GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-05-2021 19:19   Güncelleme : 24-05-2021 19:19

Uçarı Yangın Bölgesi Yeniden Yeşeriyor...

Uçarı Yangın Bölgesi Yeniden Yeşeriyor...

 

Anamur İlçesin Uçarı mahallesinde 27 Ekim 2020  tarihimde meydana gelen yangın neticesinde 277 hektarlık  orman zarar görmüştü.

 

Anamur Orman İşletme müdürlüğünün organizasyonuyla yanan sahaya Anamur Protokol üyeleri tarafından  21 Mart dünya ormancılık gününde; Anamur Kaymakamı Aydın Memük, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Cumhuriyet Başsavcısı Seyfettin Ünal ve İlçe Jandarma Bölük Komutanı Savaş Cingöz 'ün katılımı ile Uçarı mahallesinde, yangında zarar gören bölgeye 1860 kg. Kızılçam tohumu ekimi yapılmıştı. Bu projeyle 459.488 adet Kızılçam fidanı elde edilmesi planlanmıştı.

 

Yaz başlangıcı itibariyle tohumlar çimlendi fidanlar elde edildi. Saha içerisindeki yol kenarlarına akasya fidanları dikilerek hem erozyon önleme, hem yangı  önleme zonu oluşturmak, hem de orman kurulumu için 10 bin akasya fidanı dikildi.

 

Dikilen fidanlar yeşerdi. Şimdi de yanan sahada sırt başlarına yöresel olarak firenk yemişi olarak bilinen kaktüs  dikilerek ileriye yönelik yangın önleme zonu tesis edildi. Bunun yanında sahaya dağ çayı ve kekik tohumları ekilerek tıbbi aromatik bitkilerde ekilerek, flora geri tesis edildi.