

Bugün  Anamur Ziraat Odası Başkanlığında Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü müdürümüz Cengiz TÜRKAY  ve üreticimiz Mehmet Günay arasında muz çeşidi geliştirme çalışmaları kapsamında protokol imzalandı.

 

Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref GÜMÜŞ, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Cengiz TÜRKAY ve üretici Mehmet GÜNAY arasında imzalanan protokol ile ilgili açıklama yapan Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref GÜMÜŞ ;  “Protokol kapsamında soğuğa dayanıklı muz çeşidi geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar yapılacaktır” dedi.

 

Ahmet Şeref GÜMÜŞ  “Tescil aşamasına gelinen muz çeşidinin; özellikle açıkta yapılan muz yetiştiriciliğinde kullanılacağını, bu çeşitte başarı sağlanması halinde ise üreticilerin artan muz serası yapım maliyetinde kurtulacağını, muz bitkisinin soğuğa karşı dayanıklılığı az olduğu için sadece belli bölgelerde yapılan açık muz üreticiliğinin artacağını ve bunun sonucunda da bölgemiz muz tarımına ve maddi olanakları kısıtlı üreticilere de önemli katkı sağlayacağını” söyledi.

 

GÜMÜŞ sözlerini, Protokolün imzalanmasındaki katkılarından dolayı üreticimiz Mehmet GÜNAY’a Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Cengiz TÜRKAY'a ve Alata'nın bağlı bulunduğu Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Dr. Nevzat Birişik'e teşekkür ederek tamamladı.

 

AdminAdmin