GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-03-2021 13:32   Güncelleme : 07-03-2021 13:32

GÜLTEKİN'den Kadınlar Günü Mesajı..

GÜLTEKİN'den Kadınlar Günü Mesajı..

 

 

 

Türk Eğitim Sen Anamur İlçe Temsilciliği Başkan Yardımcısı ve Kadın Komisyonu Başkanı Neslihan Gültekin  8  Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile yazılı bir basın açıklaması yayımladı.

 

Gültekin mesajında şu ifadelere yer verdi;

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, erkeklerle eşit haklara sahip olma mücadelesinin başlangıcı olarak kabul edilir. 1977 yılında  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 8 Mart`ı  '`Kadın Hakları ve Dünya Barışı Günü '`  olarak ilan etmiştir. Böylece, 8 Mart kadınların mücadele ve dayanışmasının kutlandığı gün olmuştur.

Bir toplumun kadına verdiği değer, karakterine ışık tutar. Bizim değerlerimizin, gelenek-göreneklerimizin, tarihimizin, sosyal hayatımızın temel dinamiğini kadına saygı oluşturur.

 

Çünkü hayatımızı kadınlar şekillendiriyor. Hepimiz mübarek annelerimizin ellerinde şekil alıyor, annelerimizden öğrendiklerimizle hayata başlıyoruz. Ablalarımız, kız kardeşlerimiz ve eşlerimizin yüreklerinden şekillenerek hayatımızı sürdürüyoruz. Kız çocuklarımıza örnek baba olma gayretiyle de sevgiyi, şefkati, paylaşmayı, koruyup kollamayı benliğimize inşa ediyoruz.

 

Kadınlarımızın sadece bizlerin üzerinde değil hayatın her alanında büyük izleri var. Onların izlerine değer vermek, kadınlarımızın toplumumuzdaki saygın yerlerinin bilinmesi ve tesis edilmesini sağlamak çok önemlidir. Çünkü hizmetleriyle değer üreten, başarılarıyla adından söz ettiren, genç nesillere ışık tutan, geleceğimize yönelik tehditler karşısında dimdik duran, cesur ve özgüveni yüksek kadınlarımız en önemli güvencemizdir.

Kadınların ihmal edildiği toplumların varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi mümkün değildir. Bu sebeple kadınlarımızın toplumdaki yeri ve görevleri itibariyle birey olarak kişiliğini kazanması, kendini ifade edebilmesi, toplumda hak ettiği yeri alması gereklidir.

Kadın aile kurumunun yapı taşı, temelidir. Kadın, aile ve toplum arasında bir köprü gibidir. Değerlerimizin temsilcisi ve koruyucusu kadınlarımızın hayatın bütün alanlarına etkin bir şekilde katılmalarını sağlamak hepimizin görevidir. Tarihimizde neleri başardığımızı unutmayarak gelecek günlerin de güzelliğine inanıyoruz ve  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün :“Yeryüzünde gördüğümüz her şey, kadının eseridir.” sözüyle noktalıyor ve Türk Eğitim Sen Anamur İlçe Temsilciliği adına tüm kadınların  Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz.