GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-01-2022 15:58   Güncelleme : 12-01-2022 15:58

Bayraktar Üreticinin Sorunlarına Dikkat Çekti..

Bayraktar Üreticinin Sorunlarına Dikkat Çekti..

Türkiye Ziraat Odaları birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar Üreticinin artan girdi fiyatlarını karşılayamaz duruma geldiğini ifade etti.

Çiftçinin üretime, tarlasına ısındırılması gerektiğini söyleyen Bayraktar, İthalat ile bu ülkeyi doyuramazsınız, sonra çok üzülürüz. dedi.

Bayraktar’ın konuşmasında satır başları şöyle;

Elektrik Zamları Üreticiyi Vurdu..

Tarımsal sulamada üreticilerimizin sorunlarının başında artan elektrik fiyatları geliyor. Özellikle son pay ve vergi dahil 2020 yılı aralık ayı itibari ile 85.2 kuruş’tan elektrik alan Üretici 2021 yılı aralık ayında %22.2’ilik artışla 104.1 kuruştan elektrik kullanmak zorunda kaldı. Üreticilerimiz mesken abone grubuna göre %16.34 daha pahalı elektrik kullanmak zorunda kaldı. Diğer taraftan 2021’de zaten çok pahalı olan elektrik fiyatları nedeniyle büyük maliyet artışlarına da göğüslemek zorunda kalan üreticilerimiz indirim beklerken 31 Aralık 2021 gece yarısı elektriğe gelen ve 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olan astronomik zamlar Sonucunda yıkıldı. 2022 yılı zammı ile tarımsal sulamada kullanılan elektrikte tek zamanlı alçak gerilim fiyatında 2021’e göre %94.8 oranında bir fiyat artışı oldu. Üreticilerimiz bu artan maliyetli elektrik fiyatlarıyla üretim yapamaz hale geldi.

Tarımsal Sulama Suyunda 17 Kat Artış..!

Devlet Su işleri genel müdürlüğü her yıl yayınlanan su kullanım tarifi hizmet bedellerine göre de buğday, ayçiçeği, Çeltik, pamuk, mısır, meyve ve sebze sulamalarında 2015 - 2020 yılları arasında sulama ücretleri cazibe sulamada %72 ile %92 arasında pompaj Sulama da ise %91 ile %193 arasında değişen oranlarda artış oldu. Yeraltı suyu ücretleri de 2015 yılında dekar başına 1 TL iken 2021 yılında 17 TL’ye çıktı. üreticilerimiz 17 kat daha fazla gelir mi elde etmiş ki su ücretleri bu kadar artmıştır.?

Gübre Fiyatlarında Büyük Artış.:!

21 yılının Eylül ayından itibaren gübre fiyatlarındaki aşırı yükseliş beraberinde gübre kullanımında azalmaya getirdi. Artan gübre fiyatları dikkate alındığında 2021 yılında hububatta dekara 21 TL diğer ürünlerde dekara 8 TL olan destek çok yetersiz kaldı. Gübre ürünlerinin bazı ürünlerde gübre maliyeti karşılama oranı % 1’lere kadar düştü. Gübre desteği de anlamını yitirdi. Gübre fiyatlarının yarısının devlet tarafından destek olarak verilmesi gerekmektedir.

Üreticinin Finanman Sıkıntısı..!

Çiftçilerimizin 2021 yılında da finansman desteği sıkıntıları devam etti. son yıllarda afetlerin de etkisiyle çiftçilerimizin kredi borçları arttı. Çiftçilerimizin bir kısmı başka bankalardan yüksek faizli kredilerle borcunu kapatmak zorunda kaldı. Üreticilerimize kredi sağlayan kamu kurumlarının faiz oranları da oldukça yüksektir. Tarımsal kredilerde Ziraat bankası tarafından en düşük yıllık cari faiz %16, Tarım kredi kooperatifleri tarafından yıllık uygulanan en düşük faiz oranı ise %22’dir. Diğer bankalarda ise bu oranlar yüzde 25-30’u bulmaktadır.

Çiftçilerimiz Desteklenmektedir..!

Çiftçilerimiz gübre, mazot, sertifikalı tohum, elektrik ve ilaç kullanmaktan korkuyorsa ve kaçıyorsa üretimde ciddi bir sorun var demektir. Çiftçimizi toprağa ısındırmalıyız. Korkularını bertaraf etmeliyiz üretmek için değil sadece lans için toprak alanların sayısı hızla artıyor. Bu durumu seyredemeyiz görmezden gelemeyiz acil olarak çiftçilerimizin tarlasını satmasın önleyecek üretimde kalmasını sağlayacak tedbirler almalıyız taşıma suyla değirmen dönmez ithalatla ülkeyi doyurma imkanı yoktur. Çok  üzülürüz son pişmanlık fayda etmez.

İbrahim POLATİbrahim POLAT