SİYASET
Giriş Tarihi : 23-01-2022 14:25   Güncelleme : 23-01-2022 14:25

Arıdeniz'den 24 Ocak Basın Açıklaması..

Arıdeniz'den 24 Ocak Basın Açıklaması..

CHP Bozyazı İlçe Başkanı Baykal Arıdeniz yayınladığı yazılı açıklaması şöyle;
 

*24 Ocak Gazeteci Uğur Mumcu’nun Ölüm Yıl dönümü: 
 
Uğur Mumcu tam 29 yıl önce faili meçhul bir cinayete kurban gitti… Evinin önündeki arabasına konan bombanın patlaması sonucu yaşamını yitiren Uğur Mumcu birçok önemli habere imza atmış ve toplumda farkındalık yaratmıştı. Suikast ile ilgili olay yerinde yapılan incelemeler sonucunda uzmanların hiçbir delil bulamadığı, patlama sonucu etrafa dağılan delilerin ortadan kaldırıldığı iddia edildi.  Ama bizler yapılmak isteneni ve gerçekleri biliyoruz.

 

Mustafa Kemal Atatürk’e. Cumhuriyetimize, Cumhuriyetimizi var eden ilkelere, aydınlarımıza, bilim insanlarımıza karşı gerici faşist saldırı ve katliamlar hep var olmuştur. 1930'da Mustafa Fehmi Kubilay'ın katledilmesi, Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Bahriye Üçok ve Turan Dursun’a yapılan suikastlar zinciri bunun en somut örnekleridir. 1993 yılı ise Cumhuriyetimizin en kanlı en karanlık yılı olarak tarihteki yerini almıştır. “Uğur Mumcu, Eşref Bitlis ve daha sonraki yıllarda Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitoğlu gibi nice devrimciler, faşizmin dinci yapılanmalarının yanı sıra NATO örgütlenmesi kontrgerillanın da içinde bulunduğu vahşi saldırılar sonucu yaşamını yitirmiştir. tüm vatanseverler biliyor ki, bu kanlı saldırıların arkasındaki egemen güç emperyalistler ve ülkemizde ki cematci tariktatçı iş birlikçileridir. 24 Ocak 1993 tarihi etnik ve dinsel temelli emperyalist oluşumlar konusunda kendini halkını aydınlatmaya adamış bir aydının cinayet şebekelerince susturulduğu tarihtir. 29 yıl önce Ankara’da katledilen hukukçu, gazeteci ve her şeyden önce Atatürkçü, Cumhuriyetçi, vatansever Uğur Mumcu devrim tarihimizin ender aydınlarımızdan birisiydi” .
 

Uğur Mumcu ölümünün üzerinden bunca yıl geçmesine rağmen fikirleriyle, kitaplarıyla ve bugüne ışık tutan sözleriyle aramızda yaşıyor. Rahmet ve saygıyla anıyoruz... 


*24 Ocak Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın Ölüm Yıldönümü: 
Halka hizmeti kendisine düstur edinen önemli isimlerden olan Gaffar Okan, 24 Ocak 2001 yılında 4 koruması ve şoförü, uğradıkları silahlı saldırıda şehit olmuşlardır. Rahmet ve Saygıyla anıyoruz.

İbrahim POLATİbrahim POLAT