GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-05-2023 12:19

Bozyazı Karahisarlı Mahalle Sakinleri Mermer Ocağı İstemiyoruz Dedi..

Bozyazı Karahisarlı Mahalle Sakinleri Mermer Ocağı İstemiyoruz Dedi..

Bozyazı İlçesi Karaisalı Mahallesi bölgesinde, Naturelmar Madencilik Firması tarafından açılıp işletilmek istenen Mermer Ocağı ile ilgili olarak Mersin Valiliği tarafından verilen ‘’Çed Gerekli Değildir’’ kararına karşı Vatandaşlar ve MERÇED tarafından açılan davanın keşfi 25.05.2023 günü saat 14.00 de yapıldı.

Keşif bölgesini saat 14.00 den önce ellerinde döviz ve pankartlarıyla dolduran Mahalle halkının tarım toprağını korumaya yönelik direniş azmi görülmeye değerdi. Tarlasından iş kıyafetleriyle gelen üreticiler, kucağından küçücük bebeğiyle gelen anneler, gençler, yaşlılar top yekûn mermer ocağına karşı direndi.

Yerli halka destek olmak üzere; Davanın Avukatı Anamur MERÇED Temsilciliği Başkanı Av. Seyda Afyoncu, Anamur – Bozyazı Ziraat Odası Başkanı A. Şeref Gümüş, Bölgedeki üç Mahallenin Muhtarları, CHP Bozyazı, Anamur Başkan ve Örgütleri, Anamur SOL Parti Üyeleri, Anamur EĞİTİM-SEN, EMEKLİ-SEN Başkan ve Üyeleri, Anamur MERÇED Temsilciliği Üyeleri de katıldılar.

Keşif Heyeti bölgeye gelmeden evvel, toplanan halka direniş kararlılığının süreceğini anlatan Karaisalı Muhtarı Erdal Arıktekin; ‘’Mermer Ocağı açıldığı taktirde, bölgedeki beş mahallenin tarım alanları, hayvancılığı, su kaynakları, ormanları, evleri zarar görecektir. Bölgede 1. Derece sit alanı mevcuttur. Alan ormanlık alandır. Evlerimize, tarım arazilerimize elli metre mesafededir. Biz Bölgemizde Mermer Ocağı istemiyoruz’’ dedi.

Anamur, Bozyazı Ziraat Odası Başkanı da bölgenin tropikal meyve üretim alanı olduğunu. Bu meyvelerin, diğer tarım ürünlerinin açılması halinde Mermer Ocağından büyük zarar göreceğini bölge halkına açıkladılar.

Aynı gün saat 11.00 de Aydıncık da yapılan keşfe de katılan dava avukatı Seyda Afyoncu da; ‘’Türkiye’nin neresinde olursa olsun biz doğamıza sahip çıkmak için mücadele veriyoruz, yeter ki sizin gibi herkes toprağına, çevresine sahip çıksın. Merak etmeyin burada da Maden Ocağı yapılmaması için sonuna kadar hukuk mücadelemiz sürecektir. Haklıyız kazanacağız.’’ Dedi.

Daha sonra bölgeye gelen Keşif heyeti ile bilirkişileri, Mahalle halkı ile birlikte, doğaseverler ellerinde pankartlarla, dövizlerle sessizce bölgelerinde mermer ocağı istemediklerini bildirdiler.

İBRAHİM POLATİBRAHİM POLAT