GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-04-2022 13:31   Güncelleme : 12-04-2022 14:10

İhracat Fiyatı Anamurlu Çilek Üreticisinin Yüzünü Güldürdü

İhracat Fiyatı Anamurlu Çilek Üreticisinin Yüzünü Güldürdü

İhracat fiyatları Anamur’lu  Çilek üretimi üreticisinin yüzünü güldürüyor.

Girdi maliyetlerinde yaşanan yüksek artışlar nedeniyle üretim yapmakta zorlanan çiftçiler, turfanda çilek sezonunun açılmasıyla ihracat fiyatının da artmasıyla üreticinin yüzü gülüyor.

 

Çilek üretimi konusunda açıklama yapan Anamur-Bozyazı Ziraat Odası başkanı Ahmet Şeref Gümüş, çilek üretimi ve toplama konusunda dikkat edilmesi gereken konulara değindi.

Üretici Fahrettin Serbest ‘in Çilek Eğme seralarından ihracaatlık çilek hasadını yerinde inceleyen ziraat Odası başkanı Gümüş, çileğin ihracata elverişli olması için öncelikle sabahın erken saatlerinde toplanması, güneşte bırakılmamasının ihracatta çileğin raf ömrünü uzattığını ifade etti. Gümüş, Toplama konusunda bir başka kural ise toplarken çileğin meyvesinden değil sapından tutularak toplanmasının kalitesini ve raf ömrünü koruyacağını vurguladı.

Toplanan çileğin Romanya,Rusya,Polonya ve Gürcistan gibi bir çok ülkeye ihraç edildiğini söyleyen Gümüş, “Rusya’nın savaş halinde olmasına rağmen biz Avrupa ülkelerinin uyguladığı ambargoyu uygulamadığımız için Rusya’ya çilek ihracatımız devam ediyor. Biz savaşa karşıyız, savaş istemiyoruz. Hedefimiz ihracat yaptığımız ülkelerin sayısını artırmak.” dedi

 

Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş’ün çilek üretimi toplanması ve pazarlanması konusunda şunları söyledi;

 

Bildiğiniz üzere, bölgemizde çilek üretimi yoğun bir şekilde başlamıştır.

 

Önceki yılları referans aldığımızda, bu yıl girdi maliyetlerinin çok yüksek olması ve gelen zamlardan(!) dolayı üreticilerimiz haklı bir  tedirginlik yaşarken, çilek ihracatının başlaması üreticilerimize can suyu olmuştur.

 

Rusya, Romanya, Polonya, Irak, Gürcistan ülkelerinin halklarıyla bulaşan ülkemizin çileği; Mersin ilimiz ve Anamur  ilçemizdeki başta üreticilerimiz olmak üzere, tarım sektörünün tüm paydaşlarının yüzünü güldürmüştür.

 

İhracatın, sürekliliğini sağlayabilmemiz ve üreticilerimizin emeklerinin karşılığını alabilmelerinin sağlanması için hep birlikte dikkat etmemiz gereken sorumluluklarımız ve üzerimize düşen de görevlerimiz vardır.

 

Değerli üreticilerimiz; çilek hasatını sabah erken saatlerde bitirmeliyiz. Hasat edilen çilekleri; hallere ve bağlı olduğunuz alım merkezlerine erken saatlerde ulaştırmamız ciddi önem arz etmektedir.

 

Unutmayınız! Hasat yapıldıktan sonra, tarlada uzun süre bekleyen çilek, güneşin ve havanın sıcaklığı ile beraber ürünlerimizin raf ömrünü ciddi oranda kısaltmaktadır.

 

Raf ömrü kısalan çileklerin ihracata gitmeyeceği; giderse de sorun teşkil edeceği, hepimizin malumudur! Bunun için, çilek hasadının erken yapılması, erken saatlerde hallere ve bağlı olduğunuz alım merkezlerine getirilmesi en az üretim kadar önemlidir. Zira bizim ürünümüz karşı pazarda ne kadar çok tutulursa, raf ömrü ne kadar çok olursa; fiyatımız da o kadar iyi olur.

    

İhracatın, ne kadar hassas bir konu olduğuna inanan, tüketicinin önemini bilen bu vesileyle üretimde gübreleme yöntemleri ve  hasadın ne denli önem arz ettiğini vakıf olan bizler, ihracatın devamlılığı için, üretim yaparken destek aldığımız; İlçe tarım müdürlüğümüz, ziraat mühendislerimiz ve komisyoncularımızın öneri ve uyarılarına özenle uymamız gerekmektedir.

 

Şayet; uyarıları dikkate almaz, geleneksel yöntemlerle, bilinçsiz gübreleme yaparsak ihracatı kendi elimizle sonlandırırız.

 

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki; İnsan sağlığı için kalıntısız üretim çok önemli. Kalıntısız üretim yapılırsa ve kaliteli ürün doğru zamanda hasat yapıldığı müddetçe ihracat artarak devam edecek. Hem  ülkemizin hem de  siz kıymetli  üreticilerimizin  yüzü gülecektir.

 

Bilinmelidir ki; üreticilerimizin mutluluğu bizleri gururlandırır…

İbrahim POLATİbrahim POLAT