https://www.anamurhaber.com/files/uploads/user/091d584fced301b442654dd8c23b3fc9-3ef9eadd53f4d8cc9673.jfif
Vedat ÇELİKBAŞ anısına
Advert

Vedat Çelikbaş’a veda ederken (Hüseyin ŞİNASİ)

11-06-2015 19:11 1563 kez okundu.

Bir aramızdan ayrılan bir dostun, bir arkadaşın ardından veda yazısı yazmak mı, gerçekten zor bir görev. Kelimeler bir araya gelmez, gelse bile bir anlam ifade etmez.  Ama zor da olsa, bunu yapmamız gerekecek.

4 Temmuz 2014 Cuma akşamı saat 18–19 civarında yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği nedeniyle vefat eden, dostumuz, arkadaşımız Vedat Çelikbaş’ı, 5 Temmuz 2014 Cumartesi günü Merkez Camiinde kılınan cenaze namazı sonrası şehir mezarlığına sonsuzluğa uğurladık.

Akşam 19.30 sıralarıydı. Bir öğretmen arkadaşın telefonla haber vermesiyle irkildik. Sonra internete girip yerel haber sitelerinde ve sosyal medyada yayınlanan haberleri gözden geçirince acı gerçekle karşı karşıya kaldık. Evet, aldığımız haber doğruydu. Gazeteci, basın danışmanı ve halkla ilişkiler uzmanı arkadaşımız Vedat Çelikbaş, ani gelen bir kalp krizi sonrası Anamur Devlet Hastanesine kaldırılmış ve bütün çabalara rağmen kurtarılamamış ve aramızdan ayrılmış. Bu vesile merhuma Allahtan rahmet, eşine, yakınlarına, sabır ve metanetler diliyorum.

2008 yılı Haziranına kadar rahmetli Vedat Beyin adını yerel basından duyuyor, fakat hakkında fazla bir şey bilmiyorduk. Bir akşamüzeri bir büroda tanışma, görüşme imkânımız oldu. Uzun uzun sohbet ettik. Bizim yazmaya okumaya ilgili olduğumuzu görünce editörlüğünü yaptığı sitede köşe yazıları yazmamı teklif etti.

Düşüneyim dedim. Sonra zor bela bir yazı yazıp gönderdim. Sitesinde yayınladı. Bir süre daha ara verdik. İşyerimize gelip giderek yazmamız için bize cesaret verdi. Köşe yazısı yazanların bizden pek farkı olmadıklarını söyledi. Bazı dost meclislerine ve toplantılara katılmamızı sağladı. Ne yazayım diye kendisine sorduğumda Anamur’u yaz, gündelik konuları yaz dedi. Bunun üzerine çeşitli konular üzerine yazılar yazmaya başladık. 

Yazılarımızda konu çeşitlenmeye, yazma sıklığı artmaya başlayınca diğer yerel haber sitelerinden de yazılarımızı yayınlama konusunda teklifler gelmeye başladı. Biz de yazılarımızı yayınlamak isteyen sitelere olmaz demedik. İstedik ki yazılarımız daha çok kişi tarafından okunsun, düşüncelerimiz bilinsin tanınsın. Rahmetli Vedat Bey de bu konuda engel çıkarmadı. İşte o gün bugündür yazılarımız birçok sitede, yerel gazetelerde yayınlanıyor, bu şekilde çevremize hizmet etmeye çalışıyoruz.

Rahmetli Vedat Bey basın yayın konusunda, halkla ilişkiler konusunda kendini yetiştirmiş farklı bir kişilikti. Böyle kendini iyi yetiştirmiş, geliştirmiş ve kalitesi kanıtlanmış bir değer için Anamur dar geliyordu. Ancak Anamur’da böyle bir cevherden yeterince yararlanabildiğini söylemek çok zor.

Beraber sokağa çıkıp dolaşırken görüşüp konuştuğu o kadar değişik görüşten insan vardı ki hayret etmemek mümkün değil. Bir bakarsınız iktidarın en önde isimleriyle haşır neşir olmuş, bir bakarsınız CHP’li ileri gelenlerle, bir bakarsınız MHP’li kanaat önderleriyle, SP’lilerle, BBP’lilerle dostane ilişkiler kurmuş, onlarla görüş alışverişinde bulurduk kendimizi.

Rahmetlinin organize ettiği toplantılarda, farklı görüşten insanlar bir araya gelir, herkes görüş ve düşüncelerini açıklama imkânı bulurdu. Bu ve benzeri buluşmalar aslında farklı düşüncelerdeki insanlarını birbirini anlamalarına da vesile olur, toplantı bitiminde herkes güle oynaya ayrılırdı.

Bu çerçevede Yenilikçi Demokratlar Platformu unutulmaz hizmetler gerçekleştirdi. Bakalım bundan sonra bu beyin fırtınası fırsatları devam edecek mi? Eğer bu toplantılar olmasaydı, farklı yapıda insanları dinleme imkânımız olmaz, onların olaylara ve dünyaya bakış açılarını anlayamazdık. Dolayısıyla o insanların düşüncesine kendi penceremizden bakar ve yorumlamaya çalışırdık. İşte bu nedenle bizim siyasi yazılarımızda belli bir tutarlılık olmazdı.

Bu vesile ile bir kere daha kadim dostum, arkadaşımız, siyasi kulislerin büyük ustası Vedat Çelik baş’ı rahmetle anarken, Allahtan gani gani rahmet dilerim. Ruhun şad olsun aziz dostum.

Bir şeye benzedi mi bilmem. Olmadıysa da kusura bakmayın. Bir dostundan arkasından ancak bu kadar oldu.

 

 Hüseyin ŞİNASİ

Neler Söylendi?