GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-07-2021 08:24   Güncelleme : 19-07-2021 08:24

Anamur Belediye’sinden KKTC’ne Türk Bayraklı Selam..!

Anamur Belediye’sinden KKTC’ne Türk Bayraklı Selam..!

Anamur ilçesinden bu sabah saatlerinde denize atlayan Devlet Eski bakanı Kürşat Tüzmen Anamur’dan aldığı Türk Bayrağını KKTC’ne yüzerek götürüyor.

 

Saat: 5:45’te Anamur liman iskelesinden denize atlayan Devlet eski Bakanı Kürşat Tüzmen, KKTC’nin kurulduğu günden bu yana çok haksız ambargolarla karşı karşıya kaldığını, gerek siyasi gerek ekonomik ambargolar olduğunu bunun sporda da görüldüğünü, bütün sporcularını olimpiyatlara dünya yarışmalarına götüremediğini ifade etti.

 

Tüzmen, “ben inanıyorum ki Türkiye’nin son dönemdeki gayretleri ile siyasi olarak tanınması vakit te alsa ekonomik açıdan rahatlıkla bir ülke olacak. Tarihte baktığınız zaman bütün dünya tarihçilerin söylediği ortak görüş “Akdeniz bir Türk gölüdür”  biz de bu Türk gölünün içerisinde Kıbrıs’ın çok rahat erişilebilir bir yer olduğunu herkese göstermeye çalışıyoruz. Geçen yılda çok zor şartlarda bu yarışmayı yaptık bu yıl ikincisini yapıyoruz sporcularımız bu yarışmaya gayet iyi bir şekilde hazırlandılar, hava şartları da iyi olursa inşallah biz çıkartma gemisinin çıktığı 20 Temmuz tarihinde Kıbrıs kıyılarında olacağız.” Dedi.

 

Tüzmen; Dünyanın En Güzel Taşarımı Olan Bayrağımızı  Kıbrıs’a Taşıyoruz.

 

Amaçlarının bu işi kurumsal hale getirebilmek Anamur’dan Girne’ye yüzme seferlerini başlatabilmek olduğunu ifade eden Bakan Tüzmen, “Dünyanın en güzel tasarımı dünyanın en güzel bayrağını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne götürmenin gururunu yaşıyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bizim yavru vatanımızdır Burası ana vatandır. Orası yavru vatandır. Sayın Cumhurbaşkanlarımız son dönemde bu tanımı daha da ilerlettiler Türkiye Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti ve Azerbaycan olarak üç devlet tek millet kavramını ortaya koydular. Dolayısıyla bizim taşıyacağımız bayrak bizim soydaşlarımıza karşı kıyıda onların daima yanında her zaman beraber çalışma isteğimiz olduğunu gösterecek bir davranış olacaktır.” Şeklinde konuştu.  

 

Anamur Belediye’sinden KKTC’ne Türk Bayraklı Selam..!

 

Anamur Belediye Başkan Vekili Türkan Kasapoğlu tarafından kendisine emanet edilen Türk Bayrağını teslim alan Tüzmen’e Kasapoğlu Bayrağımızı yavru vatan KKTC’ne selamlarımızla iletmenizi rica ediyorum demesi üzerine, Tüzmen, emaneti aldım inşallah sağ salim KKTC yetkililerine teslim edeceğim dedi.

 

Anamur Belediye 82 Sosyal tesislerinde Anamur Belediye Başkan vekili Türkan Kasapoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Çetin, Mehmet Tuğrul ve Mahmut Karanın kendilerine eşlik ettiği Bakan Tüzmen Sporcular Anamur Liman iskelesinden denize atlayarak start aldılar.

 

İstanbul Yıldızlar Yüzme Spor Kulübü tarafından organize edilen ve bu yıl ikincisi düzenlenen “Bayrağımız Kulaçlarla Kıbrıs’a” yüzme maratonunun 30 – 35 saat sürmesi bekleniyor. Kıbrıs’ın kurtuluşunun 47. Yılında kadın ve erkek sporculardan oluşan yüzme takımı tarafından Türk Bayrağı 93 km’lik zorlu parkur aşılarak Kıbrıs’a taşınacak.

 

Bu gün sabah saat 5:45  itibari ile Devlet eski Bakanı Kürşad Tüzmen’in başlamasıyla birlikte 8 sporcu kesintisiz bir şekilde yüzerek Türk Bayrağı’nı Kıbrıslı yetkililere teslim edecek.      

 

20 Temmuz günü öğlen saatlerinde Girne Çıkartma Plajı’nda bitmesi planlanan maraton boyunca sporcular kafes olmadan yüzecektir. Güvenlik önlemi olarak köpek balığı koruyucu bileklik takılacaktır.

 

Sporculara maraton boyunca T.C. Sahil Güvenlik Komutanlığı gemisi ve güvenlik botları eşlik edecektir.

 

 

Maratonda; açık deniz maratonu konusunda dünyanın dikkatini çekmek, KKTC vatandaşı sporculara uluslararası alanda uygulanan ambargolara dikkat çekmek ve ülkemize yeni bir açık deniz parkuru kazandırmak amaçlanmaktadır.

 

 

 

 

 

AdminAdmin