SİYASET
Giriş Tarihi : 22-11-2021 14:29   Güncelleme : 22-11-2021 14:38

ÇELİK Muzdaki Fiyat Düşüşüne Dikkat Çekti..

ÇELİK Muzdaki Fiyat Düşüşüne Dikkat Çekti..

İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik Muz ve Limon fiyatlarında son günlerde yaşanan aşırı düşüşler Meclis gündemine taşıdı.

 

Vekil Çelik TBMM gubu adına yaptığı konuşmasında son 3 yılda Muz üretimizin 500 bin tondan 800 bin tona ulaştığını, bu üretimin yüzde 61’lik bölümünün sadece Mersin’de gerçekleştirildiğini kaydederek, bu gün bir dekarlı muz serası  maliyetinin toprak bedeli hariç 200 bin liradan aşağı değildir. Fakat geçen yıl dolar 8 lira iken muz 7 lira idi. Bu gün itibari ile dolar 11 liraya yaklaşmış, gübre ve ilaç fiyatları 4 – 5 katına çıkmasına rağmen mu’un kilosu 4,80 liraya düşmüştür. Aslında düşmüştür diyorum ama yüce mecliste bunu söylemek zorundayım “düşürülmüştür”. Yani maliyetine hatta maliyetinin altına çekilen muz fiyatları  üretici yönünden büyük zarar demektir. Bahçede 4.80 liraya alınan muz büyükşehirlerde 12 – 14 lira arasında satılmakta buda iflas demektir.” Dedi.

 

“Geçtiğimiz hafta Tarım Bakanlığı bütçesi görüşülürken sayın Bakan Pakdemirli’ye üstüne bastıra bastıra Limon ve Muz konusuna çare bulmaları konusunda ikaz ettim” diyen vekil Çelik, Muz üretiminin Adana’dan başlayıp Antalya’da son buldıuğunu buda tahminen muzdan geçinen 1 milyon nüfusun  burada mağduriyetine dikkat çekiyorum ifadelerini kullandı.

Üç hafta önce Limon üreticileri ile bir araya geldiklerini ve üreticilere bir dokunup bin ah işittiklerini vurgulayan Çelik, “Limonun başkenti olan Erdemli ve Mersin genelinde Türkiye’nin limon ihtiyacının yüzde 51’ini Mersin yetiştiriyor. Her derde deva olan bir üründür limon. Buna rağmen bahçede 50 kuruşa satılamayan limon büyükşehirlerde 4-7 lira aralığında üreticiye ulaşmaktadır.” Diye konuştu.

 

İbrahim POLATİbrahim POLAT