GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-03-2021 13:01   Güncelleme : 16-03-2021 13:01

Başkan Gümüş ve Mahalle Muhtarlarından Basın Açıklaması

Başkan Gümüş ve Mahalle Muhtarlarından Basın Açıklaması

 


Anamur-Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş ve Mahalle Muhtarları ortak bir basın  açıklaması yaparak, çiftçilerin yıllardır ekim yaptığı hazine arazilerinin 3. Şahıslara kiralanması için yapılacak olan ihalenin, bölge halkının sesini duyarak iptal edilmesi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a ve ilgili bakanlıklara teşekkür ettiler.

 

Ziraat Odası Başkanı Gümüş ve Mahalle Muhtarları tarafından yapılan basın açıklaması şöyle;

 

                                 BASIN AÇIKLAMASI

Bilindiği üzere bölgemizde bulunan bazı Hazine arazilerin Çevre Bakanlığı tarafından 49 yıllığına irtifak hakkı verilmesi için ihale hazırlığı yapılmaktaydı. Bahsi geçen araziler ise yıllardır, bölgede bulanan köylüler ve çiftçiler tarafından kullanılmaktaydı.

 

Bu arazilerin kiralanması için(irtifak hakkı ile)ihale başvuru süreci başlamış idi.  Başvuru için istenen bazı belgeler ise çiftçilerimiz için alması ve hazırlaması çok zor evraklardır. İhale sürecinin başlaması için başvuru yapamayan ve yapması da mümkün görünmeyen çiftçilerimiz ise yıllardır kullandıkları arazilerin kendilerine kiralanması istemekteydi.

 

25 Şubat günü  Anamur Bozyazı Ziraat Odamız, muhtarlarımız ve bölge çiftçilerimiz ile beraber yaptığımız basın açıklaması sonrası, köylülerimiz ve muhtarlarımızın sesine kulak verilmiştir. Bahsi geçen ihale süreci 10/03/2021 tarih ve 475158 sayılı Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğünün “çok ivedi” yazısı ile iptal edilerek, muhtarlıklardan ihale askı listesinin kaldırılmasına ilişkin yazısı gönderilmiştir. Bu yazı ile vatandaşlarımızın arazilerinin 3. Şahıslar tarafından kiralanarak kullanılması hususu süresiz olarak iptal edilmiştir.

 

Bu süreçte bizlere destek olarak; köylülerimizin haklarının yenmesine izin vermeyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Hazine Ve Maliye Bakanımız Sayın Lütfi ELVAN’a, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat KURUM’a,  Bölge Milletvekillerimize, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Sayın Şemsi BAYRAKTAR’a, ilçelerimizden katkı sunan siyasi parti temsilcilerine, bölge muhtarlarımıza ve bölge halkımıza Anamur Bozyazı Ziraat Odası yönetim kurulumuz adına şükranlarımızı sunarız.16/03/2021

 

 

Baran AKSOY                                           Ahmet Şeref GÜMÜŞ

Bozyazı Gözce Mah.Muhtarı                Anamur Bozyazı Ziraat Odası                                                                   

                                                                Yönetim Kurulu Başkanı    

Ahmet YILDIZ                                                                                                                                 

Bozyazı Gözsüzce Mah.Muhtarı                                                                    

 

Süleyman FİDAN

Bozyazı Tekeli Mah.Muhtarı

 

Ahmet GÜL

Bozyazı Tekmen Mah.Muhtarı

 

Bekir ARSLAN

Bozyazı Lenger Mah.Muhtarı