GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-02-2022 14:09

Anamur Ticaret ve Sanayi Odasından Artan Enerji Fiyatlarına Tepki..

Anamur Ticaret ve Sanayi Odasından Artan Enerji Fiyatlarına Tepki..

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Meclis toplantısı yaparak artan enerji fiyatları konusunda açıklama yaptı.

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Torunoğlu, Meclis Başkanı Mehmet Yılmaz, Yönetim kurulu üyeleri ve Meclis üyelerinin imzasını taşıyan yazılı açıklamada , son dönemde artan enerji fiyatlarının işletmecileri ve piyasayı zora soktuğu ifade edilerek, bu zamların bir daha gözden geçirilmesi gerektiği ifade edildi.

 

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu’nun Yazılı Açıklaması Şöyle;

       

     2021 yılının son çeyreğinde zirve yapan kur krizi sonrasında, işletmelerimizin en önemli maliyet kalemlerinden olan enerjide fiyatlarındaki aşırı artış tüm sektörleri zora soktu. 

         Hammadde ve işletme girdilerindeki fiyat artışı enerji zammıyla firmaların ayakta kalma şansı çok zayıfladı. Üretim yapan bir işletmeye Aralık ayında elektriğin kilovat saat ücreti 52 kuruş iken Ocak ayında 173 kuruşa çıktı. Yani Aralık ayında 25.000 TL elektrik faturası ödeyen bir üretim tesisine Ocak ayında 100.000 TL’den fazla elektrik faturası geldi. Yine Aralık’ta 5.000 TL elektrik faturası ödeyen küçük bir işletmeye yaklaşık 20.000 TL elektrik faturası geldi. Hizmetler sektöründe, perakende sektöründeki küçük ve orta ölçekli firmalara gelen elektrik faturası bütün maliyet hesaplarını altüst etti. Her firma bunu maliyetlerine ne yazık ki yansıtamıyor.  Aksi takdirde pazarını kaybeder. Bu işletmelerimiz atılacak adımları bekliyor.

            Ülke olarak uzun süredir yüksek faiz-kur-enflasyon sarmalı ile mücadele eden sanayiciler, üreticiler, esnaf, tacir pandeminin etkisini en fazla hisseden sektörlerden biri olan turizmciler, bir yandan kuraklıkla mücadele eden çiftçiler yapılan bu zamlardan olumsuz etkilendi.  Bir an önce bu zamlar tekrar gözden geçirilmelidir.

            En azından bu dönemde elektrik, doğal gaz ve akaryakıtta vergileri asgari seviyeye çekilmesi gerekir. Ekonominin çarklarını çalıştıran iş dünyasına ve geçim derdinde olan vatandaşa destek verilmelidir.

                                                                 

İbrahim POLATİbrahim POLAT