GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-12-2021 14:41   Güncelleme : 23-12-2021 14:41

Mersin Çevre platformu Basın Açıklaması Yaptı..

Mersin Çevre platformu Basın Açıklaması Yaptı..

Mersin Çevre platformu yazılı bir basın açıklaması yaparak, Mersin Liman işletmesinin kapasite artırım bahanesi ile Atatürk Parkı önüne kapatılarak Mersinin deniz havasından mahrum edilmesine, çevre ve görüntü kirliliği artıracağını beyan ederek Mersin Halkına çağrıda bulundular.

Mersin Çevre platformu adına Makine Mühendisi Serdar Erkan tarafından okunan basın açıklaması şöyle;

BASINA VE KAMUOYUNA

MİP A.Ş MERSİNLİLERE  MEYDAN OKUYAMAZ…!

Mersinlilerden saklanarak, halkın katılımı olmadan yapılan Çevre Etki Değerlendirme(ÇED) toplantısı ve raporu ile başlatılan MIP A.Ş Liman genişletme yatırımı,   Atatürk Parkının önünü kapatarak, yaz aylarında, Mersin Kent Merkezi için elzem ve doğal klima olan rüzgarını keserek , kent içinde yaratacağı gürültü kirliliği ile Mersinlilerin ruh ve beden  sağlığını olumsuz etkileyecektir.

Özelleştirilerek devredildiği günden buyana Mersin’e ve Mersinlilere,   törenlerde çelenk koymak ve gösteri arabaları süslemekten başka  bir kuruşluk, kalıcı bir yatırımı olmayan, buna karşılık;  Beyrut Limanının kısıtlanması, Doğu Akdeniz’deki eşsiz jeopolitik konumu ve pandemi nedeniyle cirosunu kat be kat artıran  MİP A.Ş,  zaten  kentimizin Adana çıkışında yarattığı ‘trafik yoğunluğu ve çevre kirliliği’  nedeniyle Mersinlilere büyük  bir yük olmaktadır.

MİP A.Ş MERSİNLİ İHRACAATÇILARA YÜKSEK ÜCRETLER DAYATAMAZ..!

Mersin Doğu Akdeniz’de önemli bir liman kentidir ve Mersin’e yeni bir liman gereklidir.  10. Kalkınma Planında yer aldığı halde, 11. Kalkınma planından (mevcut limanın tekel  olmasından çıkar sağlayanların çabalarıyla)  çıkarılan yeni ikinci bir liman yatırımı daha önce planlanan yerinde yapılmamaktadır. Özel şirket lobileri  Mersinlilerden  büyük değildir. Mersinlilerin talebi dikkate alınmalıdır. Çok Uluslu Şirketlerin  (ÇUŞ) despotizmini Kuvvayi  Milliye şehri  Mersin’e uygulamaya kalkanlar,  yanıldıklarını er geç anlayacaklardır.

Öte yandan, Mersinli üreticilere ve ihracatçılara keyfi ve yüksek “elleçleme bedelleri” dayatan, sözde kalan ‘serbest rekabete’ aykırı  ve MİP A.Ş nin kendine maddi avantaj sağlayan “liman genişleme yatırımını”  Mersin halkına rağmen yapamaz. Mersinliler olarak bu tek taraflı bir şirkete avantaj yaratan DAYATMA YATIRIMINI  kabul etmiyoruz. Bu girişimi zor durumdaki ülke  ekonomimize  ve Mersinlilerin Dünya ile rekabet etme çabalarına karşı  açıkça bir saldırı olarak görüyoruz..

MİP A.Ş ÖNCELİKLE UYUŞTURUCU TİCARETİNİ ÖNLEMEK İÇİN YATIRIM YAPMALIDIR..!

MİP.A.Ş , öncelikle, Türkiye’nin ve Mersin’in, Dünya’da dillere destan olan ve  NARKO DAĞITIM LİMANI  olarak artan kötü şöhretini değiştirmek için, Mersin limanı üzerinden artan uyuşturucu trafiğini öncelikle önleyecek , kendine düşen tüm ilave gereken yatırım ve  önlemleri almalıdır. Bu konuda üzerine düşeni tam olarak yaparak, daha çok  devletle ve yerel yönetimlerle  işbirliği yapmalıdır. Çünkü özelleştirilip MİP e devredilmeden önce Mersin’in böyle bir KÖTÜ ŞÖHRETİ YOKTU.

Bu noktadan hareketle, MİP A.Ş,  öncelikle Mersin limanından Türkiye’ye sokulan, çocuklarımızı ve Avrupa’yı zehirleyen tonlarca uyuşturucu ticaret zincirinin ve trafiğinin engellenmesi  konusunda daha fazla çaba göstermelidir. Öncelikle bu konuda, daha sorumluluk almalı, daha fazla gayret göstermeli, ilgili yönetici ve personeline bilinçlendirici eğitimler vermeli, önleyici projeler geliştirmeli , maddi ve fiziksel  yatırımlar  yapmalıdır. Bu lekeyi Mersin’in üzerinden silme konusunda üzerine düşen sorumluluğunu en kısa sürede yerine getirmelidir.

GEREKİRSE MERSİN LİMANI DERHAL KAMULAŞTIRMALIDIR..!

Trafik, Çevre ve kirliliği yaratarak, Mersin’e fayda yerine yük, işsizlik ortamında,  aşırı ücretsiz fazla mesailerle emekçi personelini köle gibi çalıştıran, ‘yüksek elleçleme ücretlerini dayatarak’ Mersinli ihracatçıların ve üreticilerin daha fazla ihracat yapmasını engelleyerek rekabetini kısıtlayan, böylelikle  Mersin’in kalkınmasını engelleyen, Mersinlilere , pandemide bile zerrece bir katkısını görmediğimiz MİP A.Ş bu yatırımla ÖDÜLLENDİRİLMEMELİDİR.

MİP A.Ş  Mersinli ihracatçıların,  üreticilerin ve çalışan emekçilerin çıkarlarını gözetmediği gibi , kent belleğinin ve anılarımızın önemli bir mekanı olan Atatürk parkına ve sağlıklı yaşam hakkına saygı duymayarak ve onun temsilcisi olan Mersin Büyükşehir  Belediyesinin  hukuki  ve haklı itirazlarını da dikkate almamaktadır. MİP A.Ş nin , Mersinlileri ve çıkarlarını temsil eden yerel yönetimlerle işbirliği yapmayan tutumuna devam ettiği, çocuklarımızı zehirleyen uyuşturucu trafiğinin önlenmesi konusunda, daha fazla yatırım yaparak önlem ve sorumluluk almadığı ve ilgili kamu  kurumlarıyla işbirliği yapmadığı takdirde DERHAL KAMULAŞTIRILMALIDIR.

 

MERSİNLİLER ATATÜRK PARKINA VE ÇOCUKLARINIZIN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKINIZ..!

Mersinliler olarak çocukluğumuzda aileleri ile gezerek  ilk sosyalleşme mekanı olan, kentimizdeki görkemli “Sanat, Kültür , Tekstil ve  ve Moda Festivalleri” ne ev sahipliği yapan, denizden esen rüzgarlarla kentimizin nefes almasını sağlayan Atatürk parkının ,  peşkeş çekilerek, sağlıklı bir çevrede yaşam hakkımızın zorla gasp edilmesine  itiraz ediyoruz.  Kent belleğinin önemli bir mekanı olan Atatürk Parkının  ve Mersinin şöhretinin maddi ve manevi olarak  kirletilmesini asla kabul etmiyoruz.

Mersinli yurttaşlar olarak, Atamızın emaneti Mersin’e  sahip çıkıyor, bu konuda tüm Mersinlilerin, bugün ve yarın  bu konuda gereken her türlü çabayı göstererek, anayasal ‘sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı’na sonsuza kadar sahip çıkacaklarına inanıyoruz,

MİP A.Ş nin, Mersinlilere rağmen, Mersinlilere’e meydan okuyan, her yönüyle Mersin’e zarar verecek bu yatırımının İPTAL EDİLMESİ için tüm yetkilileri  ve Mersin dinamiklerini  sorumluluk almaya ve GÖREVE DAVET EDİYORUZ. 23.12.2021

İbrahim POLATİbrahim POLAT