GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-10-2021 18:05   Güncelleme : 10-10-2021 00:39

MUZBİR'den Düşük Muz Fiyatları Konusunda Basın Açıklaması..

MUZBİR'den Düşük Muz Fiyatları Konusunda Basın Açıklaması..

Muzbir Anamurlu Muz üreticileri ile Anamur Belediye Meclis Salonunda bir basın toplantısı yaparak, son zamanlarda azalan muz fiyatları konusunda basın açıklamasında bulundular.

 

Anamur Belediye Başkanı Hidayet, Kılınç, MHP Anamur ilçe Başkanı Adnan Gübbük, Anamur-Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Muz üreticileri, komisyoncuları ve Ziraat Mühendislerinin katıldığı toplantıda Muzbir Yönetim Kurulu üyeleri Basın açıklamasında bulundular.

 

Muz fiyatlarında son zamlardaki düşüş, girdi maliyetlerindeki hızlı yükseliş  muz üzerinde oynanan rekabet oyunları ile üreticiler tarafından fikir alışverişinde bulunularak, birlik beraberlik mesajları verildi.

 

Anamur-Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Ziraat Odası olarak Muz’daki her sorunla mücadele ettiklerini zaman zaman basın açıklamaları, yaparak, bazen bakanlıklara bölge Milletvekillerine kadar yazılar yazarak, Muzdaki sorunları ilettiklerini belirtti. Gümüş, Muzdaki fiyat düşüşü ile ilgili, bazı muz markalarındaki tescile dayalı üreticiye yapılan dayatmalarla ilgili çalışmalarının olduğunu, bunların bir çoğunu açıklamak için çözüme ulaşmasını beklediklerinin altını çizdi.

 

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’a da belediye olarak üreticiye verdikleri desteklerden dolayı teşekkür eden Gümüş, Başkan Kılınç’tan Muz’daki yaşanan bu sorunları Ankaray’a taşıma konusunda da destek istedi.

 

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç yaptığı konuşmada, Anamur’un marka ürünü Muz için üzerine düşen her türlü göreve hazır olduklarını, gerekirse bu konuyu Ankara’ya bizzat İlçe Başkanlarıyla birlikte giderek, Anamur Muzu için girişimde bulunabileceklerini, hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a kadar konuyu iletebileceklerini söyledi.

 

MUZBİR’in Yaptığı Basın Açıklaması Şöyle;

 

Değerli Muz Üreticilerimiz,

Saygıdeğer kamuoyu,

 

İlçemizin temel geçim kaynağı olan Anamur Muzu fiyatları ile ilgili son on gün içerisinde yaşanan %30'luk düşüş bu açıklamayı yapma zorunluluğunu doğurmuştur.

 

Muz hasadı yoğunluğunun henüz başlamadığı bu günlerde ülkemizin en değerli tarım ürünlerinden birisi olan Anamur Muzu'nun fiyatlarının sürekli düşüş eğiliminde olması ve fiyat düşüş seyrinin normalden çok hızlı gelişmesi binbir zorlukla muz üretmeye çalışan Anamurlu çiftçilerimizi ve bizleri tedirgin etmektedir.

 

Son on yıl içerisinde, sera maliyetleri, kimya-gübre fiyatları, işçilik ve elektrik gibi temel giderlerin tamamı neredeyse 4-5 kat artmış iken, muz fiyatlarının tabiri caizse yerinde sayması ve hatta sürekli olarak düşüş eğilimi göstermesi Anamurlu üreticilerimizi zora sokmaktadır.

 

İlçemiz Anamur, tüm Türkiye’de tüketilen muzun yarısını tek başına karşılamakta, aroması, lezzeti ve besin değerleri açısından ithal muzdan çok daha kaliteli muz üretimi gerçekleştirmektedir.

 

Anamurlu çiftçilerimiz gerçekleştirdikleri muz üretimi ile yalnızca katma değer oluşturmakla kalmamakta, aynı zamanda tarım ithalatınında önemli ölçüde önüne geçerek dövizin yurt içinde kalmasını sağlamaktadır.

 

Ancak son günlerde uygulanmak istenen fiyat politikası karşısında çiftçilerimizin daha fazla direnç göstermesi mümkün değildir.

Anamur’da bir çiftçiden 6 TL’ye alınan Anamur Muzu İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde 12-15 TL arasında satılmaktadır.

 

Üretim maliyeti ve riskleri tek başına üstlenen Anamurlu üretici iken, başkaları bu işten yüksek kazançlar sağlamaktadır.

 

Ülkemizin yıllık muz ihtiyacının yarısını tek başına Anamur karşılamaktadır. Antalya, Adana ve Hatay illerimizin muhtelif bölgelerinde de muz yetiştiriciliği yapılması ile birlikte tüm Türkiye’de gerçekleştirilen muz üretimi ülkemizin yıllık muz ihtiyacını karşılayabilecek potansiyele sahip hale gelmiştir.

 

Dolayısı ile devletimiz ithal muzda uyguladığı kotayı daha da arttırmalı hatta muz ithalatını yasaklayarak tamamen yerli ve milli imkanlarla muz üreticiliği yapan Anamurlu hemşehrilerimiz başta olmak üzere tüm muz üreticisi çiftçilerimizi desteklemelidir.

 

Bunun yanı sıra, sera yapımı başta olmak üzere çok büyük maliyetlerle gerçekleştirilen muz üretim alanları kontrolsüz olarak genişlemektedir.

 

Elbette üretimde gerçekleştirilen artış, oluşturacağı rekabet ortamı ile üretilen üründe kaliteyi arttıracaktır.

Ancak aynı zamanda kontrolsüz üretiminde önünü açacak ve böylece büyük maliyetlerle gerçekleştirilen muz üretiminin geleceği açısından çiftçilerimizi sıkıntıya sokacaktır.

 

Dolayısı ile muz üretimi devletimiz tarafından desteklenmeli ancak ülkemizin en değerli tarım ürünleri arasında bulunan Anamur Muzu’nun geleceği ile ilgili de kontrolü elden bırakmamalıdır.

 

Anamur Muz Üreticileri Birliği olarak bizlerin ve Anamurlu üreticilerin tek beklentisi ülkemizin en değerli tarım ürünlerinden birisi olan Anamur Muzu’nun ve Anamurlu üreticilerimizin gün geçtikçe ağırlaşan üretim maliyetleri altında ezilmemesidir.

 

Anamur Muz Üreticileri Birliği olarak her koşul ve şartta Anamurlu üreticilerimizin yanında olacağımızı ve konuyu yakından takip edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

           Anamur MUZBİR Yönetim Kurulu

İbrahim POLATİbrahim POLAT