GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-03-2021 16:05   Güncelleme : 20-03-2021 16:05

Cömertler Kongrede Basın Özgürlüğüne Dikkat Çekti

Cömertler Kongrede Basın Özgürlüğüne Dikkat Çekti

Anamur Gazeteciler Cemiyeti olağan Genel kurulunu bu gün saat 11.00’de Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda yaptı.

 

Çoğunluk sağlanarak yapılan kongrede 7 kişilik tek yönetim kurulu listesi açık oylama ile oylanarak belirlendi.

 

Kongreye ev sahipliği yapan Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Feridun Torunoğlu, Meclis Başkanı Mehmet Yılmaz da katıldı.

 

Divan Başkanı ve divan üyelerinin belirlenmesinin ardından bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan kongrede konuşma yapan mevcut Cemiyet Başkanı Zümrüt Cömertler, Gazeteciliğin vasıflarına dikkat çekerek, Gazetecilik mesleğinin onurlu bir meslek olduğunu vurguladı.

 

Basının özgür olması gerektiğinin altını çizen Cömertler, “Basın özgürlüğü, diğer tüm özgürlüklerin anasıdır. Basın özgür değilse varsayılan diğer özgürlüklerin de içi boştur, anlamsızdır. Basın özgürlüğü, gazetecinin mesleki özgürlüğü olmadığı gibi gazeteciye kişisel olarak tanınan bir hak, ayrıcalık ve lütuf da değildir, tam tersine basın özgürlüğü, halkın bilgi edinme ve haber alma hak ve özgürlüğüdür.” Dedi.
Cömertler, “Bizler, yaptığımız mesleğin önemini bilerek,  meslek dayanışmasını güçlendirmekteyiz, birbirimize inanmalıyız, birbirimizi ötekileştirmeden atacağımız adımlar da Anamur’un geleceğinde önem arz edecektir.” İfadelerini kullandı.

 

Basının tarihsel gelişimine dikkat çeken yeni yönetim kurulu üyesi Yaşar Yiğit, Klasik gazetecilikten dijital gazeteciliğe geçildiğinin altını çizdi. “Gazetecinin Amerika’da gördüğü değeri vurgulayarak, ülkemizde de Gazetecilik mesleğinin hak ettiği değeri kanması temenni etti. Yiğit, Gazeteciden genelde iyi bir yönetici olmaz..! onun için Gazetecilikte iki kategori vardır;  iyi muhabirlik,  iyi köşe yazarlığı vardır.” Dedi.

 

Divan Başkanı Kamil Cömertler de 51 Yıldır yaptığı Gazetecilik mesleğinden örnekler vererek Gazeteciliğin dünü ve bu gününü kıyaslayarak, “Biz eskiden bir haberi takip edip, haberi yazıp, bölgeye haberi ve fotoğrafları yollama süremiz en az beş saatimizi alıyordu şimdi ise bu süre beş on dakikalık bir süre haline geldi.” Dedi.

 

Kongre dilek ve temennilerle son buldu.

 

 

 

 


AdminAdmin