GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-08-2021 11:05   Güncelleme : 23-09-2021 11:18

Büyükşehir Öğrenim Yardımı 1600₺ Oldu..

Büyükşehir Öğrenim Yardımı 1600₺ Oldu..

 

Meclis, Başkan Seçer'e Mersin Metrosu için 900 milyon TL'lik finansman yetkisini verdi

 

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi, Mersin Metrosunun yapımı için Başkan Vahap Seçer'e 900 milyon liralık finansman yetkisi verilmesi teklifini oy çokluğuyla kabul etti.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinin ağustos ayı olağan toplantısının 2. birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirildi. Toplantıda, Mersin'de yapılacak Hafif Raylı Sistem Metro Hattının İnşaat ve Elektromanyetik Sistemlerinin Temini, Montajı veya Tahvil İhracı Projesi ile ilgili olarak Başkan Seçer'e 900 milyon liralık finansman yetkisi verilmesi teklifi ana gündem maddesi oldu. Teklif oy çokluğu ile kabul edildi.

 

Toplantıda Üniversite öğrencilerine yapılan öğrenim yardımları 1400 TL’den 1600 TL’ye çıkarılırken, servis araçlarından pandemi nedeniyle ücret alınmamasıyla ilgili alınan karar da 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzatıldı.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi, Mersin Metrosunun yapımı için Başkan Vahap Seçer’e 900 milyon liralık finansman yetkisi verilmesi teklifini oy çokluğuyla kabul etti. Seçer, “Hafif Raylı Sistem Projesi’nde önemli bir adım daha atılmıştır. Memleketimize hayırlı uğurlu olsun. Metronun yapımına başlayacağız” dedi.

 

“Metronun yapımına başlayacağız”
Metro konusunun kamuoyunda da çok tartışıldığını ifade eden Seçer; “Biz metroyu her detayını, her ortamda, her platformda anlatmaya, izah etmeye çalıştık. Teknik boyutlarını, Mersin’in geleceğe dair projeksiyonlarda nerede durduğunu, kente ne katacağını, kentin toplu taşımasına, gelişmesine ve ilçelerin birbirleri ile bütünleşmesine, kentin sosyal yaşamına ne katacağını defaatle hep anlattık. Bu tip önemli projeler sadece yerel yönetimlerin onayıyla, uhdesiyle olmaz. Ulaştırma Bakanlığı’nın Altyapı Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmış, Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanmış, yatırım programına alınmış bir projeden bahsediyorum ve biz bunun ihalesini tamamlamak üzereyiz. Biz şu anda finansmanını arıyoruz. Yani yüzmüşüz, yüzmüşüz, yüzmüşüz kıyıya kadar gelmişiz. Bundan sonra ya bu iş sekteye uğrayacak ya biz kazmayı vuracağız. Mersin halkı bizden bu müjdeyi bekliyor. Metronun yapımına başlayacağız” diye konuştu.