EĞİTİM
Giriş Tarihi : 05-08-2021 16:55   Güncelleme : 05-08-2021 16:55

Cengiz Topel İmam Hatip Ortaokulu Yeni Öğrencilerini Bekliyor..

Cengiz Topel İmam Hatip Ortaokulu Yeni Öğrencilerini Bekliyor..

 

Akademik ve dini eğitim, sosyal kültürel ve sportif faaliyetler, çift dil öğrenme imkanı, (İngilizce – Arapça) yabancı dil ağırlıklı sınıflar, öğrenci koçluk sistemi, zeka oyunları sınıfı, ulusal projeler ve yarışmalar, LGS hazırlık kursları kalite takip sistemi, rehberlik servisi, 20 kişilik sınıflar,  genç ve idealist öğretmen kadrosu ile Avrupa eğitim düzeyinde eğitim veren okul, Anamur’da merkez ve çevre mahallelerinde bulunan 50 civarında camilerimizde açılan yaz Kur’an Kursları ziyaret edildi. Öğrencilere bilgilendirme çalışması yapılarak,  okulun faaliyetlerini anlatan broşür ve afişler dağıtıldı.

 

Merkezde bulunan, modern binası ve sınıfları, sosyal, sportif alanları, yardımcı araç gereçleri ile hizmet veren Anamur Cengiz Topel İmam Hatip Ortaokulu yeni kayıt olacak öğrencilerine çağrıda bulunuyor.

 

Okuldaki Eğitim sistemi ile bilgiler veren Okul Müdürü İrfan Başar, “İmam hatip okulları;  ortaokul ve lise birimlerinden oluşmakta,  normal okul müfradatı, bu müfredata  ek olarak dini ve ahlaki eğitim veren, öğrencilerini  mesleğe ve  yetiştiren Milli Eğitim Bakanlığı tarafından denetlenen resmi devlet okulludur. Ayrıca, okulumuz Din öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından İngilizce dilinde yabancı dil ağırlıklı sınıf açan okullar listesinde yer almaya hak kazanmıştır. Bunun yanında Anamur İlçe Müftülüğüne bağlı Kur'an Kurslarında Hafızlığını tamamlayan öğrencilerimiz ülkemizin farklı yerlerinde bulunan Hafızlık Pekiştirme projesi uygulayan İmam Hatip Liselerini kazanmaktadır.

Yani öğrenciyi hem normal müfredatla Liselere hazırlıyor, hem de öğrenciyi mesleki eğitimlerle de donatarak mesleğe hazırlıyor. Bunun yanında dini ve milli konularda bilgili bir nesil yetişmesini sağlamış oluyoruz.   Anamur Cengiz Topel İmam Hatip Ortaokulu olarak geleceğimizin teminatı olan geçlerimizi eğitimden, spora, kültürel faaliyetlerden, sosyal aktivitelere kadar her alanda donanımlı hale getirmek için okulumuzda her türlü eğitimi kazandırıyor, bu konularda sosyal alanlar, sınıflar ve gereçleri hazırlayarak, üst düzey eğitim vermeyi hedefliyoruz. Tüm öğrencileri ve velileri  okulumuzu tercih etmeye davet ediyoruz.” Dedi.

 

Sevgili Öğrencilerimiz,

 

“Normal ortaokul derslerinin okutulduğu, ek olarak dini ve ahlaki eğitim veren, üst öğrenime öğrenci yetiştiren Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarıdır.

 

Farkımız Nedir?

Normal ortaokullarda bulunan zorunlu dersler ve ders saatleri İmam Hatip Ortaokullarında da bulunmakta, bunlara ek olarak Temel Dini Bilgiler, Kuran-ı Kerim, Arapça ve Hz. Peygamber Efendimizin (s.a.v) Hayatı gibi dini içerikli dersler içermektedir.

 

İmam Hatip Okulları nedir?

 

İmam Hatip Okulları ortaokul ve lise bölümlerinden oluşmaktadır. Normal ortaokul ve lise müfredatına ek olarak dini ve ahlaki eğitim veren, mesleğe ve üniversiteye öğrenci yetiştiren, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından denetlenen resmi devlet okullarıdır.

 

İmam Hatip Okullarının temel gayesi nedir?

 

İmam Hatip Okullarının temel gayesi kendisi ve yaşadığı toplum için bilgili, kültürlü, başarılı, kendine güvenen, inançlı gençler yetiştirmek; 21. yüzyılda gelişen ihtiyaçlara cevap verecek bireyler olarak onları hayata hazırlamak; insana değer veren, problemlere çözüm üretebilen milli ve manevi değerlerini koruyan ve geliştiren kişilikli insanlar olarak onları yetiştirmektir.

 

İmam Hatip Okulları nasıl bir programa sahiptir?

 

İmam Hatip Okulları sosyal, beşeri, fen bilimleri ile birlikte İslami ilimleri aynı müfredat altında göstermesi bakımından Türkiye’ye özgü bir tecrübedir.

  

Normal ortaokullarda görülen zorunlu derslerin tamamı İmam Hatip Okullarında var mıdır?

Evet, zorunlu derslerin tamamı İmam Hatip Okullarında mevcuttur. Öğrencilerimiz diğer ortaokul ve lise öğrencilerinin sahip oldukları bilginin yanısıra İslam dininin temel kaynaklarını ve yöntemlerini doğru kaynaklardan ve formasyon sahibi eğitimcilerden edinmektedirler.

 

İmam Hatip okullarında yabancı dil eğitim var mıdır?

Evet, İmam Hatip Okullarında İngilizce’nin yanısıra Arapça da öğrenilebilmektedir.

 

Aileler niçin İmam Hatip Okullarını tercih etmeli?

Kurumlarımız manevi değerlerine bağlı, topluma faydalı, düşünen ve düşündüğünü söylemekten çekinmeyen, hitabeti kuvvetli, araştırmayı seven aktif gençler yetiştirmeyi ilke edinmesiyle ailelerin ve öğrencilerin tercih sebebidir.

 

Normal ortaokullardan farklı olarak İmam Hatip Ortaokullarında ek olarak ne gibi dersler vardır?

Arapça, Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed´in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler gibi ek dersler verilmektedir.

 

Okulumuzda açılan Akıl ve Zeka Oyunları Sınıfı nedir?

  Öğrencilerimizin ders saatlerinden kalan zamanlarını en verimli şekilde değerlendirmeleri için akıl ve zekâ oyunları sınıfımız açılmıştır. Öğrencilerimizde akıl yürütme, muhakeme, çıkarımda bulunma, ön görü, planlama, problem çözme vb. becerilerinin gelişmesi hedeflenmektedir.

 

Akademik ve Dini Eğitim

Sosyal Kültürel ve Sportif Faaliyetler

Çift Dil Öğrenme İmkânı (İngilizce, Arapça)

Yabancı Dil Ağırlıklı Sınıflar

Öğrenci Koçluk Sistemi

Zekâ Oyunları Sınıfı

Ulusal Projeler ve Yarışmalar

LGS ve Bursluluk Sınavlarına Hazırlık Kursları

Kalite Takip Sistemi

Rehberlik Servisi

20 Kişilik Sınıflar

Genç ve İdealist Öğretmen Kadrosu

 

 Adres: Saray Mahallesi 201.Sok No:12 Anamur/MERSİN

Tel:0(324) 814 11 40

Twitter: https:// twitter.com/anamurctopeliho

Facebook: https://facebook.com/anamurcengiztopeliho

Web Sitemiz: http://cengiztopeliho.meb.k12.tr

 

 

 

 

 

 

AdminAdmin