GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-07-2024 18:44   Güncelleme : 04-07-2024 18:56

CHP Anamur İlçe Başkanlığından "Anemurium Antik Kentte Yapılan Ucebe Yapı" Açıklaması..

CHP Anamur İlçe Başkanlığından

CHP Anamur İlçe Başkanlığı düzenlediği basın toplantısında Ören Antik kentte yapılan betonarme bina inşaatının uygun olmadığı ile ilgili açıklamada bulundu.

Bu gün saat 16.30’da ilçe binasında düzenlenen basın toplatışına ilçe örgütleri ve partililer katıldı.

CHP Anamur İlçe Başkanı Arif Çakırcı ve CHP Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Komisyonu Başkanı Ali İlhan Ayhan’ın birlikte yaptıkları açıklamada;

“Geçmişi milattan önce 4.Yüzyıla ait olduğu tahmin edilen Anemurium Antik Kentimiz 1. dereceden sit alanı olup; ülkemiz ve dünya mirasının nadide, değerli bir kültür mirasıdır.

Yaklaşık 2 bin yıldır varlığını koruyan Anemurium antik kentinin restorasyon ve
çevre düzennemesi adı altında girişi kısıtlanmış ve vatandaşlarımızın ziyaretine kapatılmıştır.

1. dereceden sit alanlarında betonarme yapıların olamayacağıyla alakalı yasalarımız net olsa da, restorasyon adı altında antik kentimiz i
çinde yapılan betonarme yapı inşaa edildiğini üzülerek görmüş bulunmaktayız.” Denildi.

 

Açıklama şöyle devam etti;


Geçmiş belediyeler döneminde mobil duş ve tuvalet yapımına dahi izin verilmeyen Anemurium Antik Kenti içinde,

çevre düzeni adı altında yapılan bu ucube yapıdan, bir an önce vazgeçilmesini ve şu ana kadar yapılan yerin, antik kent kalıntılara daha fazla zarar vermeden eski haline getirilmesini CHP Anamur ilçe başkanı olarak talep ediyorum.

Bu talebimiz ilgili kurumlar tarafından yerine getirilmez ise burada yasalara uygun bir şekilde direniş gösterilecektir.

Daha önce turizm uygulamaları kapsamında doğal güzelliklerin nasıl rant için heba edildiğine şahit olduk.

Aynı durumun kentimizin başına gelmemesi için, çıkar gruplarının rant alanına dönüşmemesi için tüm Anamurlu hemşerilemi ve siyasi partileri Anemurium Antik kentine sahip çıkmaya davet ediyoruz.
 

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan CHP Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Komisyonu Başkanı Ali İlhan Ayhan bu yapılan betonarme inşaat çalışmasının Anemurium Antik Kente yapılması kesinlikle uygun değil! Eğer uygun olsa dahi izin alınmadan yapılmış olup kaçak bir yapı olduğunu vurguladı.

 

Bu yapı eğer kaçak bir yapı ise siz Belediye olarak bu kaçak yapıya müdahale etme imkanınız yok mu? Şeklindeki soruya İlhan, “Elbette var, biz Anamurumuzun adının nahoş olaylarla anılmaması için öncelikle ilçe örgütümüzle birlikte bir basın açıklaması yaparak ilgilileri uyarmak istedik. Şu anda Antik kent girişe kapatılmış, hem de oradaki görevlilerin zarar görmemesi adına bu toplantıyı öncelikle düzenledik. Ancak Antik kentte yapımına başlanan bu ucubeye hemen son verilmez ise, bundan sonra Sivil Toplum Kuruluşları ile Siyasi Partiler ile belediyelerimiz ile, ve vatandaşlarımız  ile topyekûn mücadelemiz devam edecek.” Dedi.

İBRAHİM POLATİBRAHİM POLAT