GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-06-2021 11:44   Güncelleme : 30-06-2021 11:44

Başkan ÇETİN'den Basın Açıklaması..

Başkan ÇETİN'den Basın Açıklaması..

 

Anamur Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Çetin yazılı bir basın açıklaması yayımlayarak , 1 Temmuz itibari ile kısıtlamaların tamamen kaldırılarak normalleşmeye geçileceğini, bu dönemde uzun zamandır ekonomik sıkıntılar yaşayan esnaf ve sanatkarların bir nebze rahatlamasını beklediklerini ifade ederek, tüm esnaflara hayırlı işler ve bereketli kazançlar dilediğini ifade etti.

 

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Çetin’in yazılı açıklaması şöyle;

 

  1 Temmuz itibarıyla yeni normalleşme dönemine gireceğiz, bu tarih itibarıyla kapalı olan tüm işyerleri açılacaktır.

   

      Esnafımıza ve ülke ekonomimize büyük bir canlılık getirmesi umuduyla yeni Normalleşme döneminin tüm esnaf ve halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.

      Bir buçuk yıldır süren Covid 19 tedbirlerinden kaynaklı yasaklardan en çok esnaf ve sanatkârlar kesimi etkilendi, esnafın bütün umudunu yeni normalleşme dönemi ve hemen arkasından gelecek bayram alışverişi olacaktır.

   

      Yeni normalleşme dönemiyle birlikte düğün salonlarının tekrar hizmet vermesiyle piyasalara büyük bir canlılık gelmesini umut ediyorum.

      1 Temmuz itibariyle düğünlerde ki kısıtlama kalkacağından saat sınırlaması, yeme- içme ikramının olmaması ve konuk sayısındaki kısıtlamalar sebebiyle çok sayıda çift düğünlerini erteleyerek normalleşme dönemine göre plan yaptılar. Yasakların sona ermesi ve akabinde başlayan yaz sezonu ile düğün salonlarına bi hareketlilik gelecek. Tüm salonlar şimdiden haftanın yedi gününe randevu vermeye başladı çiçekçisinden gıda ve içecek sektörüne kadar birçok sektörü harekete geçirmekte. Bu bağlamda düğün salonlarının tekrar açılmasının ekonomiye büyük bir canlılık getirmesini umut ediyorum.

    

      Yeni normalleşme süreciyle birlikte salgın döneminde paket servisle hizmet veren lokanta, cafe, restaurant, gibi yeme içme sektöründeki kısıtlamaların kalkacağına ve buralarda tam kapasite ile hizmet verecektir. Yine kısıtlamalardan en çok etkilenen sektörlerimizin başında gelen kahvehanelerimiz de oyun yasağının sona ermesiyle bu sektördeki esnaflarımız büyük bir soluk alacaktır.

 

      1 Temmuz 2021 Perşembe günü saat 05.00’ten itibarinden hafta içi hafta sonu ayrımı olmadan sokağa çıkma ile buna bağlı olarak uygulanan şehirlerarası seyahat kısıtlamaları sona erecek ve belirtilen tarihden itibaren sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlaması uygulanmayacaktır.

 

      Tüm işyerleri 1 Temmuz dan itibaren ruhsatlarındaki faaliyet konusuna göre belirlenmiş açılış-kapanış saatleri arasında hizmet verebilecektir.

     

      Yeme içme yerlerinin açık-kapalı alanlarında aynı anda bulunabilecek kişi sayısı 1 Temmuz’dan itibaren kısıtlanmayacak.

 

      Covid 19 la mücadele kapsamında temizlik maske ve mesafe kurallarına uymak kaydı ile konaklama tesislerindeki kısıtlama tedbirlerine 1 Temmuz itibariyle son verilecek.

    Nikâh-düğün merasimlerinde kapalı yerler için uygulanan covid-19 önlemleri dışında katılımcı sınırlamasına gidilmeyecek ve yiyecek içecek ikramı yapabilecekler.

  

      Park bahçe kamp piknik alanı gibi yerlerde covid-19 la mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamalar 1 Temmuz dan itibaren kaldırılacak.

 

      Faaliyet konusunda nargile solon-kafesi olan işyerlerinin faaliyetlerine verilen ara yeni karara alınıncaya kadar devam edecektir, hiçbir iş yerinde nargile servisi yapılmayacaktır.

 

TÜM ESNAFIMIZA SAĞLIKLI BEREKETLİ HAYIRLI İŞLER BOL KAZANÇLAR DİLERİM.