GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-05-2024 22:19   Güncelleme : 26-05-2024 22:23

Anamur Kent Konseyi Kuruluşunu tamamladı..

Anamur Kent Konseyi Kuruluşunu tamamladı..

Anamur Belediye Başkanı Durmuş Deniz’in seçim kampanyalarında sıkça vadettiği Kent Konseyinin kuruluşuna öncülük edip, hemen hayata geçirme düşüncesi iki aylık ön çalışmanın ardından bu gün yapılan genel kurulla resmiyet kazanmış oldu. 

Belediye meclis salonunda gerçekleştirilen toplantıya katılanlar tarafından yapılan oylama ile Ziraat Yüksek Mühendisi Kamil Körhasanoğulları Anamur Kent Konseyi Başkanlığına seçildi.

Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşların yoğun katılımı ile gerçekleştirilen toplantı saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı. Emekli Öğretmen Şeref Koz, Anamur 1. Noteri Aslan Sosyal ve Baro Temsilciliği adına Avukat Beyza Bulut’tan oluşan divan kurulunun oylanması ile gündem maddelerinin görüşülmesine başlanan toplantıda Anamur Belediyesi adına Belediye Başkan Vekili Necdet Ünal bir konuşma yaptı.

Belediye Başkanı Durmuş Deniz’in şehir dışında olması nedeniyle toplantıya katılamadığını belirten Başkan Vekili Ünal; “Belediye Başkanımız Durmuş Deniz’in en çok önem verdiği konulardan birisi olan Kent Konseyi genel kuruluna katılımınızdan dolayı hem şahsım hem de Belediye Başkanımız Sayın Durmuş Deniz adına hepinize çok teşekkür ediyorum. Bugüne kadar geçmiş yönetimler tarafından iki kez denenmiş ancak başarılı olamamış bir çalışmayı biz bugün yeniden başlatıyoruz. Göstermelik değil ciddi manada kentimizin sorunları üzerine ve bu sorunların nasıl çözüme ulaştırılacağı üzerine kafa yoracak bir kent konseyi oluşturmayı amaçlıyoruz. Önümüzdeki beş yıllık süreçte Anamur Belediye Başkanlığı olarak Kent Konseyi ile birlikte çalışmayı istediğimizi altını çizerek ifade etmek istiyorum. Biz bugün burada kurucu genel kurulu yapıyoruz, birazdan bir seçim yapacağız elbette gönül ister ki şu anda burada bulunan herkes listesini hazırlasın ve divana sunarak bu göreve talip olduğunu belirtsin. Ancak başta da ifade ettiğim gibi bu bir kurucu genel kurul. Yaklaşık iki aydır çalışma yürüten ve bu göreve talip olan çok değerli arkadaşlarımız birazdan sizlerin takdiri ile seçilecek ve hemen kentimiz için çalışmalarını başlatacak. Anamur Kent Konseyi’nde görev alan hiçbir arkadaşımız maaş yada huzur hakkı adı altında hiçbir ücret almadan görev yapacak. Dolayısı ile Anamur Kent Konseyi’nin gönüllü bir çalışma gurubu olduğunu bilmenizi istiyorum. Katılımız nedeniyle hepinize teşekkür ediyor, Anamur Kent Konseyi’nin ilçemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
Konuşmanın ardından divan tarafından kent konseyi başkanlığı için aday olanların listesi istendi. Ziraat Yüksek Mühendisi Kamil Körhasanoğulları göreve talip olduğunu belirterek divana listesini sundu ve yapılan oylama ile Anamur Kent Konseyi Başkanlığı’na seçildi. Yapılan seçimin adından teşekkür konuşması yapan Anamur Kent Konseyi Başkanı Kamil Körhasanoğulları; “Saygıdeğer katılımcılar, hoşgeldiniz. Hem katılımlarınızdan dolayı hem de şahsıma ve ekibime gösterdiğiniz güvenden dolayı hepinize sonsuz teşekkür ediyorum. 

Kent Konseyi Anamur’da yaşayan herkesin üye olduğu, Anamur’un faydasına tüm projelere açık olan, Anamur Kent Konseyi Yürütme Kurulunun aylık, yıllık, oturma ücreti almadığı, toplantılarda yapılan ikramları kendi cebinden ödeyen, şahsi menfaate ve siyasallaşmaya izin vermeyen, her konuda önerilen proje ve fikirlere açık olan, gönüllülük ve katılımcılık esasına dayanan bir kuruluştur. Anamur Kent Konseyi sorunları başlıklar altında toplayıp her başlığın bir sorumlusu olduğu ve kendi başlığı altında çalışma grubu oluşturan ve grubunda sorunlara çözüm üreten ve bu çalışmaları belediye meclisine tavsiye niteliğinde sunan bir kuruluştur. Çerçevesini çizdiğim Anamur Kent Konseyi’nde çalışmak ve katkı sunmak isteyen arkadaşlar kendi aralarında grup oluşturup proje yapıp Anamur Kent Konseyi Yürütme Kuruluna sunabilirler. Çalışma gruplarımız başlıca sektör ve alan olarak TARIM, ÇEVRE, İMAR, TURİZM VE KÜLTÜR, SOSYAL BELEDİYECİLİK, SAĞLIK VE EĞİTİM başlıklarından oluşuyor. Anamur Kent Konseyi’ne katılımınız ve vereceğiniz destek ve hizmetlerden dolayı sizlere tekrar teşekkür eder, sonsuz saygılar sunarım” dedi.

Anamur Kent Konseyi Yürütme Kurulunda Elif Ayhan, Songül Sağlam, Çağdaş Koz, Erhan Gökduman, Tahsin Ünlü, Yaşar Yiğit ve Ali Oğuz'un olduğu öğrenildi.

Başkan Deniz Tebrik Mesajı Yayınladı.
Şehir dışında bulunduğu için Anamur Kent Konseyi Kurucu Genel Kuruluna katılamayan Anamur Belediye Başkanı Durmuş Deniz sosyal medya hesabından tebrik mesajı yayınladı. Mesajında iş birliğine vurgu yapan Başkan Deniz; "Siyasi Partilerimizin temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, kamu kurumlarımızın temsilcileri ve vatandaşlarımızın katılımı ile gerçekleştirilen Anamur Kent Konseyi kuruluş toplantısında Anamur Kent Konseyi Başkanı olarak seçilen değerli büyüğüm Kamil Körhasanoğulları'nı ve kurucu yönetimi tebrik ediyorum. 
Anamur Kent Konseyi başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımızla iş birliği yaparak Marka Kent Anamur'u hep birlikte inşa edeceğiz" dedi.

İBRAHİM POLATİBRAHİM POLAT