https://www.anamurhaber.com/files/uploads/user/091d584fced301b442654dd8c23b3fc9-3ef9eadd53f4d8cc9673.jfif
Vedat ÇELİKBAŞ anısına
Advert

VEDAT ÇELİKBAŞ HABER YORUM İLETİŞİM VE DANIŞMANLIKTA BAŞARILI BİR MEDYA EMEKCİSİYDİ (Nihat ERKAN)

11-06-2015 19:19 2073 kez okundu.

Anamur’a yirmi yıl kadar önce Anamur Belediye Başkanı Süreyya Çelik döneminde geldi. Süreyya Çelik on yıl başarılı bir belediye başkanı olarak kalıcı önemli hizmetlere imza atan şehremini olarak bir siyaset ve hizmet adamıdır. Vedat Çelikbaş Süreyya Çelik döneminde halkla ilişkiler ve danışmanlık hizmetlerinde Anamur Belediyesinde mesai yapmıştır. 2004 yılında Süreyya Çelik’in seçimi kaybetmesinden sonra bu görevinden ayrıldı. TUSİAV Anamur temsilcisi GÜSİAD- ANSİAD-MUZ-DER’ e danışmanlık yaptı. ANTUDER yönetim kurulu üyesi ve danışmanlığını yaptı. “Anamur.fm.”radyo program yapım ve sunuculuğunu yaptı. Anamur yenilikçi demokratlar platformunu kurdu her ay katılımcı ve çoğulcu demokratik form ve platformlarını organize etti. Bu konuda demokratikleşmenin güçlenmesi adına siyasi parti başkanları siyasetçiler parlamenterlerin katıldığı toplantılar düzenlenmesine büyük emekler verdi. Toplumsal siyasal sosyal oluşum ve gelişme sürecinde Anamur’un çağdaş kent oluşumuna bir aydın ve medya mensubu olarak önemli katkılarda bulundu.

Ömrünün son ve en önemli becerisi olarak nitelediğim olayı dile getirmekten kıvanç duyarım. Üç yıldan beri Mersin kent tarih müzesini kuran Mustafa Erimle Yenilikçi demokratlar platformunda “Anamur kent tarihi müzesi” oluşumu adına Anamur Belediye meclis salonunda konferanslarını dinledik görüşlerimizi paylaştık. Vedat Çelikbaş’ın yılmaz çabalarının bu süreçteki katkıları yadsınamaz. Tüm STK mensup ve başkanlarının katılımını sağladı. Özellikle 24 Mayısta “Osmanlı belgelerinde İçel sancağı Anamur” eserini ilçemiz için değerli bir çalışma olarak ortaya çıkardı. Tanıtım ve imza gününde Anamur’un çağdaş kent oluşumunda katılım ve katkı sağlamaya gelen çok değerli duyarlı aydınlarımız salonu doldurdular. Hepsi çok değerli zamanlarını ayırarak onur verdiler. Bu Anamur’un kültürel miraslarına ve yapısına sahip çıkma duyarlılığının en büyük erdemdir. Yaratanın en önemli varlığı insandır. Bu bağlamda İnsanın ve insanlığın tarihine önem vermek ve öğrenmek en büyük erdemdir.  Başta toplumumuzun böyle doyarlı insanlarının çoğalmasıdır. “Tarih okuyanın aklı çoğalır.” Diyen İmam-ı –Şafi’nin özdeyişi ne denli yerinde. İlçe Kaymakamımız Belediye Başkanımız Kültür ve Turizm Derneği başkanı Fuat Uğur Esnaf Kefalet Kooperatifi başkanı Ahmet Özdemir Esnaf ve sanatkar’lar Odası başkanı Ahmet Çetin AKP İlçe Başkanı Ahmet Yıldırım yönetim kurulu üyeleri MHP İlçe Başkanı Erdal Bulut ve Yöneticileri BBP İlçe başkanı ve çok değerli aydın Anamur aşkını yüreklerinde duyanlar katılmıştı. Anamur için atılan bu adım İlçemizin 63 STK ndan daha fazla katılım beklerdik. Ne yazık ki arkeolojik antik yaşam alanlarının değerini tanımak ve tanıtımına katkı da bir kültür meselesi olduğunu Vedat’la paylaştık. Toplantının verimli ve yararlı geçmesi için canla başla çalışmıştı.

En büyük üzüntülerinden biri restorasyon adına Anamur tarihi kültür değerlerinin yüz yıllar önceki yapısının tahrip edilerek onarıma tabi tutulması’ ydı. Editörüm olarak araştırmalarım sonucunda kaleme aldığım bu yorumum üzerinde önemle durmuştu. “Sultan Alaeddin Mahallesi Camii “ adı Hanı ve Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat’ın sekiz asırlık adının tarihi serüveni…  Sultan Alaeddin Mahallesi adı 1224 yılında Selçuklu Sultanı Sultan Alaeddin Keykubad tarafından inşa edilen Cami adına izafeten konmuş bir isimdir. Bundan yarım asır önceleri Anamur iki mahalleden ibaretti. Bu tarihi kültür varlığımıza Ak Cami deyip geçiyoruz. İşin aslı kültür miraslarımıza derin yapı ve tarihimizi araştırıp tanıma ve tanıtmaya gereken önemi verip 63 STK nın tarihi kültür miraslarımıza hak ettiği değeri vermemelerine çok üzülürdü. Kaleme aldığımız yorumlarımızda belirttiğimiz sorunları ilgili kurumlara “SMS” le anında açıklama ve kısa görüşleriyle birlikte iletirdi. Sevgili Vedat’la tasada ve kıvançta bir gibiydik. İki kez geçirdiğim ameliyat ve iki evladımın düğünlerini yüzlerce dost ve arkadaşlarıma ileterek onurlandırmayı asli bir ödev olarak kabullenmek temel prensibiydi. Tüm dostları hele yazarları kendisiyle dostluk köprüleri kurmuş yakınlarının üzüntülerini ve mutluluklarını paylaşarak derin bir erdem ve iyimserliğe sahipti. Gerçek şu ki dostlarının ve etkili olduğu medya atmosferinin bir unutulmazı olarak anılarımızda yaşayacaktır.

 NİHAT ERKAN

Neler Söylendi?