https://www.anamurhaber.com/files/uploads/user/091d584fced301b442654dd8c23b3fc9-3ef9eadd53f4d8cc9673.jfif
Vedat ÇELİKBAŞ anısına
Advert

Vedat Bey'in Aziz Hatırasını Yaşatabilmek... (Doç. Dr. Mehmet Seyfettin EROL)

11-06-2015 19:55 1765 kez okundu.

Şu fani dünyada, aziz bir dostun kaybının arkasından yazmak kadar ağır bir şey olmasa gerek...

Kendisi ile yine çok değerli bir dost aracılığıyla tanıştığım ve sayesinde bir çok yeni dost ile tanış olduğum değerli insan Vedat Çelikbaş'ın vefatını ilk işittiğim anda yaşadığım şoku burada ifade edebilmem mümkün değil.

Sahip olduğu bilgi ve tecrübe ile yerel gazeteciliği bir üst aşamaya çıkartan ve sivil toplumcu anlayışla birleştiren Vedat Bey, çok sevdiğim ve saygı duyduğum mütevazi bir insandı. Çok sade bir kişiliği olan Vedat Bey, tam anlamıyla bir İstanbul Beyefendisi idi. Samimiyeti ve ruh güzelliği her zaman için o tebessümüne yansırdı.

Vefalı ve çalışkan bir insandı. Çok koştururdu. Yenilikleri yerinden takip eder, bunu hemen uygulamaya sokardı. Sosyal medya yönü ve bu kapsamdaki çalışmaları takdire değen bir insandı.

Ara sıra yaptığımız telefon görüşmeleri daha çok bir istişare şeklinde geçer, gündeme dair görüş alışverişinde bulunurduk. Kendisinin Anamur'da olmasına rağmen Ankara'nın nabzını çok iyi tutması bende her zaman için bir hayranlık oluşturmuştur.

Vedat Bey, "Yerel"den "Merkez"in nabzını çok iyi tutabilen ve aynı zamanda "Merkez"i "Yerel"e taşıyabilen nadir gazetecilerden biri olarak basın tarihine geçecektir. En azından şimdiden gönüllerde bu şekilde yerini almış bulunmaktadır. Önemli olan da bu değil mi zaten?

"Anamur Haber'de yazar mısınız hocam" dediğinde de hiç tereddüt etmedim. Gücümün ve zamanımın yettiği yere kadar yazmaya devam ettim. Her yazımı dikkatle okuyan ve bunu bir çok kesim ile paylaşan Vedat Bey, bana geri dönüşleri de neredeyse birer birer aktarırdı. Yaklaşık iki yıl yazdığım Anamur Haber üzerinden bir çok dost edindim. Onun sayesinde, Anamurlu oldum desem, herhalde abartmış olmam.

Kendisi artık aramızda yok ama yaptığı, yaşasaydı devam ettireceği bir çok çalışması, emaneti var. Biz dostlarına düşen de bu emanetlerine elimizden geldiğince sahip çıkabilmek, onları yaşatabilmek. Eminim, o bizim yerimizde olsaydı böyle yapardı.

Allah, onu mübarek bir ayda ve günde yanına aldı. Bize düşen, ona dualarımızda yer vermek. Allah mekanını Cennet eylesin, ailesine de sabır versin. Başta sevgili eşi ve ailesi olmak üzere, tüm dostların, Anamur'un, Yerel Medya'nın ve Türkiye'nin başı sağolsun.

Doç. Dr. Mehmet Seyfettin EROL

Gazi üniversitesi Öğretim Üyesi

13 Temmuz 2014/ANKARA

Neler Söylendi?