Köy Enstitüleri Ve Selinti Vadisinde Bir Gezinti


Bu makale 2021-04-19 11:00:11 eklenmiş ve 209 kez görüntülenmiştir.
Nihat Erkan Şapkalı Adam

 

Nafiye ve Pakize Hanımlarla aynı gök altında SELİNTİ vadisinin bir kuytu köşesinde yerleşmiş kardeşlerin torunlarıyız.

 

Yakınlığımızdan son derece büyük onur duyduğum aile ve özellikle Nafiye Bacım çok değerli. Bir de ablası Pakize Türkoğlu'nun: "Kızlarda Yanmaz"

 

"Genç Cumhuriyet'te Köy Çocuğu Olmak" yapıtını armağan etmesinden duyduğum memnuniyetimi İçtenlikle ifade etmek isterim.

 

Pakize Türkoğlu 1927 de Gazipaşa Göksenir yaylasında Doğdu. İlk okulu bitirince yüksek okullara gitmek ister. Yaşlı kadınlar " Kızlar başını örtmezse ahrette yanar." der. Babası" Allah kız erkek ayırmaz eşit yaratılmıştır." der. Yapıtın adı" Kızlar da yanmaz " olur. 1940’ta Melek Erkan dayısı yaya, taş arabası ve otobüsle Aksu'ya götürür.  1944’de Aksu köy Enstitüsü'nü, 1947'de Hasan oğlan Köy enstitüsü' nün yüksek bölümünü bitirir. 1962'de Çapa Eğitim Enstitüsü pedagoji bölümünü bitirdi. Tonguç ve köy enstitüleri yapıtıyla 1998’de Türkiye İş bankasının "Toplum ve insan Bilimleri Büyük Ödülü" nü aldı.

 

Bağdat şeriki Yusuf Hoca İstanbul’da Padişahın Din danışmanıdır." Kimi harcamalar israftır. İsraf haramdır "der. Görevinden ayrılır. Kardeşi Melek hocayla Toroslar'a yolculuğa çıkar. Selinti vadisinin kuytu köşesinde Evliyalığa durur. Çile doldurur. Yusuf hocanın duruşuna ilgi duyan bu güzel yöreye yerleşir. Köy'ün Çile adı efsanesi de oradan gelir. Pakize'nin dayı kızı ve Eşim Sabiha'nın teyzesi Prf. Dr. Münevver Baç (97) İstanbul'da yaşıyor.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
b1
Arşiv Arama
- -