GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-05-2023 20:38

Anamur’a Gelmesi Planlanan Doğalgaz Depolama Alanı Basına Tanıtıldı

Anamur’a Gelmesi Planlanan Doğalgaz Depolama Alanı Basına Tanıtıldı

Anamur’a Doğalgaz getirme projesinde sona gelindi. Depolama alanı basına tanıtıldı.

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılın, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, AKSA Doğalgaz Bölge Müdürümüz Tufan Duman, Anamur Kalınören mahallesinde yapımına başlanacak olan depolama alanında basın toplantısı düzenleyerek, Anamur’a gelecek doğalgaz ile ilgili merak edilen soruları basın mensuplarıyla paylaştılar.

Anamur Belediye başkanı Hidayet Kılınç’ın ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısına, Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Milliyetçi Hareket Partisi Anamur İlçe Başkanı Adnan Gübbük, Milliyetçi Hareket Partisi Anamur KAÇEP Başkanı Dilek Tuna, AKSA Doğalgaz Bölge Müdürü Tufan Duman, Belediye Meclis Üyeleri ve Başkan Yardımcıları katıldı.

Anamuur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, 2019 yerel seçimlerinde verdiği vaadler arasında olan Doğalgaz projesi için o dönemde bazılarının inanmadığını “çok  havadan uçuyor gibi” ithamlarda bulunduklarını ifade ederek, işte gelinen noktada depolama alanının 15 gün içerisinde başlayacağı ve Kasım 2023 tarihinde Anamur’lu vatandaşların evlerinde doğalgazı kullanabileceklerini belirtti.

Bu gün benim en mutlu günüm diyen Kılınç, Büyükşehirlerde ne varsa Anamur’da da o olacak demiştik. Bugün birinin eşini açmış bulunuyoruz Anamur inşallah şehirleşme konusunda ve inşallah bu şehri tamamladığımız vakit bizlerde gururlanacağız Anamur’u sportif faaliyetleri ile parkıyla Doğalgazcıyla spor tesisleri ile piknik alanlarıyla yollarıyla pazar yerleri ile eksiklerini tamamlayarak Anamur’u lik atlatacağız

Diye söylemiştik işte bugün en önemlilerden birini gerçekleştiriyoruz Anamur muz abi Anamur’lumıza değerli hemşehrilerimize hayırlı ve uğurlu olsun diyorum. Yapamayacak diyenlere inat hayırlı uğurlu olsun diyorum. “diye konuştu.

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek de, “Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İnşallah firma da en kısa sürede buradaki yatırımlarını tamamlayıp, önümüzdeki kışa Anamur halkını doğalgazla buluşturacaktır. Buralar sıcak memleketler olduğu için belki burada doğal gaz çok gerekli değil diye düşünülüyor olabilir.! Ancak Tarsus’a yıllar önce geldiği zaman orada da öyle düşünülmüştü. Ama şimdi her hane de aktif bir şekilde kullanılıyor. Anamur’da da bu kullanılacaktır. Ülkemiz adına bunlar güzel gelişmeler. Özellikle şu anda ülkemizde çıkan doğal gaz dan dolayı sayın Cumhurbaşkanımız da evde mutfakta kullanılan doğal gazları belli bir süre destekleyeceklerini açıkladı. Dün de Gabar’da bulunan petrol haberi tüm ülkemizi sevindirdi. Biz ülkemiz adına olan her hayırlı hizmetin destekçisiyiz.”dedi.

AKSA Doğalgaz Bölge Müdürü Tufan Duman da yaptığı açıklamada, Mersin, Tarsus, Erdemli, Silifke ve Mut’ta kullanılan doğal gaz bu yıl itibari ileAnamur’da da kullanılmaya başlanacağını ifade ederek,  “2021’in Aralık ayı itibari ile Anamur’da da lisans alanımıza dahil oldu. Aralık ayı itibarıyla lisans alanımıza ve sorumluluk alanımıza giren Anamur ilçesinde belediyemizin ve bölge milletvekillerimizin yoğun desteği ve takibi ile şu anda bu aşamaya gelmiş bulunmaktayız. 4 ay gibi kısa bir sürede Anamur belediyemiz yer tesisi ile alakalı destek oldu. Tedarikçi firmamızı seçmiş durumdayız. Ana taşıma hattı tamamlanana denk taşımalı olarak şehrimizin gaz akışını sağlayacağız. Önümüzdeki günlerde altyapı çalışmalarına başlayacağımız Anamur’da bu yıl 2023 planlamasında 19 km. şebeke montajı yapacağız. Bununla beraber Anamur’da iki mahallemizde 5000 civarında konuta gaz akışını sağlamayı planlıyoruz.

Ben de ekonomik güvenlik doğal gazın Anamur’a artık atacağına konfor katacağını düşünüyorum hayırlı uğurlu olsun diyorum.” Dedi.

Kalınören mahallesinde depolama alanından borlarla dağıtımına başlanacak doğalgazın güzergah olarak ilk Sağlık Mahallesi ve Yeşilyurt mahallesi olacağı açıklandı.

Gazetecilerin sorularına verilen cevaplarla basın toplantısı son buldu.

İBRAHİM POLATİBRAHİM POLAT