GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-10-2021 13:16   Güncelleme : 15-10-2021 13:16

Anamur Belediyesi Çiftçi Kadınlara Avokado Fidanı Dağıttı

Anamur Belediyesi Çiftçi Kadınlara Avokado Fidanı Dağıttı

150%">Anamur Belediyesi 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler günü dolayısıyla Kadın çiftçilere Avokado fidanı dağıttı.

Anamur Belediye binası önünde Belediye Başkanı Hidayet Kılınç ev sahipliğinde gerçekleşen fidan dağıtım törenine Anamur Kaymakamı Bilal Bozdemir, Ak Parti İlçe Başkanı M.Feyzullah Yılmaz, MHP İlçe Başkanı Adnan Gübbük, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, İlçe Tarım Müdür vekili Ahmet Solak,  Belediye Başkan Yardımcıları ve çok sayıda kadın çiftçi katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende konuşan Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç; “Göreve geldiğimiz günden bu yana oluşturduğumuz üreten belediyecilik modeli ile asfalttan mıcıra, koruyucu maske dikiminden, peyzaj ve süs bitkilerine kadar birçok alanda üretim yaparak hem belediyemizin kasasından fazladan para çıkmasına mani olduk, hemde yaptığımız tasarruflarla ilçemizin acil problemlerini çözmek üzere kaynak oluşturduk.

Ettiğimiz tasarruflar ve piyasa koşullarının yarısına gerçekleştirdiğimiz hizmetlerle bugün 56 mahallemizin tamamında çalışmalar yürütüyor, gelecek nesillerimize daha yaşanılabilir bir Anamur bırakmak için ekibimiz ve mesai arkadaşlarımızla birlikte gece gündüz çalışıyoruz.

işte bugün, üreten belediyecilik modelimize uygun olarak, yaklaşık 1.5 yıl önce hayata geçirdiğimiz çekirdeği getir fidanı götür kampanyası ile ürettiğimiz binlerce Avokadoyu dünya kadın çiftçiler gününde kadınlarımıza dağıtarak ilçemizde yaşayan her ailenin bütçesine katkıda bulunuyoruz.” Dedi.

Başkan Kılınç Bu gün dağıttığı Avokado fidanlarının 3 yılda meyve vermeye başlayacağını ve Kadın çiftçilerin evlerine, mutfaklarına katkı sağlamaya başlayacağını belirtti.

Kılınç, ikinci bir Avokado bahçesi kurarak onun geliri ile de Anamur’lu üniversite öğrencilerine burs vereceklerini. Kaydetti.

Anamur Kaymakamı Bilal Bozdemir’de “İlçemizde 15 Ekim Dünya Kadın çiftçiler gününün ilk defa törenle kutlanıyor. Dolayısıyla böyle güzel bir günün ilçemizde de ilk olarak kutlanması hasebiyle belediye başkanımızı kutluyorum. Böyle güzel ve geniş katılımlı bir toplantı olduğu için de kadın çiftçilerimizi, kadınları kutluyorum. Onları tebrik ediyorum.

Kadınlarımız hayatımızın her alanında olduğu gibi ziraat sektöründe de tarım sektöründe de en fazla istihdam edildikleri yerler. Ziraatla uğraşmak, üretmek kadınlarımıza çok yakışıyor. Bizim Türkçe’mizde, dilimizde “toprak ana” diye bir tabir vardır. Bu toprak ana tabiri de kadınlarımızın üretkenliğine dikkat çeker, ne kadar üretken olduğunu gösterir. ben de bu vesileyle tüm kadınlarımızın Dünya kadın Çiftçiler gününü kutluyorum.

Bugüne özel olarak belediye başkanımızın bir fidan dağıtma projesi var, bu projeden dolayı da belediye başkanımız ve ekibini kutluyorum.” Diye konuştu.  

Konuşmaların ardından alanda toplanan yüzlerce çiftçi kadına 2’şer adet Avokado fidanı dağıtıldı.

 

İbrahim POLATİbrahim POLAT