DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
İbrahim POLAT
İbrahim POLAT
Giriş Tarihi : 08-10-2015 08:44

“..Dikkat..! Vatandaş Aldatılıyor”

Tüketici olarak hepimiz mutlaka gün içerisinde yaşamımızı sürdürebilmek için; çeşitli ihtiyaçlarımızı karşılamak üzere alışveriş yapıyoruz.

 

Bu ihtiyaçlarımızı çoğu zaman biriktirerek birden çok ihtiyaçlarımızı toplu halde ve çeşitli ürün yelpazesini bir arada bulabileceğimiz alışveriş merkezlerinden yapmaktayız.

 

Çoğumuz raflarda yer alan fiyat etiketlerine bile bakmadan alışveriş yapmakta olsak da, içimizde “alışveriş kurdu” diye tabir ettiğimiz bilinçli tüketicilerimiz var. Ancak bu tüketicimiz dahi rafta sepetini doldururken etiketleri incelese de, Kasa da otomatik barkotla okutulan fişleri ile etiketler arasında fark olup olmadığını kontrol edemiyor….!

 

 Raftaki fiyatlardan fazla para ödese de tespit edemiyor…!

 

Lafın kısası aynı konuu geçtiğimiz günlerde iki farklı alışveriş mağazasında şahsen benimde başıma geldi. Bunlardan bir tanesini siz değerli okuyucularıma örnek olması adına paylaşmak istiyorum.

 

Lise’ye giden oğlumun ısrarıyla önceki gün akşam üzeri, yolumuzun üzerinde olan ve Anamur’da yeni hizmete girmiş olan bir teknoloji, elektronik  mağazasını  ziyaret ettik. Ziyaret sırasında oğlumun beğendiği küçük bir ürünü almak istedik. Ürün hemen kasanın yanında sürekli göz önünde bir yerde bulunuyordu ve fiyat etiketi de göze hitap eden bir şekilde; 20.00 TL. olarak mevcuttu. Ürünü satın almak istediğimizi söyledik.

 

İşte En İlginç An……!

 

Kasiyer ürünü raftan alıp kasaya okuttu ve 25.00 TL. diye cevap verdi.

“Fiyat etiketi 20.00 TL yazıyor” dediğimizde.

 

Kasiyerin verdiği cevap çok ilginç; “ Haklısınız efendim ama Ürünlerimiz Dolar bazında fiyatlandırılıyor, Mağazamızın merkezinden Dolar’a endeksi olarak sürekli değiştiriliyor  ve biz çalışanlar fiyat etiketlerini değiştirmeye yetişemiyoruz.” Şeklinde.

 

Peki dedim siz  “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Fiyat Etiketi Yönetmenliğine uygunsuz hareket ettiğinizin farkında mısınız….?”

-                     “Eğer mağazanız Dolar bazında satış yapıyorsa etiketleri dolar olarak yazsın, müşteri ürünü alacağı zaman o anki Dolar Kuru ile hesaplansın TL’ye çevrilsin. “ Diyorum.

 

İkinci cevap daha da ilginç “ Haklısınız beyefendi. Mağaza yönetimimizin bize söylediği; Kasa fiyatından aşağı ürün satamazsınız, eğer satarsanız aradaki farkı cebinizden ödersiniz şeklinde. Ama siz tamamen haklısınız bu ürünü siz 20.00 TL. ye alın aradaki farkı ben kendi cebimden öderim.” Diyor…..!

 

Tabii bu teklifi bizim Asla kabul edemeyeceğimizi ve bu satış politikası ile çalışan bir mağazadan alışveriş dahi edemeyeceğimizi söyleyerek mağazan ayrılıyoruz.

  **** ******

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın  28 Haziran 2014 Tarih ve 29044 sayılı Fiyat Etiketi Yönetmeliği Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmişti.

 

Bu Yönetmeliğin 9-(1) ve 10-(1) maddelerinde Fiyat Etiketinin nasıl uygulanacağı, eğer raftaki etiket fiyatı ve Kasadaki etiket fiyatı arasında fark olursa Tüketicinin Lehine olan fiyatın uygulanacağı açıktır.

 

 

İşte Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın 28 Haziran 2014 tarihinde Resmi Gazete ‘de yayınlanan bu konu hakkındaki Yönetmelik  maddeleri;

 

TÜKETİCİ LEHİNE UYGULANACAK  

Etiket, tarife ve fiyat listelerinin biçim ve kapsamı

MADDE 9 – (1) Etiketlerin üzerindeki rakam ve harflerin; okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde olması, yanıltıcı ve aldatıcı bilgiler içermemesi zorunludur. Etiketlerin tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilecek, okunabilecek ve hangi mala ait olduğu açıkça belli olacak şekilde konulması gerekir.

 

Malın veya hizmetin satış fiyatı

MADDE 10 – (1) Malın satış fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyat uygulanır.

Malın satış fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyat uygulanacak. Bir malın veya hizmetin miktar, sayı, ebat ve benzeri farklı birimlerden satışı yapıldığı takdirde, her birime uygulanan fiyatlar, etiketlerde, tarife ve fiyat listelerinde ayrı ayrı gösterilecek.

İndirimli satılan mal veya hizmetin indirimli satış fiyatı, indirimden önceki fiyatı, tarife ve fiyat listeleri ile etiketlerinde gösterilecek. İndirimli satılan mal veya hizmetin indirimden önceki fiyattan daha düşük fiyatla satışa sunulduğunun ispatı satıcı veya sağlayıcıya ait olacak.

Bir işletmenin, açılması, devredilmesi, iş yeri adresi veya faaliyet konusu değişikliği nedeniyle yapacağı indirimli satışların süresi 3 ayı, Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre tasfiye durumunda ise 6 ayı geçemeyecek.

Yönetmelik hükümlerinin uygulanması ve izlenmesine ilişkin işleri yürütmekle Bakanlık, belediyeler ve ilgili odalar görevli olacak.

 

       

                                                                                                 İbrahim POLAT

 

İbrahimpolat33@hotmail.com

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor1539
 • 2Konyaspor1426
 • 3Hatayspor1426
 • 4Fenerbahçe1424
 • 5Alanyaspor1524
 • 6Başakşehir FK1422
 • 7Fatih Karagümrük1422
 • 8Galatasaray1422
 • 9Beşiktaş1521
 • 10Adana Demirspor1520
 • 11Sivasspor1519
 • 12Antalyaspor1418
 • 13Gaziantep FK1418
 • 14Altay1417
 • 15Giresunspor1416
 • 16Kayserispor1416
 • 17Yeni Malatyaspor1413
 • 18Göztepe1411
 • 19Kasımpaşa1511
 • 20Çaykur Rizespor1410
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA