GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-06-2021 08:24   Güncelleme : 02-06-2021 08:24

Çam Kese Böceğine Karşı Kuşlarla Mücadele..

Çam Kese Böceğine Karşı Kuşlarla Mücadele..

 

Anamur İlçe Orman İşetme Müdürü İsmail Gübeş, Çam Kese Böceği ile mücadeleyi anlattı.

 

Çam Kese böceğininin bilinenin aksine ağacı öldürmediğini belirten Gübeş, “Çam kese böceği ağacı öldürmez. insanda nezle ne ise Çam ağacında da Çam kese böceği odur. Sadece kışın ağacın ibrelerini yer , yenen ibreler baharda yeniden çıkar.” İfadelerini kullandı.

 

Çam Kese böceği ile mücadelede kuşlarında kullanıldığını ifade eden Gübeş, “Çam kese böceği ile beslenen kuşlar  için yuvalar yapıp ağaçlara aşarak kuşun yöredeki popülasyonunu arttırıyoruz. Yine cam kese böceği ile beslenen kolosoma kabuklu böceğini labaratuar da çoğaltıp cam kese böceğinin çok görüldüğü yerlere bırakıyoruz. Bu ve benzeri uygulamalarla doğanın insan tarafından bozulan dengesini tekrar tesis etmeye çalışıyoruz. zararlı ile mücadeleyi yine onun yirticisi olan bir başka hayvanla yaparak biyoloji mücadele gerçekleştiriyoruz.” dedi.

 

Gübeş, “Orman Genel müdürlüğü taşra teşkilatı Orman işletmeleri olarak zaman artan popülasyonuna karşılık dengeyi yeniden tesis etmek üzere Çam kese böceği ile beslenen hayvanları üretir, doğaya  bırakırız yada o hayvanın yaşama ortamının tesis ederek doğanın dengesini yeniden tesis ediyoruz.” Diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

AdminAdmin