DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
GAZİ MERT- EĞİTİMCİ
GAZİ MERT- EĞİTİMCİ
Giriş Tarihi : 06-04-2016 21:41

Anamur’u Tanıyalım: Anamur’da İz Bırakanlar; Babam Gazi Hacı Ahmet MertAnamur Kültür Derneği tarafından 02 Mayıs 2014 tarihinde bir etkinlik düzenlenmişti.

Etkinliğin adı: “ Anamur’da İz Bırakanlar-2 ” şeklindeydi.

Anamur Belediye Meclis Salonunda Anamur Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen etkinlikte Oturum Yönetmeni Emine Deniz olurken,  Kaya Köymen Mehmet Naim Ulusal'ı, Mevlüt Köymen Şükrü Köymen'i, Mehmet Tuğrul (Gazi) Hacı Ahmet Mert'i ve Aydın Doluoğlu Ortaköylü Mıdış Dayıyı anlatmıştı.

Açılış konuşmasını Dernek Başkan Yardımcısı Sayın Yaşar Alıcı yapmıştı.

Yoğun bir katılımın gerçekleştiği programa Anamur Kaymakamı Sayın Cengiz Cantürk ve eşi, Anamur Belediye Başkanı Sayın Mehmet Türe, Anamur Belediye Meclis üyeleri, gazi’ler ve çok sayıda vatandaş katılmıştı.

Sayın Yaşar Alıcı konuşmasının bir bölümünde: “Ahde vefa duygusu ve bu duygunun kendilerine yüklediği sorumluluklar nedeniyle Anamur’da İz Bırakmış, saygıdeğer rahmetli büyüklerimizin unutulmaması ve unutturulmaması yukarıda saymış olduğumuz değer toplamının olmazsa olmazıdır” şeklinde konuşmuştu.

Emine Deniz’in oturum başkanlığını yaptığı Anamur’da İz Bırakanlar etkinliğinde Mehmet Naim Ulusal, Şükrü Köymen, Gazi Hacı Ahmet Mert ve ‘Mıdış Dayı’ lakaplı Mustafa Kahveci anlatılmıştı.
Etkinlik boyunca katılımcıların büyük bir dikkatle dinlediği anlatılanlar, Anamur’un geçmişine de ışık tutmuştu.

Etkinlik sonunda günün anısına konuşmacılara birer plaket takdim edilmişti.

Babam Gazi Hacı Ahmet Mert; Savaşta gazi olup bir kolunu kaybeden, tek koluyla barışta, Anamur’da hayat kavgası veren, Anadolu’nun ayağına götüremediğimiz medeniyeti, yolu, suyu, ışığı, okulu, karakolu kendi imkânlarıyla yapan ve bize hediye eden bir isimsiz kahramandandı.

O, Ülkeyi imar eden Anadolu’daki isimsiz kahramanlar gibi; Yokluklar içinde Anamur’u imar eden insanlardan biriydi… O,  Savaşta kolunu kaybetmiş, Asker dönüşü Anamur’a geldiği zaman çevresini organize etmiş, şimdi İlçe olan Bozyazı kasabasındaki köylerin yayla ve mahalle yollarını, İlkokulunu, karakolunu, köprüsünü, çeşmesini, camiini, Kur’an Kursunu yaptırmıştı.

Bugün sizlere harp malulü, savaşta bir kolunu kaybeden tek koluyla Bozyazı’da su kanalları yapmak suretiyle binlerce hektar arazinin sulanmasını sağlayan, yeşermesini sağlayan, sarıdikenlerle kaplı yöresini limon, portakal, muz cenneti haline getiren babam Gazi lakaplı Hacı Ahmet Mert’ten bahsedeceğim.

Ahmet Mert; Anamur’un Bozyazı kasabasında eski takvime göre1320, Yeni takvime göre 1904 yılında doğmuştur.

Baba adı Mahmut, anne adı Seyde olan harp malulü merhum Ahmet Mert’in çocukluğu Anamur’da ve Anamur’a bağlı Bozyazı kasabasında geçmişti.

O’nun yaşadığı yılların içerisinde Türkiye ve Dünya’da neler olmamıştı ki…

O, Dünya’da ve Türkiye’de meydana gelen olayları çok yakından takip etmiş, çevresindeki insanlara bu olayların tahlillerini yaparak onları bilgilendirmiş, kendi çapında çözüm önerileri getirmiş aydın görüşlü bir kişiliğe sahipti.

Onun gençlik yıllarını geçirdiği 1940 ‘lı, 1945’li yıllar Kıtlık Yılları’ ydı…

Asker ve sivil 38 Milyon kişinin öldüğü, dünya tarihinin en büyük, en kanlı savaşı olan İkinci Cihan Savaşı yıllarında yöresini imar etmek için var gücüyle çalışmış ve Anamur’da İz bırakmıştır.

Neler yapmıştır?

Kısaca belirtmem gerekirse; İlk Muz bahçesini Bozyazı’da kuran o olmuştur.

Vehbi ağa isimli bir kişinin Alanya’dan getirip evinin önüne süs bitkisi olarak diktiği muz Fideciklerini almış, üretmiş ve yaklaşık 1000 metrekarelik bir alanda örnek bir muz bahçesi yapmış ve Anamur - Bozyazı yöresinde muz üretiminin yaygınlaşmasına önayak olmuştu. 

O’nun gençlik yıllarında Anamur ve Bozyazı Ovasında Çeltik ( pirinç) üretimi yapılmakta idi.

Sulak ve göl halindeki çeltik tarlalarında üreyen anofel cinsi zehirli sivrisinekler nedeniyle yıllar yılı peş peşe 100’ lerce ölüm olayları meydana gelmişti.

Yörede ÇELTİK ekimi her yıl 100’lerce kişinin ölümüne sebep olmaktaydı.

Yerel yönetimler, Kaymakamlar, mülki idare amirleri, Jandarmalar birlikleri Çeltik ekimini yasaklamak için mücadele vermiş başarılı olamamıştı.

Çeltik ekiminde, sivrisinekten meydana gelen Sıtma hastalığından toplu ölümlerin önlenmesi için önayak olmuş, tek koluyla Ark’lardan giden su savaklarını kapatmış, Ankara’dan heyetler getirtilmesine, Bakanlar kurulundan karar çıkartılmasına  önayak olmuş, Bakanlar kurulu kararı ile yörede çeltik ekimi yasaklanmış,  sıtma hastalığından  meydana gelen toplu ölümlerin önlenmesini sağlamıştı.

Bozyazı kasabasında yaklaşık 10 kilometrelik Kanal yapımını gerçekleştirmiş ve Bozyazı ovasının sulanmasını sağlamıştı.

Yine Bozyazı’dan Kızılca köyü, Dereköy, Tersakan yaylasına giden yaya yol’unun yapımında önderlik etmiş ve kazma – kürekle, insan gücüyle yayla yollarının yapımının gerçekleştirilmesini sağlamıştı.

Mahalle yolları yine O’nun gayretleriyle yapılmıştı.

Kendi mahallesine Denizciler İlkokulu’ nu yaptırmış ve mahalle çocuklarının bir saatlik yol kat ederek uzak yerlere gitmesini önlemişti.

Mahallesine yeni bir Kur’an Kursu yaptırmış ve aydın din adamları yetiştirilmesini sağlamıştı.

Bir kış günü yıkılan Bozyazı Karakolunu yeniden yaptırmış ve o dönemin üst makam askeri yetkililerden takdir ve teşekkür belgeleri almıştı.

Susuz olan Yayla’larda kuyu açılmasına önayak olmuş ve Yayla’sında ilk kuyu’yu açarak kuyu’lar sayesinde yayla yörelerinde susuzluğa çare bulmuştu.

Bütün bu hizmetleri askerlikten sonra tek ile yapmıştı.

Bu yönüyle de İZ BIRAKMIŞTI.

Şimdi biraz da askerlik günlerinden söz etmek istiyorum:

Gazi Hacı Ahmet MERT askerliğini Güneydoğu’da yapmış, çarpışmada kolunu kaybetmiş ve bunun için kendisine GAZİ unvanı verilmişti.

Şimdi onun hayatından bir anekdot sunacağım:

İyi bir eğitimden sonra Güneydoğuya gönderilen Ahmet Mert kendisini Türkiye’ye isyan eden ve adı sonradan PKK’ya çıkan İsyancı gruplarla çarpışan askerlerimizin arasında bulmuştu…

Gece-gündüz Siirt dağlarında aç-susuz, ayaklarındaki potinlerini bile çıkartmadan devlete isyan eden eşkıya takibine çıkıyorlarmış…

1 ay,2 ay,3 ay, 5 ay bu çarpışmalar devam etmiş…

Babam hep bu çarpışmaların içindeymiş.

Bir köyün yakınında bulunan karakolda gece gündüz demeden nöbet tutuyorlar ve gece baskına gelen eşkıyalarla savaşıyorlarmış…

Bu çarpışmalar bazen gündüz de oluyormuş…

Bir defasında çarpışmada eşkıya’lardan birini yaralamışlar ve Jandarma karakoluna getirmişler…

Kasığının üst tarafından yaralanan eşkıyayı tedavi ederken sünnetsiz olduğunu tespit etmişler ve karakol komutanına bilgi vermişler…

Eşkıya’nın yarasını tedavi edip iyileştirdikten sonra onu konuşturmaya çalışmışlar…

Yaralı ekşiye kendisinin Ermeni olduğunu ve ayrılıkçı güçler ile işbirliği ederek her gece Jandarma Karakoluna taciz ateşi açtıklarını itiraf etmiş…

Ermenilerle işbirliği yapan isyancıları tek-tek ismen bildirmiş…

Başta Karakol komutanı olmak üzere babam dâhil karakolda görevli bütün askerler hayretlerini gizleyememişler…

Çünkü yaralı Ermeni’nin verdiği isimler her gün görüştükleri köyün muhtarı Bedo, köyün bakkalı, kendilerine her hafta yufka ekmek yapan komşu kadının eşi, köyün büyükbaş hayvanlarını güden sığırtmaç, her hafta askerlere yumurta getiren genç, köyün ihtiyar kurulu azasından 2 kişi ve komşu köyden isimlerini aldıkları 9 kişi…

Grup halinde dağlarda saklanan Ermeniler bu kişilerle birleşerek zaman-zaman Karakolu taciz ateşine tutuyor ve devletine bağlı olan köylüleri adeta haraca kesiyorlarmış…

Yaralı Ermeni ifadesi alınmak üzere Siirt’e askeri birliğe gönderildikten sonra verdiği bu isimler askerler tarafından takibe alınmışlar…

Bunu hisseden isyancı grup dağlarda saklanan Ermenilerle de birleşerek bir gece saat 24.00 sıralarında karakola saldırmışlar ve taciz ateşine başlamışlar…

Bu saldırıyı bekleyen askerlerimiz zaten hazırlıklıymış…

Karakolun arka tarafından açtıkları bir tünelden çıkarak eşkıyanın tahmin edemediği bir yönden ateşe başlayan jandarmalarla eşkıya arasında korkunç bir çatışma başlamış…

Karakol’da bulunan 12 kişilik Jandarma ile sayıları 60’ı bulan eşkıya arasında silahlı çatışma saatlerce sürmüş…

Babam zaman - zaman çocuklarını, torunlarını, mahallelileri toplar, askerlik anılarını anlatırdı.

Bu anılar yıllarca Anamur ve Bozyazı yöresinde dilden dile dolaşmıştır.

Bir toplantıda anlattıklarının bir bölümünü sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Çocukluğumda bu anıları bizzat kendi ağzından ben de dinlemiştim.

Babam çatışma ve vurulma anını şöyle anlatıyordu :

“Ben eşkıya’larla çatışmaya giren arkadaşlarımın en önünde bulunan incir ağacının altında bir gün önce kazdığımız siperdeydim…

Bizimle çatışmaya giren eşkıya’larla aramda neredeyse 15 – 20 metrelik bir mesafe vardı…

En önünde bulunan eşkıya ile neredeyse burun-buruna gelmiştik…

Bize ateş ederken tüfeğinin ucundan çıkan ışık en önde bulunan eşkıya’nın yüzünü aydınlatmıştı…

Aman Allah’ım !..Bu oydu…Bu Bedo idi…Köyün muhtarı Bedo…O gün kendisiyle yolda karşılaşmış, selamlaşmış, konuşmuştuk…

O’nu görür görmez; “-Silahını at ve teslim ol Bedo…”diye var gücümle bağırmıştım…

Silahımın namlusunu kendisine çevirmiştim… O da beni tanımıştı…“Ateş etme Ahmet…”diye kısık bir sesle seslenmişti…

Çok kızmıştım…Bu alçaklık nasıl olabilirdi ?..Gündüz bizimle konuşuyor, gece bizimle çatışmaya giriyor…

Daha yüksek ve gür bir sesle; “Teslim ol Bedo… Yoksa ateş edeceğim…” Demiştim…

Daha kısık bir sesle; “-Siperden çıkarsam vuracaksın… Sen vurmazsan arkadaşların vuracak… Teslim olmam Ahmet…” demişti…

“-Ulan Teslim ol diyorum sana…”diye gürlemiştim…

Bizim bu konuşmamızı duyan ermeni ve ayrılıkçı göçlerden oluşan eşkıya’lar benim bulunduğum incir ağacına doğru devamlı ateş ediyorlardı…

Jandarmalarımız da onlara ateş ediyorlardı…

İncir ağacının yapraklarının tamamı gelen mermilerle yerinden kopmuş ve adeta üzerimi kaplamıştı…

Derken sol kolumda bir acı hissetmiştim…

Bir saniye içinde bu acı sebebiyle namlunun ucu Bedo’nun üzerinden biraz yana kaymıştı…

Bunu hisseden Bedo kendisinden umulmayacak bir sesle;

“-Kaçmak vaaaaaar!” diye bağırmış ve yaklaşık 3 metre yükseklikteki “mandal”dan kendini aşağıya atmış ve kaçmıştı…

Bunu gören eşkıya’lar da anlaşılmaz sesler çıkararak 3 metre yükseklikteki yerden kendilerini aşağı atıp kaçmışlardı…

Saldırıyı önlemiştim. Fakat yaralanmışım… O anda bayılmışım… Arkadaşlarım beni Karakolun içine taşımışlar… Sol kolumdan vurulmuşum… Kolumdan oluk gibi kan akıyormuş…

Tampon yaparak kanı biraz durdurmuşlar..Telsizle askeri birlikten araç istemişler…

Beni Siirt’e askeri hastaneye götürmüşler..

Baygın vaziyetteyken beni muayene eden Doktor Abdüsselam bey öldüğümü zannederek morg’a kaldırılmamı istemiş…

Sedyeyle beni morg’a taşırlarken Operatör Dr. Yüzbaşı Hamdi Bey sedyenin yanından geçiyormuş…

Adeta imdat ister gibi kendisine bakmışım… Bu bakışım üzerine Morg yolundan beni geri çevirerek ameliyathaneye göndermiş…

1 günde hastaneye ancak gelebilmişim… Bu müddet zarfında sol kolum kangren olmuş ve kökünden kesilmesi gerekiyormuş…

Başarılı bir ameliyatla doktor Hamdi Bey sol kolumu kökünden kesmiş ve beni ölümden kurtarmış…

Siirt Askeri Hastanesinde beş buçuk ay yattıktan sonra birliğimle ilgi kurarak beni terhis etmişlerdi ve ben tek kollu olarak Anamur’a gelmiştim…

Askere gitmeden önce Fatma hanımla evlenmiştim…

Benim Siirt’ten Anamur’a kadar gelişim başlı başına bir roman olacak şekilde maceralarla doluydu…

Bazen trenle, bazen yaya, bazen katır sırtında zor şartlarda Anamur’a gelmiştim…

Anamur’a evime geldiğim zaman bütün insanlar bana acıyan gözlerle bakıyorlardı…

Öyle ya. Sol kolu olmayan genç bir delikanlı…

Komşu kadınların kendi aralarında: “Vah yazık! Ne kadar da yakışıklı !.Çocuğu da olmaz bunun…Hem olursa da tek kollu olur… Fatma’ya da yazık…”dediklerini duyuyordum…

Yüzbaşı Hamdi Bey bu sözleri duyacağımı ve moralli olmam gerektiğini tembihlemişti…

Onun için bu sözler hiç moralimi bozmuyordu… Askerdeyken Hastanede Türkiye’nin pek çok yöresinden arkadaşlarım olmuştu…

Onlardan öğrendiklerimi döndüğüm zaman kendi yöremde tatbik etmiştim…

Yayla yolunu yapmıştık.

Yaylada “kuyu”lar çıkartmıştım…

Yaylamıza Cami yaptırmıştım…

Yaylamıza Kur’an Kursu ve lojman yaptırmıştım.

Denizciler mahallesine İlkokul yaptırmıştım.

Denizciler mahallesine Kur’an Kursu ve Lojman yaptırmıştım.

Bozyazı kasabasının karakolunu yaptırmıştım…

Gülnar İlçesi Ayvalı mahallesine Cami ve Lojman yaptırmıştım.

Sivrisinekten kurtulabilmek için Anamur’da Çeltik ekimini yasaklatmıştım…

Hastanede öğrendiklerimle köyüme adeta bir dispanser kurmuştum, yüzlerce hastayı iyileştirmiştim…”

İşte babam Gazi Hacı Ahmet Mert’in anlattıkları ve küçüklüğümde aklımda kalanların bir kısmı bunlardı…

Babamın Hayat Hikayesini Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı iken Ağabeyim merhum Hamdi Mert  “BİZİ YAŞATANLAR  ” adıyla kitap haline getirmiştir.

BİZİ YAŞATANLAR kitabı Diyanet İşleri  Başkanlığının açtığı bir yarışmada birincilik kazanmış, 8’ inci baskısı da yapılmış 100 binlerce adet basılıp dağıtılmıştır.

Babam Gazi Hacı Ahmet Mert; Tek koluyla yaşantısını sürdürürken Anamur’a özellikle o dönemde Anamur’un bir kasabası olan Bozyazı İlçesine büyük hizmetler etmişti…

Yukarda anlattığım şekliyle; Yaklaşık 60 kilometrelik yayla yolunu yaptırmış, Yaylaya Cami ve Kuran Kursuyla Lojman yaptırmış, Bozyazı’da yıkılan karakolun yenisini yaptırmış, Denizciler mahallesine cami, Kur’an Kursu ve Lojman yaptırmış ve yine 1972 yılında denizciler mahallesine İlkokul yaptırmıştı…

Anamur İlçe Milli Eğitim Müdürü iken babamın yaptırdığı ilkokulla ilgili bir anı’mı da sizlerle paylaşmak istiyorum:

20 Şubat 1972 yılında babamın yaptırdığı Denizciler İlkokulunun açılışında ben de bulunmuştum…

Anamur Kaymakamı Sayın  Fahri Görgülü ilçeye yeni atanmıştı…

Babamın hizmetlerini kendisinden önce gelen kaymakamdan duymuş olmalı ki Denizciler İlkokulunun açılış töreninde babamın önceki hizmetlerini de öğen çok güzel bir konuşma yapmıştı…

İçel Milli Eğitim müdürü Sayın  Ali Güleç de açılıştaydı…

O da  okulun yapılmasında babamın gösterdiği gayretlerden bahsederek bu okulun adının Ahmet Mert ilkokulu  olduğunu söylemiş bir gün sonra yayımlanan yerel gazetelerde : “Hacı “Ahmet Mert Tarafından Yaptırılan Beş Derslikli Denizciler İlkokulu Açıldı” diye yazmıştı…

Açılan okula babamın adı verilmişti…

Açılışta İçel Bayındırlık müdürü Sayın Mürteza Akpolat da  vardı…

O da konuşmasında  hiç devlet desteği olmadan yaptırılan İlkokulun Mersin ilçeleri içinde örnek bir ilkokul olduğunu belirtmiş ve babamı tebrik etmişti…

Anamur Belediye başkanı Sayın Nuri Sinanoğlu, İlköğretim müdürü Sayın Nihat Uğur, Halk Eğitim müdürü Sayın Mehmet Tevfik Kaya ve 1000 ’lerce vatandaşın katılımıyla babamın yaptırdığı Denizciler İlkokulu açılmıştı…

Yetkililerin onca ısrarına rağmen  babam adını okula verdirmemişti…

Nedenini soranlara da; Mürailik olur, gösteriş yapmak olur” demişti.

Ancak babamın vefatından sonra Bozyazı Belediyesi Denizciler mahallesine giden Caddeye Hacı Ahmet Mert caddesi adını vermişti.

Yine Gülnar İlçesi Ayvalı Mahallesine yaptırdığı Camiye vefatından sonra Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından “ Hacı Ahmet Mert Camisi “ adını vermişti.

İşte babamın hizmetleriyle ilgili bir anekdot…

… Ve işte Anamur Kültür Derneği tarafından organize edilen bir programla anılan Anamur’da İz Bırakan Gazi Hacı Ahmet MERT buydu.

11 Temmuz 1981 yılında vefat etmiş ve Bozyazı’da askeri bir törenle kendi yaptırdığı Cami, Okul ve Kur’an Kursunun yanındaki özel aile mezarlığına defnedilmişti.

Hoşça kalınız.

NELER SÖYLENDİ?
@
GAZİ MERT- EĞİTİMCİ

GAZİ MERT- EĞİTİMCİ

DİĞER YAZILARI İnsan ve Dünyanın Yaratılışının Sırrı… 13-01-2022 08:51 Dünyada Açlık Tehlikesi Ve Gıda İsrafı… 21-12-2021 11:03 İlim Öğrenmekte Kadın ve Erkek Farkı Yoktur 15-12-2021 11:56 Teröre karşı birlik olmalıyız. 14-12-2021 11:38 Ekonomik Kurtuluş Savaşında Birlik Olmak Zorundayız 29-11-2021 10:16 Osmanlılarda Eğitim-Öğretim Faaliyetleri 06-09-2021 18:01 Yüz Yüze Eğitim Başlıyor 02-09-2021 09:01 Gelenek Ve Göreneklerimiz, Aile Yaşantımız Değişiyor Mu? 01-09-2021 13:58 Ön Yargılı Ve Peşin Hükümlü Olmak Cehalettir… 25-08-2021 19:02 Unesco Listesine Alınan Anamur Mamure Kalesi… 16-08-2021 11:15 Yeni Milli Eğitim Bakanından Beklentilerimiz 10-08-2021 14:17 İslam’ın Kadınlara Karşı Tutumu…. 07-08-2021 08:21 AYASOFYA’NIN CAMİ’YE DÖNÜŞTÜRÜLMESİNİN ÜZERİNDEN BİR YIL GEÇTİ. 26-07-2021 10:29 KARA KUVVETLERİNİN KURULUŞUNUN 2230.YILI KUTLANDI. 01-07-2021 08:35 Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Alınan Tedbirler Yeterli midir? 14-06-2021 13:47 Koronavirüs Derken Şimdi De Müsilaj.. 10-06-2021 18:06 Akdeniz'de Sular Isınıyor Mu? 08-06-2021 08:03 Anamur Ve Bozyazı ‘Da Çocuk Oyunları… 04-06-2021 18:38 DİNİ BAYRAMLARIN FERT VE CEMİYET ÜZERİNE ETKİLERİ 09-05-2021 20:34 İslamın Güzel Sanatlar Konusundaki Tutumu 05-05-2021 18:26 Dünyanın Ve İnsanın Yaratılışının Sırrı Nedir? 03-05-2021 12:28 Tutumlu yaşamak İslam’ın emri midir? 01-05-2021 16:30 Müslümanlık Dünya Hayatını Düzenleyen Bir Din midir? 30-04-2021 13:53 Çalışmakla İlgili İslamın Görüşleri 26-04-2021 11:54 Sağlık konusunda İslamın Görüşleri.. 24-04-2021 21:57 İslam Dini İlme Ve Bilime Önem Vermiş Midir? 22-04-2021 09:36 İslam'ın Getirdikleri: Çocuklarımızı Nasıl Yetiştirmeliyiz? 20-04-2021 14:39 Dinimizin Kadına verdiği Değer... 17-04-2021 15:23 Soru Cevap; Dinimizde Ev İşlerinde Kadın Erkek Dayanışması 15-04-2021 15:45 Ramazan’a Özel Suru - Cevap… 14-04-2021 09:03 Tedbirler Arasında Ramazanı Sıcak Karşılama 13-04-2021 12:50 SEVGİ TOMURCUKLARI… 27-03-2021 18:11 Üniversite Yıllarımda Türkiye Ve Dünya Manzaraları 31-10-2020 08:46 60’lı Yılarda Türkiye Ve Dünya Manzaraları 24-10-2020 12:28 DOĞUM YILLARIMDA TÜRKİYE VE DÜNYA MANZARALARI ( 1 ) 21-09-2020 11:54 Akdeniz'de Zeytin ve Zeytin Yağı... 18-09-2020 17:14 İmam Hatip Liselerinin Toplumdaki Yeri... 10-09-2020 16:04 Akdeniz'de Tatbikat.. 07-09-2020 13:35 Koronavirüs Nedeni ile Uzaktan Eğitim Başladı.. 03-09-2020 17:49 30 Ağustos Zafer Bayramı 27-08-2020 14:46 KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN… 30-07-2020 12:48 AYASOFYA İBADETE AÇILMIŞ... 16-07-2020 10:28 TÜRKİYE’DE MAĞARA TURİZMİ VE ANAMUR’DA TÜRKİYE’NİN EN DERİN MAĞARASI… 09-07-2020 18:52 KORONAVİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI 02-07-2020 10:20 İstanbul'un Fethinin 567. Yıl Dönümü Kutlamalarının Ardından.. 30-05-2020 14:57 EVDE KUTLANACAK HÜZÜNLÜ BİR BAYRAM… 22-05-2020 18:31 İkinci Cihan Harbinin Sona Ermesinin 75. yıl Dönümünde.. 14-05-2020 11:14 Koronavirüs Gölgesinde Hıdırellez 07-05-2020 10:52 Sorular Sizden Yanıtlar Bizden.. 29-04-2020 13:14 İslamda Millet Ve Milliyetçilik Anlayışı 15-04-2020 11:37 İslamda Hoşgörülü Olmak 13-04-2020 09:29 İslamın Kadına Verdiği Değer.. 09-04-2020 17:00 İslam’da Sosyal Adalet 08-04-2020 16:24 İslam’da Ticaret Ahlakı 07-04-2020 16:53 İslam’da Fikir Ve İnanç Hürriyeti 06-04-2020 10:36 ALLAHA VE DİNE İNANMAK…( 12 ) 02-04-2020 16:51 ALLAHA VE DİNE İNANMAK…( 8 ) 31-03-2020 15:43 Bunlar Tesadüfle İzah Edilemez.. 28-03-2020 12:12 Uzaktan Eğitim - Allah'a Ve Dine İnanmak 25-03-2020 17:02 EBA Uzaktan Eğitim..! 23-03-2020 15:27 Korono virüse Karşı Alınan Son Önlem … 13-03-2020 14:37 Kadınlarımızın Hak Ve Özgürlükleri… 10-03-2020 12:07 Türk Milleti Olarak Boş ver Anlayışına Uygun Değiliz..! 29-02-2020 11:54 SEVGİLİLER GÜNÜ ÜZERİNE... 13-02-2020 09:38 Ülkemizi Üzüntüye Boğan Şehit Haberleri… 06-02-2020 14:36 Eğitim Öğretimde İkinci Yarıyıl Dönemi… 05-02-2020 09:24 Geçmişten Günümüze Yörükler... 29-01-2020 10:11 Erkek ve Kadın Birbirine Yardımcı Olmalı... 10-01-2020 15:17 Kadın Şehitlerimize Bir Yenisi Daha Eklendi.. 16-12-2019 09:08 Sömestr Tatilindeki Gençlere Öğütler.. 16-11-2019 13:05 Milliyetçilik Ve Irkçılık İle İslamiyet Birbiriyle Bağdaşır mı? 27-09-2019 08:32 KANAYAN BİR YARA; KADIN CİNAYETLERİ… 07-09-2019 10:56 Anamur’da Adına Okul Yaptırılan Kaymakam 09-10-2018 17:34 Yeni Eğitim Öğretim Yılı Renkli Görüntülerle Başlıyor… 18-09-2018 18:42 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Sona Ererken… 07-06-2018 10:27 Bir Portre: Mersin Milletvekili Aday Adayı Sayın Mustafa Erim Ve Kitabı 08-05-2018 10:31 Zaman Ayrışma Zamanı Değil Birlik Olma Zamanıdır 24-11-2017 18:55 Anamur Tarım Ve Gıda Fuarında Sözü Edilen Bir Sebze: Gölevez… 03-11-2017 10:32 Anamur 4. Tarım Ve Gıda Fuarı Ve Muza Alternatif Ürün: ÇİLEK… 27-10-2017 17:12 Bir Yarışmanın Ardından… 20-10-2017 15:51 Merhum Ağabeyim Hamdi Mert’in Hayatı İle İlgili Kitap Yayımlandı 14-10-2017 10:41 Türkiye'miz Yeni Projelerle Bölgesinde Lider Olma Yolunda… 03-10-2017 15:26 Vaz Geçilemez Bir Duygu; Sevgi...Sevgi...Yine Sevgi 27-09-2017 13:15 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Başlıyor 16-09-2017 12:12 Yörük Kurultayı Ve 736’ıncı Ertuğrul Gazi Anma Ve Söğüt Şenliklerinin Ardından… 11-09-2017 18:43 Kurban Bayramının Sosyal Yaşantımıza Etkileri.. 03-09-2017 12:56 Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz’a Açık Mektup 23-08-2017 10:02 İslamda İlk Anarşistler 16-08-2017 19:25 Bozyazı İlçesi, Bir Portre Ve Bozyazı Destanı 08-08-2017 11:28 Kadınlara Yapılan Saldırılar İnançsızlıktan Kaynaklanmaktadır..! 01-08-2017 11:04 15 Temmuz Anma Etkinliklerine Kur’an-I Kerim Damgasını Vurmuştur 21-07-2017 08:07 Anamur’da Kurulan İlk Fabrika: Kurşun Madeni Fabrikası… 10-07-2017 10:38 Tıp İlmi İslam Coğrafyasında Serpilip Gelişmiştir 06-07-2017 08:45 RAMAZAN BAYRAMININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ… 28-06-2017 09:36 Eğitim Öğretim Yılının Sona Ermesi; İslamda Öğrenme, İnceleme, Araştırma… 23-06-2017 13:38 Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmasının Düşündürdükleri 12-06-2017 10:25 Yine Şehitlerimiz var, Yeni Şehitlerimiz var... 05-06-2017 10:27 ORUÇ ÜZERİNE… 29-05-2017 11:56 Ramazana Girerken... 27-05-2017 10:35 Ramazan Ayı 24-05-2017 10:25 Açılışının 40’ıncı Yılında Örnek Bir Okul; Anamur Anadolu İmam Hatip Lisesi 18-05-2017 12:56 Anamur Mamure Kalesine Acilen Çevre Düzenlemesi Yapılmalıdır 10-05-2017 09:56 Anamur Dünya Yörükler Obası Birinci Yörük Şenliği 03-05-2017 12:01 MEHTERAN BÖLÜĞÜNDEKİ TUĞ’UN TARİHÇESİ… 27-04-2017 12:06 BİR ANI: İLKOKULA NA­SIL KAYDOLDUM? 22-04-2017 18:23 Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ankara Mitinginden İzlenimler… 11-04-2017 08:26 Uzaydaki Canlılarla İlgili Görüşler... 03-04-2017 12:16 Üç Ayların İslam Alemi İçin Önemi… 30-03-2017 08:18 Hollanda Ve Almanya’nın Tutumu Haçlı Zihniyetinin Devamıdır… 27-03-2017 07:59 Geçmişten bir anı: Anamur'da bölge izcilik temel kursu açtırmıştık... 25-03-2017 11:07 Öğrencilik Yıllarımdan Bir Anı: Çanakkale Gezisi… 20-03-2017 13:58 Çocukluk Yıllarımda Gazi Babamın Anlattıklarından Bir Demet… 14-03-2017 08:02 Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlamalarının Ardından… 09-03-2017 11:54 Doğumum İle İlgili Bir Nostalji ( 2 ) 02-03-2017 11:59 Doğumum İle İlgili Bir Nostanji (1) 23-02-2017 12:53 Eğitim Öğretimde İkinci Yarıyıl Başlarken… 14-02-2017 08:02 Ozan Dergisin’de Rahmetli Göktürk Mehmet Uytun’un Hakkımda Yazdıkları… 12-02-2017 18:32 Barışa Giden Yol Sevgiden Geçer 25-01-2017 16:51 Terör Olayları, Irkçılık, Milliyetçilik Ve İslamın Bu Kavramlara Bakışı 17-01-2017 14:32 Türk Düşmanlığının Altındaki Gerçek: Dışa Bağımlılıktan Kurtulma Projelerimiz… 16-01-2017 12:50 Suriye'de Ateşkes İlanı Ve Açlık Tehlikesine Karşı Alınacak Tedbirler 03-01-2017 09:12 Türkiye’yi Bölmeye Kimsenin Gücü Yetmeyecektir. 28-12-2016 14:30 Siirt’te Çatışmada Gazi Olup Bir Kolunu Kaybeden Babamın Vurulma Anı Ve Örnek Çalışmaları 23-12-2016 07:40 Sihir ve Sihirbazlık Üzerine... 21-12-2016 09:51 Mevlânâyı Anma Törenlerinin Ardından… 20-12-2016 07:26 Dolar Bozdurma Kampanyamız Sona Ermiştir.. 19-12-2016 08:17 İstanbul Dolmabahçedeki Hain Saldırıyı Kınıyoruz 13-12-2016 07:12 Kadına Şiddet Uygulamak Vahşiliktir 05-12-2016 08:02 Türk Milletinin Zaferinin Kaynağı 28-11-2016 11:59 Öğretmenler Gününün Düşündürdükleri... 24-11-2016 08:37 ANAMUR’U İL YAPMA Çalışmalarını Destekliyoruz ( 30 ) 21-11-2016 12:03 ANAMUR’U İL YAPMA Çalışmalarını Destekliyoruz ( 29 ) 17-11-2016 13:53 ANAMUR’U İL YAPMA Çalışmalarını Destekliyoruz ( 28 ) 11-11-2016 07:17 ANAMUR’U İL YAPMA Çalışmalarını Destekliyoruz ( 27 ) 05-11-2016 10:29 ANAMUR’U İL YAPMA Çalışmalarını Destekliyoruz ( 26 ) 31-10-2016 07:10 ANAMUR’U İL YAPMA Çalışmalarını Destekliyoruz ( 25 ) 27-10-2016 07:57 ''ANAMUR’U İL YAPMA’’ Çalışmalarını Destekliyoruz ( 24 ) 24-10-2016 08:05 '' ANAMUR’U İL YAPMA ’’ Çalışmalarını Destekliyoruz ( 23 ) 17-10-2016 16:52 ‘’Anamur’u İl Yapma’’ Çalışmalarını Destekliyoruz ( 22 ) 12-10-2016 13:07 "Geçmişten Bir Anı..." 07-10-2016 07:59 “ANAMUR’U İL YAPMA” Çalışmalarını Destekliyoruz ( 21 ) 01-10-2016 11:24 “ANAMUR’U İL YAPMA” Çalışmalarını Destekliyoruz ( 20 ) 29-09-2016 08:25 Anamur Yamaç Paraşütünün Ardından… 26-09-2016 13:16 ‘’ANAMUR’U İL YAPMA’’ Çalışmalarını Destekliyoruz ( 19 ) 22-09-2016 10:45 ‘’ANAMUR’U İL YAPMA ’’ Çalışmalarını Destekliyoruz ( 18 ) 16-09-2016 17:47 ''ANAMUR’U İL YAPMA ’’ Çalışmalarını Destekliyoruz ( 17 ) 11-09-2016 11:42 Bayramlar Sevinçlerimizin Paylaşıldığı Günlerimizdir 08-09-2016 11:37 ''ANAMUR’U İL YAPMA’’ Çalışmalarını Destekliyoruz ( 15 ) 07-09-2016 15:55 ‘’ANAMUR’U İL YAPMA’’ Çalışmalarını Destekliyoruz ( 14 ) 05-09-2016 19:05 “ANAMUR'U İL YAPMA” Çalışmalarını Destekliyoruz ( 13 ) 03-09-2016 14:29 “ANAMUR İL OLSUN’’ Kampanyasını Destekliyoruz ( 12 ) 01-09-2016 09:34 ‘’ANAMUR’U İL YAPMA ’’ Çalışmalarını Destekliyoruz ( 11 ) 30-08-2016 10:52 ‘‘ANAMUR’U İL YAPMA’’ Çalışmalarını Destekliyoruz ( 10 ) 27-08-2016 17:32 ‘’ ANAMUR İL OLSUN’’ Kampanyasını Destekliyoruz ( 9 ) 24-08-2016 18:10 ‘‘ANAMUR İL OLSUN ’’ Kampanyasını Destekliyoruz ( 8 ) 22-08-2016 10:18 "ANAMUR İL OLSUN" Kampanyasını Destekliyoruz (7) 20-08-2016 19:57 ‘‘ANAMUR İL OLSUN ’’Kampanyasını Destekliyoruz ( 6 ) 19-08-2016 14:58 ‘‘ANAMUR İL OLSUN ’’ Kampanyasını Destekliyoruz ( 5 ) 18-08-2016 16:23 ‘‘ANAMUR İL OLSUN ’’ Kampanyasını Destekliyoruz ( 4 ) 17-08-2016 18:36 ‘ANAMUR İL OLSUN ’’ Kampanyasını Destekliyoruz ( 3 ) 16-08-2016 18:04 ‘‘ANAMUR İL OLSUN ’’Kampanyasını Destekliyoruz ( 2 ) 15-08-2016 16:59 ‘‘ANAMUR İL OLSUN’’ Kampanyasını Destekliyoruz ( 1 ) 13-08-2016 19:12 Kadınlarımız Erkeklerle Yan Yana Darbeye Karşı Çıkmıştır 10-08-2016 11:00 Geçmişten Bir Anı: Hayat Hikayemden Bir Anekdot; Doğumum 05-08-2016 10:04 Sorumluluk Duygusu, Sorumluluk Bilinci, Sorumluluğun Ne Olduğunu Bilmek… 01-08-2016 09:34 Darbecilerin Akıl Edemediği Bir Güç: Türk Bayrağı… 25-07-2016 09:56 Darbe Teşebbüsünün Dış Basına Yansımaları Ve Haşhaşiler… 22-07-2016 09:28 Geçmişten Bir Anı... 20-07-2016 16:02 Paralel Yapının Darbe Girişimi Sonuçsuz Kalmıştır. Türkiyeyi Bölmeye Kimsenin Gücü Yetmeyecektir 18-07-2016 09:54 Ramazan Bayramının Sosyal Yaşantımıza Etkileri 04-07-2016 13:45 İstanbul'daki Terörist Saldırının Ardından… 01-07-2016 17:44 Ramazandan Esintiler: İslam’da Fikir Ve İnanç Hürriyeti 30-06-2016 09:03 Dünya Mirası Listesine Alınan Mamure Kalesi Ve Sayın Celal Ogan’ın Yeni Şiiri 20-06-2016 09:41 Ramazan Ve Oruca Özgü Sağlıkla İlgili Soru Ve Cevaplar(1) 16-06-2016 10:45 Sağlıklı Bir Oruç Tutmak İle İlgili Bilinmesi Gerekenler... 10-06-2016 13:59 Ramazan Geldi, Hoşgeldi.... 06-06-2016 10:51 Anamur Mamure Kalesinde Restorasyon Çalışmaları Hızla Devam Ediyor 24-05-2016 09:11 Gündemdeki Konu: Tacize Uğrayan Kadınlar Va Kadın Hakları 16-05-2016 10:13 Laiklik Tartışmaları ve Din Eğitimi Öğretimi 09-05-2016 22:04 Bahar Geldi Hoş Geldi; Hıdrellez Bahar Bayramı… 06-05-2016 08:12 "Suriyeli Sığınmacılar Ve Açlık Tehlikesine Karşı Alınacak Tedbirler" 28-04-2016 19:02 Anamur´u Tanıyalım: Adına Okul Yaptırılan Bir Kaymakam, Ardahan Totuk 23-04-2016 09:55 Anamur’u Tanıyalım: Anamur’da Eski Dönemlerde Yayla Ve Sahil Evleri 19-04-2016 08:33 Anamur’u Tanıyalım: Anamur’da İz Bırakanlar; Babam Gazi Hacı Ahmet Mert 06-04-2016 21:41 Anamur’u Tanıyalım: Anamur Azıtepe’de Yamaç Paraşütü Pisti… 02-04-2016 10:45 Anamur’u Tanıyalım: Anamur’lu Şehitlerimiz Ve Şehitlerimizin Belgesel Filmi 25-03-2016 13:21 Anamur’u Tanıyalım; Anamur’da Sosyal Ve Kültürel Hayat 18-03-2016 17:43 Anamur’u Tanıyalım: Anamur’u İl Yapma Çalışmalarında Oda Ve Kooperatiflerin Görüşleri 13-03-2016 11:32 ANAMUR´U TANIYALIM: ANAMUR´U İL YAPMA ÇALIŞMALARINDA PARTİLERİN GÖRÜŞLERİ 10-03-2016 20:29 ANAMUR’U TANIYALIM: ANAMUR’U İL YAPMA ÇALIŞMALARINA KATKIDA BULUNAN BELEDİYELER 06-03-2016 17:26 ANAMUR’U TANIYALIM: ANAMUR’U İL YAPMA ÇALIŞMALARI 03-03-2016 09:57 ANAMUR’U TANIYALIM: ANAMUR’DA EĞİTİM ÖĞRETİM HİZMETLERİ 27-02-2016 17:37 ANAMUR’U TANIYALIM: ANAMUR’LU BİR ŞAİR: SAYIN CELAL OGAN 24-02-2016 18:34 ANAMUR’U TANIYALIM: GEÇMİŞİ GÜNÜMÜZE TAŞIYAN BİR KİTAP 19-02-2016 09:38 ANAMUR’U TANIYALIM: ANAMUR’DA KURŞUN MADENİ FABRİKASI 17-02-2016 16:51 ANAMUR´U TANIYALIM: ANAMUR´DA PEK ÇOK İLK´E İMZA ATAN, ÜNÜ YURT DIŞINA TAŞAN BİR KURULUŞ: KILIÇ TARIM 04-02-2016 15:18 ANAMUR’U TANIYALIM: ANAMUR’DA EL SANATLARI 31-01-2016 18:03 ANAMUR'U TANIYALIM : ANAMUR'UN TARİHÎ VE DOĞAL YERLERİ 25-01-2016 11:19 ANAMUR’U TANIYALIM: ULAŞIM, ŞEHİR İÇİ YOLLAR, AKARSULAR, ANAMUR OVASI… 23-01-2016 14:06 ANAMUR’U TANIYALIM: COĞRAFİ KONUMU İTİBARİYLE ANAMUR 19-01-2016 17:02 ANAMUR’U TANIYALIM: ANAMUR’UN ÖNCÜLERİ VE ANAMUR’DA İLK’LER… 16-01-2016 13:48 ANAMUR’U TANIYALIM: DÜNYADA BİR İLK’İN GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ ALAKÖPRÜ BARAJI 13-01-2016 13:09 ANAMUR’U TANIYALIM: TÜRKİYE’NİN EN DERİN MAĞARASI ANAMUR’DADIR 10-01-2016 20:23 GÜZELLER VE GÜZELLİKLER DİYARI: ANAMUR 30-12-2015 09:26 TÜRKİYEYİ BÖLMEYE KİMSENİN GÜCÜ YETMEYECEKTİR. 25-12-2015 10:53 HAZRETİ MEVLÂNÂYI ANMA TÖRENLERİNİN ARDINDAN… 22-12-2015 16:04 TÜRK AİLE YAPISI SAĞLAM TEMELLER ÜZERİNE OTURTULMALIDIR 18-12-2015 13:17 PKK TERÖRÜ TARAFINDAN DİYARBAKIR’DA YAKILAN FATİHPAŞA (KURŞUNLU) CAMİSİ 14-12-2015 16:29 TERÖR ÖRGÜTÜ PKK’ NIN KUR’AN-I KERİM DÜŞMANLIĞI VE KUR’ANIN YÜCELİĞİ 12-12-2015 10:35 27 MAYIS 1960 İHTİLALİNİ BİR DE BENDEN DİNLEYİNİZ 06-12-2015 22:33 RUSYA KRİZİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ: RUSYA TÜRKİYE’YE HİÇ DOST OLMADI Kİ… 06-12-2015 19:53 ERKEN GENEL SEÇİMLERE DAMGASINI VURAN İKİ KESİM: İŞÇİLER; İŞVERENLER... 16-11-2015 11:10 Seçim Bitti; Biraz Nasrettin Hoca Tebessümü Gerek… 12-11-2015 20:04 DİRİLİŞ “ERTUĞRUL” DİZİSİ VE OSMANLILARDA ÖNCÜ AZINLIK: ERENLER… 09-11-2015 09:57 SEÇİMİN KADERİNİ DEĞİŞTİREN KESİM: GENÇLER… 07-11-2015 09:51 BARIŞ ÜZERİNE… 05-11-2015 14:43 1 KASIM SEÇİMLERİ İÇİN BİRLİK VE BERABERLİĞE ÇAĞRI… 31-10-2015 20:29 1 KASIM SEÇİMLERİNE 3 KALA SEÇMENLERE ÇAĞRI: SEVGİ’DE BİRLEŞİNİZ 29-10-2015 21:07 Rüya Projenin Gerçekleşmesi Ve Kıbrıs’la İlgili Geçmişten Bir Anı… 19-10-2015 22:23 Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Açık Mektup 13-10-2015 21:03 GEÇMİŞTEN BİR ANI; RAHMETLİ VEDAT ÇELİKBAŞ İLE YAPTIĞIMIZ BİR SÖYLEŞİ 10-10-2015 21:13 TÜRK MİLLETİ, MİLLİYETÇİLİK VE İSLAMİYET 07-10-2015 22:56 SARIKEÇİLİ YÖRÜKLERİNİN YAYLALARDAN SAHİLLERE GÖÇÜ… 04-10-2015 14:57 ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ... 02-10-2015 10:51 YIKICI BİR ÖRGÜT: YEHOVA ŞAHİTLERİ… 29-09-2015 22:43 KURBAN BAYRAMININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ… 23-09-2015 10:49 BARIŞ VE SAVAŞ ÜZERİNE… 20-09-2015 14:13 TARİHTE KAZANDIĞIMIZ BAŞARILARIMIZIN KAYNAĞI 14-09-2015 16:07 ŞEHİTLERİMİZ İÇİN OKUNAN KUR´AN-I KERİM… 12-09-2015 06:16 İSLAMİYET SAVAŞTAN YANA DEĞİL BARIŞTAN YANADIR AMA… 08-09-2015 22:10 ERKEN SEÇİME GİDERKEN TÜRKİYE MANZARALARI… 05-09-2015 09:55 ÇANAKKALE ZAFERİNİN 100’ÜNCÜ YILI KUTLAMALARI DEVAM ETMELİDİR 25-07-2015 13:27 YENİ KOALİSYON ÇALIŞMALARINDA ÜLKE MENFAATLERİNİ ÖN PLANDA TUTMAK 16-07-2015 22:44 RAMAZAN EĞLENCELERİNİN VAZGEÇİLMEZİ : BİR GÖLGE OYUNUMUZ: HACİVAT - KARAGÖZ 14-07-2015 11:35 MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE OSMANLILARDA BELEDİYE TEŞKİLATI 07-07-2015 12:49 RADYO KONUŞMALARINDAN: VEHBİ KOÇ VE ANAMUR’DA KURŞUN MADENİ 04-07-2015 15:28 TÜRKLÜK VE MÜSLÜMANLIKTA BARIŞ VE SAVAŞ ANLAYIŞI… 26-06-2015 12:09 SİYASİ PARTİLER VE PARTİ LİDERLERİ BİRBİRLERİNE SEVGİYLE YAKLAŞMALIDIR 19-06-2015 23:54 EĞİTİM – ÖĞRETİM YILI SONA ERERKEN… 15-06-2015 22:31 BİRLİK VE BERABERLİK SAĞLANMALIDIR 13-06-2015 11:13 YENİ TÜRKİYE’DE YÜZYILIN PROJESİ, RÜYA PROJE GERÇEK OLUYOR 05-06-2015 12:24 CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’A AÇIK MEKTUP 03-06-2015 14:38 27 MAYIS 1960 İHTİLALİNİ BİR DE BENDEN DİNLEYİNİZ... 27-05-2015 10:22 DİRİLİŞ ERTUĞRUL DİZİSİ VE OSMANLI DEVLETİNİN KURULUŞU 19-05-2015 21:32 AHİLİK KÜLTÜRÜ HAFTASI ETKİNLİKLERİ… 17-05-2015 11:22
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2251
 • 2Konyaspor2142
 • 3Fenerbahçe2236
 • 4Alanyaspor2235
 • 5Beşiktaş2235
 • 6Hatayspor2235
 • 7Başakşehir FK2134
 • 8Adana Demirspor2234
 • 9Kayserispor2231
 • 10Gaziantep FK2131
 • 11Sivasspor2230
 • 12Fatih Karagümrük2230
 • 13Galatasaray2227
 • 14Giresunspor2226
 • 15Kasımpaşa2224
 • 16Göztepe2224
 • 17Antalyaspor2223
 • 18Çaykur Rizespor2221
 • 19Altay2218
 • 20Yeni Malatyaspor2115
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA