GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-04-2021 14:21   Güncelleme : 22-04-2021 14:21

Anamur'da Atanamayan Kadın Öğretmen Salep Yetiştirdi..

Anamur'da Atanamayan Kadın Öğretmen Salep Yetiştirdi..

 

50%"> Anamur Gercebahşiş mahallesinde  İstanbul Üniversitesi Tarih öğretmenliği bölümünü bitiren ve aradan geçen 5 yılda bir türlü atanamayan Safiye Derya (37) alternatif ürün yetiştirmeye karar verdi ve Anamur’da ilk olan maddi getirisi iyi düzeyde olan “Salep” üretmeye karar verdi.

 

Derya ailesine ait küçük ölçekli tarlalara Salep ekti ve yetiştirmeyi başardı. Salep ilk hasat seviyesine geldiği için bu gün Anamur Kaymakamı Aydın Memük, Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, İlçe Tarım Müdürü Niyazi Sarıoğlu’nun katılımı ile ilk hasadı yapmaya başladı.

 

Şu anda Anamur’da toplamda iki dönümlük Salep üretimi ile yeni bir alternatif ürünü başaran, Derya, “Tarih  öğretmenliğini bitirdim formasyon aldım ama bir türlü atanamadım. O yüzden bende ailemi de razı ederek, güzel getirisi olduğunu öğrendiğim ve yetiştirme konusunda çok araştırma yaparak, Salep yetiştirmeye karar verdim ve başardım. İyi ki atanamamışım hem kendime hem Anamur’umuza yeti bir gelir kaynağı alternatif ürün getirmiş oldum” dedi.

 

Başkan Kılınç En Büyük Silah; Gıdadır, Üretimdir…!

 

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, “Safiye derya hanımı bir kadın girişimci olarak tebrik ediyorum. Cesaret etmiş ve başarmış, Anamurlu hemşehrilerimize de  Muz, Çilek ve Avokado yanında  bu tür alternatif ürünleri yetiştirmelerini tavsiye ediyorum. Biz Anamur Belediyesi olarak, üreticilerimizin çalışmalarında gereken desteği vermeye her zaman hazırız. En büyük avantaj, en büyük silah; gıdadır. Üreten insanı, üreten toplumu hiç kimse yıkamaz. ”dedi.

 

Kaymakam Memük Üreticiye, Girişimciye Devlet Desteği Devam Ediyor..!

Anamur Kaymakamı Aydın Memük’te “Başta Safiye öğretmenimiz olmak üzere bu tür alternatif ürünler yetiştiren üreticilerimizi kutluyoruz. Bakın sadece mesleğine kilitli kalmadan üretime katkı sağlayarak alternatif arayışlara giren üreticimizi canı gönülden kutluyorum. Üretime devlet desteğimiz her zaman var. Bu tür alternatif ürün geliştiren ve başaran üreticimizin devlet olarak yanında olacağız desteğimiz devam edecek.” Dedi

 

Anamur Kaymakamı Memük ve Belediye Başkanı Kılınç, ilk kazmayı vurarak, Anamur’da ilk olan Salep’in ilk hasadını başlatmış oldular.

 

 

AdminAdmin