GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-03-2021 13:55   Güncelleme : 30-03-2021 13:55

Anamur'da Yaya Geçitlerine Kırmızı Çizgi..

Anamur'da Yaya Geçitlerine Kırmızı Çizgi..

Mersin’in Anamur İlçesinde  “Yayalar Kırmızı Çizgimizdir” etkinliği düzenlendi. Yaya geçitlerine kırmızı çizgi çizildi.

 

 2918 sayılı karayolları trafik kanununun 74. maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle “sürücüle, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhaları ile belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirilmişti

 

Yapılan bu değişiklikle 6 Şubat 2019 günü 12.00-13.00 saatleri arasında tüm illerimizde eşzamanlı olarak İl Vali/Kaymakamları İl/İlçe Emniyet Müdürleri ve Jandarma komutanlarının katılımıyla belirtilen hususlar çerçevesinde devletin tüm Unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek amacıyla etkinlik gerçekleşti.

 

"Öncelik hayatın, öncelik yayanın" sözleri ile başlayan trafikte yaya önceliği seferberliği yeni bir uygulamayla devam ediyor. Işıksız yaya geçitlerindeki orta şeritler sembolik olarak kırmızıya boyanarak. Böylece sürücülere ''Yaya önceliği kırmızı çizgimizdir'' mesajı verilmek üzere bu güm tüm il ve ilçelerde eş zamanlı olarak farkındalık etkinliği düzenlendi.

 

Anamur’da da Anamur Orta Okulu önünde Anamur Kaymakamı Aydın Memük, Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Cumhuriyet Başsavcısı Seyfettin Ünal, Emniyet Müdürü Ömer Engin Genç, Jandarma Komutanı Binbaşı Savaş Cingöz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları, Emniyet ve Trafik ekiplerinin ve öğrencilerin katılımı ile “Yayalar Kırmızı Çizgimizdir” etkinliği düzenlendi. Yaya geçidindeki orta çizgi kırmızıya boyandı, araçlar durdu yayalara öncelik verildi.

 

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, İnsan odaklı olmayan hiçbir sistem yaşayamaz, diyerek “Her yerde olduğu gibi özellikle trafikte de insan birinci önceliğimizdir. Bu nedenle trafikte yaya birinci önceliğimizdir, yani kırmızı çizgimizdir. Tüm sürücülerimizi buradan uyarıyoruz yayalara öncelik verelim, yayalarımıza dikkat edelim. Ayağımız gazda değil frende olsun.” Dedi.

 

 

Anamur Kaymakamı Aydın Memük de “Tüm il ve ilçelerimizde olduğu gibi bu gün Anamur’da da Yayalar Kırmızı çizgimizdir uygulamasını yapıyoruz. Yaya geçitlerine kırmızı çizgi çiziyoruz. Bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. amacımız sürücülerin yayalara öncelik vermesi ve yayalara dikkat etmesi. Ve mümkün olduğunca yayalara çarpma şeklinde olan kazaların önlenmesi.” Dedi.