GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-10-2021 13:30   Güncelleme : 14-10-2021 13:30

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası İddiaları Sert Bir Dille Yalanladı.

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası İddiaları Sert Bir Dille Yalanladı.

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Torunoğlu, Meclis Başkanı Mehmet Yılmaz ve Yönetim Kurulu üyeleri ile 07 Ekim 2021-10Ekim 2021 Tarihleri arasında KKTC'ne giderek bir takım temaslarda bulundular.

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Torunoğlu, Meclis Başkanı Mehmet Yılmaz ve Yönetim Kurulu üyeleri bu gün yaptıkları basın açıklaması ile KKTC ziyaretlerine ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden kendilerini itham altında bırakan yorumlar yaptığını iddia ettikleri Anamur İlçe Tarım Müdürlüğünden emekli olan Niyazi Sarıoğlu’na cevap veren açıklamalarda bulundular.

İlk olarak konuşma yapan Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Torunoğlu, “sayın Sarıoğlu bizim KKTC’ne gerçekleştirdiğimiz ziyaret hakkında çok talihsiz bir açıklama yaparak, Ticaret Odası heyetini itham altında bırakmıştır. Niyazi bey bizim KKTC’ne odanın parasını kullanarak turistik amaçlı seyahatte bulunduğumuzu, orada yaptığımız üst düzey görüşmelerin de havanda su dövmek olduğu şeklinde açıklamada bulunmuş. ” dedi.

Ziyaretin tüm masrafının Ticaret Odası heyeti herkes kendi cebinden  karşılanmak üzere Oda Meclis Başkanı Mehmet Yılmaz’ın Kredi Kartından çekildiğini açıklayan Ticaret Odası Başkanı Torunoğlu seyahat acentasına ödemelerin kim tarafından ödendiğini belgeleyen belgeleri basın mensuplarıyla paylaştı.

Sarıoğlu’na çağrı yaparak bizim hem yönetim imiz hem mali işlerimiz şeffaftır ve hesabını veremeyeceğimiz hiçbir şey yoktur diyen Torunoğlu, “sayın Sarıoğlu dilerse gelip incelemede bulunabilir, biz her türlü sorusuna cevap veririz.” İfadelerini kullandı.

Torunoğlu, “ Tüm kamuoyu ve sayın Sarıoğlu şunu bilsin ki ben ve Meclis başkanım ve Yönetim Kurulu Üyelerim hakları olan toplantı huzur haklarını almadıkları gibi, bu parayı odaya bırakıyorlar. Ayrıca hesaplarımız TOBB Tobbnet sisteminden otomatik olarak takip edilmektedir. Ve bunun yanında Odamız Akredite odadır ve iki yılda bir inceleme yapılmakta hepsinde de Akreditifimiz devam etmektedir. Sayın Sarıoğlıu eski İlçe Tarım Müdürü olarak herhalde İlçe Tarım müdürlüğünü böyle idare etmiş gibi, ama Türkiye’deki Ticaret ve Sanayi Odaları 5174 sayılı kanunla yönetilen tamamen otomatik kontrol edilen bir kurumdur.

Son KKTC ziyareti ile ilgili Odamız Yönetim Kurulu’nun 24/09/2021 tarih ve 195 sayılı kararının ikinci maddesinde karar açık ve net olarak benim ve Yönetim Kurulu arkadaşlarımın masraflarının herkesin kendi cebinden karşılanacağı açıkça yazılıdır.

Sayın Sarıoğlu KKTC’ne niçin gidildiğini, ne anlaşmalar yapıldığını soruyor,  şimdi basın mensuplarına da dağıtmış olduğum KKTC Cumhurbaşkanı sayın Ersin Tatar’ın, Maliye Bakanı sayın Dursun Oğuz’un Ekonomi ve Enerji Bakanı sayın Erhan Arıklı’nın, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı sayın Nazım Çavuşoğlu’nun ziyaretlerimizle ilgili basına yaptıkları açıklamaları okuyun bilgi ve kültürünüz artsın. Bizim amacımız Anamur’un ve Bozyazı’nın kalkınması için çaba sarf etmek bütün mücadelemiz bu. ” İfadelerine yer verdi.

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Yılmaz da açıklamasında,  “Bizim Ticaret Odası olarak mücadelemiz Anamur’u daha ileriye nasıl taşıyabiliriz bundan  ibaret. Anamur Ticaret Odasın Meclis Başkanı olduğum günden bu yana oturumlarda ücret almaksızın odaya ne katabilirizle ilgili çalışmalarımızın neticesinde oturum ücretlerinin alınmaması sayesinde Anamur Meslek Yüksek Okuluna 2,5 uygulama için dönüm sera yaptırdık. Bu bir hizmettir. Biz yönetim olarak görevle ilgili dışarıya gittiğimiz zaman oturum ücreti vs. almadığımız gibi bütün masrafları kendi cebimizden karşılıyoruz. Niyazi beyin bu açıklaması talihsiz ve mesnetsiz bir açıklama olmuştur. Kendisini kınıyorum ve kötü söz sahibine aittir diyorum.” Dedi.

 

İbrahim POLATİbrahim POLAT