GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-06-2022 15:13

Anamur’lu Kadın Girişimci Safiye Derya Peru Elması Üretmeye Başladı..

Anamur’lu Kadın Girişimci Safiye Derya Peru Elması Üretmeye Başladı..

Anamur’da Salep üreterek ilki gerçekleştiren kadın girişimci Safiye Derya, şimdi ’de Güney Amerika ülkesi olan Peru’dan getirtilen Peru Elması üretimine başladı.

Malaklar mahallesinde 3 dönüm tarla üzerinde Peru Bahçesi kuran Safiye Derya, Salep üretiminin ardından, Peru Elması üretiminde de başarılı oldu.
7 yıl AR-GE Çalışması yaptıktan sonra Anamur’da geliştirilen Peru Elması bu gün Anamur’un ardından Erdemli, Adana ve Antalya’da üretebilmeye başlandı. Bu üretimlere Anamur’lu kadın girişimci Safiye Derya danışmanlık hizmeti veriyor.
Akdeniz bölgesinde 440 rakıma kadar üretimi yapılabilen Peru Elması dona karşı direniyor ve don’dan etkilenmiyor. Sera gerektirmeyen ve açıkta üretilen Pere Elmasında organik gübre kullanılıyor. Ejder meyvesine benzeyen ancak, koku ve Tad olarak daha çok tercih edilen Peru Elması, fide dikildikten bir yıl sonra meyve vermeye başlıyor.
Tanesi 35-50 lira arasında satışa çıkan Peru Elması, az üretildiği için şimdilik ancak Anamur’da tüketime sunuluyor. Anamur’da üretilen tropikal meyveler olan Mango, Pasiflora,Ananas,Papaya,Ejder.Papino’dan sonra Peru Elmasına da istek giderek artıyor.
Tropikal meyveler üzerinde çalışmalar yapan kadın girişimci Safiye Derya, hedefinin bir kaç yıl sonra ihracata dönük olarak, Peru Meyvesinin Anamur’da hızlı gelişmesini sağlamak olduğunu ve özellikle Avrupa ülkelerinin Peru’dan zor şartlar altında ithal ettikleri meyvenin, Anamur’dan daha rahat ithal edebileceklerini ve Peru elması üretiminin giderek yaygınlaştırma konusunda planlamalar yaptığını söyledi.
Anamur’da üretici Mehmet ibret, Talip İmalı ve Yıldız Çelen’de Peru Elması üretime başladı 

İbrahim POLATİbrahim POLAT