https://www.anamurhaber.com/files/uploads/user/091d584fced301b442654dd8c23b3fc9-3ef9eadd53f4d8cc9673.jfif
Vedat ÇELİKBAŞ anısına
Advert

Vedat beyin ardından… (Bünyamin KOZAK)

11-06-2015 19:44 2445 kez okundu.

Vedat beyin ardından…

 

Vefat eden bir dostun ardından, onunla ilgili yazı yazmak ne kadar zormuş şimdi anladım. Bütün anılarım gözümün önünden hızla geçiyor. Diğer arkadaşlarımda anılarını yazarken benzeri duyguları yaşamışlardır sanırım. Tabi güzel olan bu yazılar ile bu duyguların ve düşüncelerin bir kısmının kalıcı olması.

 

Vedat beyi 1995 yılında Yusuf Mert’in yanında tanıdım. Yusuf bey Güntar A.Ş. isimli tarım şirketinde yöneticiydi. Ben de İlçe Tarım Müdürlüğünde çalışıyordum ve denetime gitmiştim. Vedat bey de yanındaydı. Türkiye Sanayici ve İşadamları Vakfı sekreteri olarak tanıştırdı. Çelikbaş soyadını duyunca fiziği ile de pekişen düşüncelerimle Burdur’lumusun diye sordum. Evet dedi. Fethi Çelikbaş’ın nesi oluyorsun dedim. Yeğeniyim dedi. Rahmetli Fethi Çelikbaş, Tarım Bakanlığında göreve başlamadan önce ziyaretine gittiğim Burdur Milletvekili ve TBMM Dış İşleri  Komisyon Başkanı idi. Ben de Burdurluyum hemşerim diyerek tanıştık. Sık sık görüşmeye başladık. Daha önceleri Sağlık eski Bakanı Halil Şıvgın’ın yardımcısı olarak da görev yaptığını öğrendim.

 

Bir süre sonra Anamur Belediye Başkanı Süreyya Çelik’e yardımcı olmak amacıyla Belediye Basın Danışmanı olarak görev yapmaya başladı. Bu görevinde daha sık görüştük ve kendisinden basın ile ilişkiler konusunda çok şey öğrendim. Anamur Belediyesi I. ve II. Turfanda Şuralarının hazırlanışında, basın ile kurduğu ilişkilerde, TMMOB Ziraat Mühendisleri Anamur Temsilciliğinin faaliyetlerine yaptığı katkılarda hep çok etkili yardımlarını ve çalışmalarını gördüm. 1997 yılında Ankara’da yapılan Ziraat Mühendisleri Odası Genel Kuruluna muz götürmüştük. Bu konuda Ankara basınını öyle bir harekete geçirdi ki, bizim Ankara Otogarında karşılanmamızdan, Genel Kurul bitimine kadar hep basın yanımızdaydı. Genel Kurul sonrası odamızın o dönemki Genel Başkanı Muğla eski Milletvekillerinden Prof.Dr. Gürol ERGİN, gazetelerde odanın genel kurulu haberi yerine “Ziraat Mühendisleri Odasının Genel Kuruluna muz dağıtımı damgasını vurdu” haberi üzerine “Ne yaptınız da bizim genel kurulun üzerinde bir haber etkisi oluşturdunuz böyle” dedi. Üstelik o genel kurula CHP Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal da katılmıştı.

 

Sonraki yıllarda Vedat bey hiç çizgisini bozmadı. AKP Milletvekili Mustafa Eyiceoğlu’nun çalışmalarına da 1-2 yıl yardımcı oldu. Daha sonra CHP milletvekili Ersoy Bulut’un çalışmalarına, Anamur Belediye Başkanı Suphi ALP’in çalışmalarına hep yardımcı oldu.

 

Muz-Der’in kuruluşu ve sonrasındaki çalışmalarda da hep yanımızdaydı. 2004 yılında Anamur Belediye Başkanı Suphi ALP ve Muz-Der ilişkisiyle Ankara’da Çankaya Belediye Başkanının da yardımcı olduğu 10.000 parmak muz dağıtımının organizatörü de Vedat beydi.

 

2009 yerel seçimlerinde ismini söylemek istemediğim bir seçmenin ev ziyaretinde, kapının önündeki ayakkabı kalabalığını görünce aşağıda beklemiştik. Daha sonra MHP İlçe Başkanı, arkadaşları ve Belediye Başkan adayı Mehmet Türe ile aşağıda karşılaşıp selamlaştık. Durum ortaya çıkmıştı. Her iki grup da aynı kişiden oy istiyorduk. Vedat bey sayesinde o seçmenin de oyunu almıştık. Ancak seçimi alamamıştık.

 

2006 yılında yapılan Anamur Muz Üreticileri Birliğinin açılış töreninde Ayhan Güzel’e yardımcı olmuştu. Açılışa Türkiye Sanayi ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) Genel Başkanı Genel Başkanı Veli Sarıtoprak, Türkiye Sebze Ve Meyve Kom. Fed.(TÜSEMKOM) Genel Başkanı Yüksel Tavşan, Eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Gazeteci Yazar Nazif Okumuş, Kıbrıs Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Ve Kıbrıs Türk Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Engin Arı, Mersin Bağımsız Milletvekili Ersoy Bulut’un katılımını sağlamıştı.

Osman Mert’in konsolosu idi Vedat bey. Proğramlarda gösterdiği özen, protokole verdiği önem, işini büyük bir ciddiyetle yapması ona bu ünvanı da kazandırmıştı. MHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Karakaya’nın, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı rahmetli Hasan Yalçın’ın da Anamur’a gelmesi yine Vedat beyin başarısıydı.

 

Saadet Partisi adayı ve İlçe Başkanı Menderes Bora ve Ünal Uysal ile tanışmamda, BBP ilçe başkanı ile tanışmamda, bütün bu ilişkilerde, Vedat bey yanımdaydı.

 

İlkeli insandı. Bütün ilişkilerinde ülkenin Birliği, Bütünlüğü ve Cumhuriyet değerleri vardı. Bu değerlere sahip çıkan, saygı duyan herkesi tek cephede toplamıştı. Cenaze töreninde de ortaya koyduğu bu başarı vardı. Bu niteliklere sahip herkes oradaydı. Bu yazıların bir sitede ve gazetede toplanması da aynı başarının ürünü idi. Vedat bey yine başarmıştı.

 

Sanırım 2009 yılıydı. Oğlu Buğra İstanbul’dan gelmişti. Gururla tanıştırmıştı. Geçmişinden pek söz etmez, 24 saat gelen mesajlarıyla sürekli herkesi bilgilendirmeyi severdi. www.anamurhaber.com internet sitesinin kurulmasında yardımcı olmuştum. Bu siteyle kendisini bulmuştu sanki. Zaman geçtikçe verdiği emekler, topladığı birbirinden değerli yazarlarla anamurhaber.com da bir düşünce yumağı oluşturmayı başardı ve vefat ettiği gün site 30.000 aşan günlük ziyaretçiye ulaştı.

 

Nur içinde yat arkadaşım. Mekanın cennet olsun. Bütün bu anıların içinde seni unutmayacağımızı biliyorsun.

   

        Bünyamin KOZAK

Neler Söylendi?