GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-02-2022 20:08   Güncelleme : 05-02-2022 20:08

Yayladan Haber Var..

Yayladan Haber Var..

Anamur Yaylalarında Kar Bereketi

Tüm ülkede  olduğu gibi  Anamur’da da  2021 yılı kurak geçmişti. 2022 yılının ilk iki ayı ülkemizde de Anamur’da da yağışlı geçiyor.

Anamur’un yüksek yerleri olan Toroslar’ın zirvesinde bulunan Kaş, Abanoz ve Akpınar yaylarında 1-3m. arasında kar yağışı gerçekleşti. Yoğun kar yağışından dolayı bu yayla yollarıyla bağlantılı olan  Anamur-Ermenek arası yol üç gün  ulaşıma kapanmıştı. Karayolları Ekiplerinin gece-gündüz çalışmaları neticesinde bu yol ulaşıma açıldı. Yoğun kar yağışının keyfini çıkarmak isteyen Anamurlular yolun açıldığını öğrendikten sonra yaylara akın ettiler.

Vatandaşlar  araçlarıyla gelerek yol kenarlarında mangal yakıp , piknik yaptılar. Hafta sonu tatilini de fırsat bilip yaylara gelen vatandaşların karda plastik örtülerle kaydıkları ve kardan adam yaptıkları görüldü. Kaş yaylasında fazla hareketlilik yoktu. Bölgenin en yüksek yeri olan Suolmaz mevkiinde piknikçilerin yoğunlaştığı görüldü. Abanoz’da bir fırın ve çay ocağının açık olduğu görüldü. Abanoz yaylasında aralıksız yirmi yıldır kahvehane işleten Nihat Gücük ,”2012 yılında bu kadar kar yağışı olmuştu. On yıl sonra böyle yoğun kar yağışı oldu. Ben burada sürekli yaz- kış kalıyorum. Bu yıl yoğun kar yağışından dolayı yolumuz üç gün kapalı kaldı. Karayolları ve Belediyelerin ekipleri yolları açtılar. En büyük sorunumuz ise özellikle kış ayları burada elektirikler çok kesiliyor. Buna bir çare bulunması lazım.’dedi.

 

İbrahim POLATİbrahim POLAT