EĞİTİM
Giriş Tarihi : 03-03-2021 09:15   Güncelleme : 03-03-2021 09:15

Anamur’da Geliştirilen Projeye Mersin Ve Sakarya’dan Destek..

Anamur’da Geliştirilen Projeye Mersin Ve Sakarya’dan Destek..

Geleceğimizin teminatı olan minik öğrencilere doğaya sahip çıkmayı aşılamak adına “Doğaya Empati ile Bak” projesi geliştirildi.

 

Mersin ili Anamur  ilçesindeki  İsmihan Çerçi Anaokulu öğretmeni Figen Sandallı ve Şükrü Köymen  ilkokulu  öğretmeni Ebru Çatal’ın kuruculuğunu üstlendiği ve Anamur, Tarsus ilçeleri  ile Sakarya ilinde görev yapan 10 öğretmen  bir araya gelerek  e-Twinning projeleri kapsamında “Doğaya Empati ile Bak” projesini yürütmeye koydular.

 

Projede öğrenciler, avokado, ceviz gibi değişik tohumlarla ekim yaparak oluşturulan bitkinin büyüme aşamalarını gözlemleyerek  fen çalışması yapmış olacak, hem de zamanın ve sabrın değerini kavrayacaklar. Geri dönüşüm çalışmalarıyla bilinçlenmiş, ülke ekonomisine katkı sağlamış ve tüketimi azaltarak  geri dönüşüm sağlayacak ürünler oluşturacaklar. Doğanın tükenmez dediğimiz kaynaklarının  tükenir olduğu , öğrencilerimizin tüketim ile ilgili bilinçlerini arttırarak doğaya nasıl katkı sağlayabilecekleri ve çevrelerini de etkileyecekleri bir eğitim süreci yaşamış olacaklar.  Projeyle ayrıca yaşanılır bir doğa için iyi yetiştirilmiş çocuklar yetiştirmek amaçlanıyor.

 

Projenin kurucuları Figen Sandallı ve Ebru Çatal projenin amacını ve hedeflerini şöyle özetliyor;

 

PROJENİN AMACI

Günümüz doğasında insan eliyle oluşturulan bir yok oluş var. Bu yok oluşa dur! demek için öğrencilerimizin yüreklerine empati ile dokunarak doğasını koruyan, tüketmekten ziyade üretmeyi tercih eden, geleceğe nefes olacak ve empatiyi hayatlarında içselleştirecek  bireyler yetiştirmek amacıyla projeyi yapmak istiyoruz.

PROJENİN HEDEFLERİ

Şubat ayında başlayıp 3.5 ay sürecek olan projemiz, 4-9 yaş aralığına hitap edip 100+ öğrencinin katılacağı ve drama, oyun, yaşantısal deneyimlerle öğrenmeleri hedefleniyor. Çocukların ilgilerine uygun öğretim yöntemleri ve web2 araçlarla projeyi destekleyen oyunlar, videolar tasarlayarak teknolojiyi yetişkin denetiminde güvenli bir şekilde kullanabilmelerini sağlamak, eğitim-öğretim müfredatına uygun etkinlikler planlayarak öğrencilerimizin çevresine (doğaya) karşı sorumluluk bilinci yüksek bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

PROJENİN ORTAKLARI VE OKULLARI

1.     Figen Sandallı(Kurucu)- İsmihan Çerçi Anaokulu  Anamur / MERSİN

2.     Ebru Çatal(Kurucu) – Şükrü Köymen ilkokulu  Anamur/ MERSİN

3.     Hatice Tuğra - İsmihan Çerçi Anaokulu  Anamur / MERSİN

4.     Seyhan Geyik- İsmihan Çerçi Anaokulu  Anamur / MERSİN

5.     Jale Akyüz- 15 Temmuz Milli İrade İlkokulu Anamur / MERSİN

6.     Hanife Bal- - İsmihan Çerçi Anaokulu  Anamur / MERSİN

7.     Rakibe Teke- Ayşe Mirici Ortaokulu Tarsus /MERSİN

8.     Ali Teke-Saime Özçürümez İlkokulu Tarsus/ MERSİN

9.     Evirgen Birçak- Yeşil tepe ilkokul Erenler /SAKARYA

 

10.                       Ülkü BAZ-- İsmihan Çerçi Anaokulu  Anamur / MERSİN