DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
İbrahim POLAT
İbrahim POLAT
Giriş Tarihi : 16-05-2016 16:29

“Bir Hayal Kırıklığı, Bir Teşekkür”

Dün, Doğa ve Kültürel yerleri gelecek nesiller olan çocuklarımıza da tanıtmak adına Anamur’da bulunan Turistik ve Kültür miraslarımızdan biri olan Köşekbükü Mağarasına gezmeye gittik.

1995 ve 2000  yılları arasında defalarca gittiğimiz, birkaç defa misafirlerimizi götürdüğümüz, onlarında en az bizim kadar beğenisini kazanan doğal ve Kültürel doku neredeyse yok olmuş.

O zamanlar Ovabaşı Köy Muhtarlığı tarafından işletmesi için bir şahsa kiraya verilen Yemyeşil orman, kuş sesleri alt kısımda bulunan derden gelen su sesi ile çevrili Köşekbükü Magarası, yanında bulunan restoran, cafe ve 10 – 15 adet tek odalı dağın yamacına sıralanmış bangalow tarzı evleri ile tam bir doğa harikası görüntü oluşturuyordu.

Çocuklarıma da bu şekilde anlattım. Çok heyecanlandılar, hiç zaman kaybetmeden görmek istediler. Aracımıza atlayıp Köşekbükü Mağarası’nın yolunu tuttuk. Bölgeye yaklaştığımız zaman, acaba yanlış tarafa mı saptık ? endişesine kapıldık…!     Önceden asfalt olan yolu taşlı, toz toprak içerisinde tam bir orman yoluna bürünmüş olduğunu gördük. Mağaranın bulunduğu yere vardığımızda ise o, içler acısı, virane, kaderine terk edilmiş halini gördük, çok üzüldük.

Etraf bir sürü çöplerle dolmuş..!

Köşekbükü Mağarası’nın demirden kapıları bir daha açılmayacakmış gibi metal kaynağıyla kaynaklanmış…!     

Hemen altında bulunan 10 – 15 adet tek odalı bangalow tarzı konaklama evleri yerinde yok sadece alt ve arka beton duvarları duruyor.

Orada tesadüfen bulunan köylü vatandaşlardan edindiğimiz bilgiye göre; 2 – 3 yıl önce orada büyük bir yangın olmuş tek odalı evlerin hepsi o yangında kül olmuş. Ana binayı zor kurtarmışlar. Belediye eski halinde düzenleme yapacağını söyleyip yol genişletmesi yapmaya başlamış ama oda yarım kalmış.

Çok acı çooook…! Bir tarih yok oluyor, bir Kültür Mirası Kaderine terk ediliyor…! Peki yetkililer nerede…?

     

      *   ******************   *         *********

*Belediye demişken, geçen yazımızda Anamur’da yapılan kaldırımlar, daralan yollar  ve Kapanan Kavşaklar konusunu ele almıştık. Yazımızda bahsi geçen Kapanan Kavşaklar konusunda, Anamur Belediyesi Basın Bürodan bir açıklama geldi. Açıklamada kapatılan kavşakların tekrar açılması için Meclis Toplantısı yapıldığı, Meclis kararı ile Karayollarına müracaat edildiği belirtildi.

*Kaldırımlar konusundaki yazımız ve “Yollar İlk Yağmurda Göl Oldu” başlıklı haberimize Anamur Belediyesi Fen İşleri Müdürümüz Hasan Oktar bey anında ilgi gösterdi. Önemli olan Anamur’a hizmet olduğunu, kısa sürede bir çok yol ve kaldırım çalışması yaptıklarını, bunlarda da istenmeyen bazı küçük hataların olabildiğini belirten Oktar, giderilmesi konusunda gerekenin yapılacağı bilgisini paylaştı.  

Kendilerine ilgilerinden dolayı teşekkür ediyor, işlerinde başarılar diliyorum.

 

Bir daha ki yazımızda görüşmek dileğiyle Hoşçakalın..

 

      

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA